• 698
  sürekli maske kullanan, tüm hijyen kurallarına dikkat eden biri olarak bu sabah yaptırdığım test sonucuna göre ne yazık ki covid 19 hastasıyım.

  yakın zamanda kardeşimle görüştüm, onun sonucu dün pozitif çıkınca ben acile gittim. zaten bi grip hali vardı, ara ara kemik eklem ağrısı olsa da başka belirti yoktu.

  tomografi çekildim temiz çıktı, kan sonucunu beklerken sabah test yapalım ikisi birden çıkar dediler. test sonucu pozitif.

  mart ayında da yaşadık sanırım bunu, test olamadığımız için kesin sonucu yoktu. 14 gün karantinada kaldık o zaman.

  şimdi ben iyiyim, sadece sırt ağrım var. arada çok nadir öksürük.

  hanımda da öksürük var, 3.5 yaşında kızımda hiçbir belirti yok.
 • 699
  ilginç bir şekilde önlem almayanları değil, alanları bulan ilginç virüs. o kadar ilginç ve türünün tek örneği ki, yerleştiği vücut bazen semptom göstermeyebiliyor. semptom gösterenlerde de negatif çıkabiliyor. bu virüsün test kitleri de acayip. bir pozitif sonra negatif, ya da önce negatif sonra pozitif gösterebiliyor.

  cidden hilkat garibesi bir virüsle karşı karşıyayız.

  ayrıca açık havada maske takmanın yanlış olduğunu okumuştum birkaç yazıda. maskenin olayı sadece yüzyüze konuşmalarda, karşı tarafından ağzından salya ve benzeri mikrop taşıyıcılar gelmesin diye konuşma esnasında takılması ve ağzın ve burnun korunması. havadan daha fazla temas yoluyla geçen bu virüsü önlemenin neredeyse yarısı ise bol hijyenden geçiyor. elleri sık sık temizlersek, sık sık duş alırsak riski hayli düşürebiliriz.

  sosyal mesafe tabi önemli ama büyükşehirde yaşıyorsak ona genellikle istemeden de olsa riayet edemiyoruz maalesef.

  bana göre kendisinden korunmanın sırrının, bol dezenfektan, kolonya ve sabun ile sadece yakın mesafedeyken ve kapalı ortamdayken maske takmaktan geçtiği virüs. yoksa boş sokakta yürürken maske takmanın bir esprisi yok.