• 781
  iş yerindeki bir arkadaşımızın haftasonu testinin pozitif gelmesi ile benimde artan şikayetlerim(halsizlik, öksürük, yer yer baş ağrısı ve bugün hafif mide bulantısı) üzere az önce testini yapmış bulunduğum salgın. sonuçlar yarına kadar belli olur sanırım.

  vücut ağrısı ve hararetten 2 gündür uyuyamıyorum doğru düzgün. o değil ağrılar için ilaç dahi alamadım korkudan, kafanıza göre ilaç kullanmayın tehlikeli dedikleri için.

  hastalığı şu an geçiren arkadaşların tavsiyelerine açığım. inşallah sağlıklı olduğumu yazmayı da allah nasip eder. dua edin dostlar.
 • 784
  2020 yi bize zehir eden virüs.
  hakkında ufak bir güzel haber verip başlığın havasını değiştireyim.
  21 ekim itibariyle başlayan covid sürecimi 21 kasım da yaptırdığım test sonucuna göre tamamlamış bulunuyorum. çok şükür sonunda negatif sonucumu gördük.

  bir şekilde eşime ve bana bulaştıktan sonraki sürecin gelişimini özetlemek isterim.

  ilk belirtiler bende çıktı. test yaptırdım bir laboratuvarda ve pozitif çıkınca benimle iletişime geçildi. detay istediler kimlerle temasınız oldu diye. eşim ve kardeşim bir de 2 çocuğumuz diye bilgi verdim. eve gelip ilaçları verdiklerinde eşime ve kardeşime de test yapıldı. eşim pozitif çıktı ve bana göre kolay atlattı. takriben 1 haftada iyi durumdaydı ki benimle karşılaştırınca öyle aman aman kötü de olmadı. belli başlı belirtilerden halsizlik, bulantı ve tat, koku kaybı mevcuttu ama kısa sürdü. nitekim ilk karantina süreci sonunda negatif sonucunu gördük.

  8 yaşında bir oğlumuz, 3 yaşında da bir kızımız var. test yapılmadı onlara. çocuklarda yüksek ateş ile kendini gösteriyor deniliyor malum. aldık kağıt kalem belirli periyotlarda ateşlerini ölçtük ve not ettik. yükseldiğinde çocukların doktorundan da teyit ettirdiğimiz üzere calpol verdik 4 saatte bir. çok şükür çocuklarda pek sıkıntı olmadı. ateşleri yükseldi zaman zaman ama belirttiğim şekilde üstesinden geldik diyelim.

  bana gelince...
  öncelikle şunu belirteyim. her sene 2-3 kez grip falan olurum ve öyle kolay atlatamam. her defasında antibiyotik tedavisine kadar varır desem yalan olmaz.

  test yaptırmadan önce kendimi kötü hissetmeye başladığımda kendimce ilaç takviyesine başlamıştım. kafama göre aldığım ilaçları yazmamın doğru olmayacağını düşünüyorum fakat şunu belirteyim doktor tavsiyesiyle ağrılara karşı nimes, parol aldım. eve gelip verdikleri ilaçları kullandım, bir de aile hekiminin tavsiyesiyle pıhtılaşmaya karşın kan sulandırıcı ecopirin. bir garip bir hastalık kesinlikle. bir gün dedim ki, yemişim covid i beni indiremez. ben bundan ağır grip yaşadım. işte o lafları ettiğim günlerin sabahı olmadı. (:

  bir ara evde maske ve siperlikle yaşamaya çalıştım. bu halim çocuklara durumun ciddiyetini anlatmakta ve benden uzak durmalarını sağlamakta faydalı olsa da çok zordu çok... maske hayat kurtarır kesinlikle, fakat arada balkona çıkın, cam açın hava alın.

  ilk karantina sürecinde özellikle halsizlik yedi bitirdi beni. bir de tat ve koku kaybı. karantina sürecimin sonunda ciğerlerimde bir sıkıntı olduğunu derin nefes aldığımda hissediyordum. burada anlamadığım bir konu var. herkese 14 gün verildiğini sanıyordum ama bana 10 günlük karantina süresi verildi. üstüne 3-4 gün bekleyip göğüs hastalıkları bölümüne muayeneye gittim ve bir test daha yaptırdım. doktor ciğerlerimde tutulma olduğunu söyledi ve tomografi çekildi. buzlanma, kristallenme gözlemlendi. kan testi yapıldı ne yazık ki onda da değerlerim iyi çıkmadı. doktor ciğerlere indiğini söyledi ve antibiyotik ile direk ciğerlere çekilecek toz halinde 60 kullanımlık forpack diye bir ilaç verdi.

  burada şunu belirteyim. ciğerlere indiğinde bulaşıcılığı azalıyor diye bir yorum var. bunu doktor, eşimin muayenesinde söylemiş. en baştan beri alınabilecek tüm önlemleri en üst seviyede almaya çalıştığım için bunu dikkate almadım ve bu yüzden aslında göğüs hastalıklarına muayeneye gittim ve yine herkes ten uzak kaldım, kimse ile görüşmedim. herkese de tavsiye ederim. süreci tamamlayınca mutlaka elbette test yaptıracaksınız ama doktora da görünün.

  ertesi gün eşimin negatif, benimse yine pozitif olduğumu gösteren sonuçlar geldi. yine birileri arayacak ya da ilaç getirecek diye bekledim. kimseye ulaşamadım. ilaç da gelmedi. belki yoğunluktan, belki işleyiş bu şekildedir bilemiyorum. kimseyi de eleştirmiyorum. odaya kapanarak, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayarak, kimse ile görüşmeyerek ikinci süreci de tamamladım. bu ikinci karantina sürecimde uygulama üzerinden takip edebileceğim bir düzenleme olmadı ya da ilk süreçteki gibi evden çıkmadığımı kontrol etmek için görevli kimse gelmedi.

  her geçen gün daha iyiye gittim ve 21 kasım cumartesi yine doktor kontrolüne gittim. ciğerlerde problem olmadığını teyit ettik ve sonrasında yapılan covid testi sonucum da çok şükür negatif çıktı.

  birçok aksilikler yaşadığımız bu süreç şimdilik(!) bitti. umarım özellikle büyüklerimizi koruyabiliriz.
 • 788
  eskişehir’deyiz kız arkadaşım ile beraber ahbabımız olan bir çift ile sürekli görüşüyorduk. 11 kasımda arkadaşım halsizlik hissettiğini ve titrediğini fakat 13 kasımda sadece halsizlik yaşadığını söyledi. ardından kız arkadaşımda halsiz olduğunu belirtti. 14 kasım günü projelerle boğuştuğumdan mütevellit ben gitmedim ama onlar üç kişi gidip test yaptırdılar. sonuçların pozitif çıkması ile beraber akşam filyasyon ekibi gelip bana test yaptı. sabahına negatif olduğumu öğrendim ve hala iyiyim. ne bir koku ne de tat kaybı yaşadım ve evet kız arkadaşım ile aynı evde yaşıyorum. genel olarak yaşanılan en büyük problem tat ve koku kaybı. işin garip kısmı sigara içmeyen arkadaşımız hepimizden daha ağır geçirdi. kız arkadaşım ve arkadaşlarımızin 24, benim ise 28 kasımda karantinam bitiyor.

  geçtiğimiz yıl ekim gibi hayatımın en şiddetli hastalığını geçirmiştim. 41,5 derece ile hastaneye gittim ve ilk kez sıra beklemeden acile giriş yapmıştım. 3 şişe serum ve 1 aylık astım spreyi kullanımından sonra kendime gelebildim.

  hasta olanlara allah şifa versin, umarım çabuk ve yıkıcı olmayan bir süreçle atlatırsınız.
 • 790
  benzer süreçleri yaşayıp kendisine "favira" isimli ilaç verilmiş ve tereddütte kalan varsa içtiğimizi, kısa vadede olumlu etki ettiğini söyleyebilirim, uzun vadede ne yaşarız bilmiyorum. şimdilik sıkıntımız yok.

  tedavimize aylardır tv'lerde konuşulan belirtilerin büyük bir kısmını yaşayarak devam ettiğimiz hastalık. yakalanan herkese geçmiş olsun.