• 869
  sinovac 1. doz aşısını yaklaşık 30 dk önce olduğum hastalık. 28 gün sonra 2. dozu olacağım inşallah. buradan herkesin aşı olması(ulaşabildiğinde tabi ki) tavsiyesinde bulunuyorum ve birkaç ekleme yapmak istiyorum ve merak etmeyin yazının sonu çince bitmiyor :) ;
  - hiçbir aşının faz 3 çalışması bitmedi. ara veya 1. sonlanım noktalarındaki sonuçlar ile pandemi nedeni ile acil kullanım onayı aldılar.haliyle faz3 çalışması bitmemiş bir aşının koruyuculuk süresini de yolda öğreneceğiz. (tüm aşılar için)
  - sinovac ın sonuçları sadece basın toplantısı ile açıklaması, bilimsel raporu yayınlamamış olması hayal kırıklığı ancak elimizdeki tek aşı ve yayınlanan (tekrar ediyorum basın açıklaması) ara sonuçlar aşının ağır hastalıktan yüzde 100 hafif-orta hastalıkta yüzde 78 koruduğunu gösteriyor. yani yüzde 50 ye takılmayın, kapsak da vız gelip tırıs geçecek.
  - hepimiz tt arenaya tekrar gidebilmek için çıldırmış durumdayız ve şimdilik aşı bizim kısa vadede tek şansımız.
  - alerjik bünyesi olanlar için; bizde olmaması nedeniyle önemsiz bir bilgi olsa bile söyleyeyim mrna aşıları biraz daha alerjik (yüzde 10) ilk raporlara göre. yani sinovac biraz daha güvenli alerjik olay açısından.
  - şu an farklı mutasyonların pörtlemesi korkutucu gözükse de aşılanmış bireylerde bu varyantların hiçbiri hastalık oluşturmadı.yani aşı (şimdilik) bu varyanlara karşı da koruyor diyebiliriz.
 • 871
  hayatlarimizi tamamen degistiren, bazilarinin yanindan sevdiklerini koparip almis, uzun zamandir yazmak istedigim virustur kendisi.

  oncelikle kayiplarimiz icin herkese bas sagligi diliyorum, benim gibi gecirip atlatanlar icin de gecmis olsun dileklerimi paylasiyorum.

  bu virusu mart ayinda avrupa da ilk yayilmaya basladigi zamanlarda is yolculuklarimdan birinde kaptim. butun bahsedilen semptomlari teker teker gecirmeme ragmen cok sukur ki hepsini hafif atlatan kisilerden biriyim. acikcasi beni en cok urkuten koku alma duyusunun kaybolmasi ve hastalik hakkinda bir bilgi olmamasi oldu.

  simdi de viruse karsi uretilen asilar ile ilgili bir suru bilgi kirliligi var ve insan ister istemez supheyle bakiyor herseye. ornek olarak;

  niye sadece bizim ulkemizde sinovac adli asisinin uygulandigini bilmek istiyorum acikcasi. avrupa nin bu konularda daha kati oldugunu goz onunde tutarak soyluyorum, virusun gunluk yayilma hizi ulkeler bazinda 40-50 bin gibi ucuk rakamlara gelmis olmasina ragmen sinovac asisi uygulanmamaktadir. avrupa ilac ajansi tarafindan uygulanma onayi alan sadece pfizer/biontech ve moderna sirketlerinin asilari var ki 95% etkinligi olan moderna asisi bile daha gecen hafta onaylandi yanlis hatirlamiyorsam.

  kesinlikle asi olmam diyenlerden degilim ama bu adamlarin vaka ve vefat sayilarindaki yalanlari gun yuzune cikmisken onayladiklari asiya da hic guvenmiyorum acikcasi. her yere sahte diplomali kendi adamlarini yerlestirdikleri gibi asiyi onayliyacak kurula da is bilmez adamlari doldurmus olma ihtimalleri cok yuksek diye dusunuyorum.

  biraz once kuzenim ile konustum kendisi doktor bu arada, ilk dozu olmus. cekinmemem gerektigini telkin etti ama hala suphelerim var bu asiya karsi. niye bizde uygulaniyor da avrupada uygulanmiyor aciklayabilicek renktaslar var ise bilmek isterim acikcasi

  covidsiz gunleriniz olsun!!!