• 691
  futbolda ya$anan ilginç skorlarin bahislerle bir baglantisi oldugunu iddia ederim ancak kanitlayamam. kulüpler korona sebebi ile darbogaz'a girdiler. bir yerlerden para akimi $art. daha önce ya$anmayan $eyler degil.

  çin'in dijital paraya geçi$te amerika ve avrupa'ya nazaran 1 adim daha önde olmasi, hali ile bu iki gücü de hareketlendirdi. nakit parayi itibarsizla$tirma ile birlikte dijital para'ya geçi$'in alt yapisi hazirlaniyor ve covid-19 bunun bir parçasi. https://www.ecb.europa.eu/.../digitaleuro.en.html $ahsi görü$üm bu. who'ya göre dünya genelinin %10'u bu hastaliga tutulmu$ 760milyon ki$i $imdiye kadar hayatini kaybetmi$. %0.14 bir öldürücülüge sahip ve ortalama bir gribin %0.1 öldürücülügü oldugunu biliyoruz.
  https://www.dailymail.co.uk/...-caught-disease.html

  ancak kaçinin korona'dan kaçinin korona ile birlikte öldügü açiklanmiyor.

  70-80'den sonra genellikle insanlarin bagisiklik sistemleri zayifliyor ve bu ya$larda zaten çe$itli hastaliklarla vücudlari mücadele vermek zorunda kaliyor. geçenlerde editör bir arkada$ komplo teorileri ile geliyorsun. hani belge dedi. belgeler heryerde. sorun ba$ka bir yerde. *

  asil sorun nerede biliyor musun? demir demirkan vaktinde bir parçasinda özetlemi$ti sorunu: aslolan inanmak için görmek degil, görmek için inanmakmi$. bu da bonus olsun: https://www.youtube.com/watch?v=fhBnqnSi5Zc

  $imdi gözünü kapat ve kalbini dinle.
 • 692
  bana çok yaklaşan hastalık/virüs. allah'a şükür şu an herhangi bir sıkıntım, problemim yok ama çevremde daha önce hiç duymadığım kadar hastalık haberi duyuyorum. ayrıca sağlık bakanı(?!) beyefendinin istanbul hakkında açıklamaları da durumun korkunçluğunu ortaya seriyor.

  işe gidiş/geliş şeklimi ve çalışma ortamımdaki sosyal mesafesizliği de göz önünde bulundurursam birkaç güne kara haber gelir.

  evdekilere bulaştıracak olmak korkusu beni çok ama çok geriyor, yemin ederim bunaldım artık. herkes kendine çok dikkat etsin.
 • 693
  o kadar tehlikeli bir hastalik ki, hasta oldugunzu ögrenmek için test yaptirmak zorundasiniz. pozitif çiktim, aaa, hastaymi$im meger. semptom göstermemenize ragmen, ultra hassas pcr testleri sayesinde pozitif gözükebiliyorsunuz ve zorla hasta oldugunuza ikna ediliyor ve karantinaya aliniyorsunuz.

  pcr testlerindeki yanli$ pozitif çikma orani ile hamilelik testlerindeki yanli$ pozitif çikma oranindan daha fazla. hamilelik testinin %1 yanilma payi var. teski yapan erkek bile olsa! kisacasi 80milyonluk bir ülkede 20 milyon erkek ya$iyorsa, bunlarin hepsi hamilelik testi yapsa, 200'000 tane hamile erkek olurdu!

  dedigim gibi, inanmak için görmek degil, görmek için inanmak lazim. bilim maalesef bazi insanlari kör etmi$. dsö dedigin kurumun en büyük sponsorlarindan birisinin neden bill gates vakfi oldugunu açiklasin bana bilim de, biz de gözü kör inanalim.

  öte yandan herhangi bir a$inin piyasaya sürülmesi için yillarca (8-10 yil) bir takim testlerden geçirildigi ve insan sagligi için ultra asgari bir risk ta$idigi kanisina varildiktan sonra piyasaya sürüldügü gerçegi varken, öldürcülügü siradan bir gripten bile daha dü$ük olan covid a$isinin nasil oluyor da bir çirpida 2021 yilinin ba$inda piyasaya sürülecegi haberlerini okuyoruz. bilim bunu da açiklasin.

  son olarak 1 yillik bile bir geçmi$i olmayan covid-19'un vücuda kalici hasarlara yol açtigi kanisina nereden variyor bilim? gelecekten falan mi geliyor?

  avrupada vaka sayilari nüfusu 100k'i geçmeyen yerle$im bölgerlinde tahmini 100k'e göre varsayim hesaplamalari yapiliyor ve bu vaka sayilarini ciddi $ekilde çarpitiyor. ne kadar test, o kadar pozitif.

  peki ya senin o charite berlinin virologu drosten'in tüm dünyaya pazarladigi harikasi pcr testin yaniliyorsa??

  ben demiyorum. bunu toplu dava açmak isteyen amerika diyor.

  ananmak için görmek degil, görmek için inanmak lazim.
 • 694
  ayni futbol gibi; herkesin bir şey bildigini söylediği ama hiçbir şey bilmediği konu.
  nasıl futbolda fotomaç, fanatik gibi gazeteleri iplemiyorsak, bazı insanların futbola bakış açıları, galatasaray/uefa kupası feto yardımı gibi şeylere gülüp geciyorsak bu konuda da herhangi bir diploması olmayan, hayatında mikroskoptan virüse bakmamış, google'dan kendi düşündüğü şeyleri destekleyen sıfır bilimsel değere sahip bloglar bulup gelen insanlarin ne düşündüğünü, ne dedigini umursamamalıyız.
 • 696
  artık yakalanmamanın neredeyse mucize olduğu hastalık. hastalık çıktığında işsizdim. babam, annem ve ben köye gidelim dedik, istanbul'da durulmaz dedik. 2 ay kaldık orada. kimse dikkat etmiyordu, burada bir şey olmaz diyordu ki çarşıya 10 günde 1 iniliyordu normalde, sadece çarşıya indiğinde dikkat etsen gerçekten bir şey olmazdı. toplam 4 evin olduğu bir köyden bahsediyoruz.

  neyse 2 ay sonra biz döndük ama gerçekten ciddiye almayan 2 ev vardı. hepimiz de akrabayız bu arada. babam ise orada kaldı. babam 1 ay önce geldi ve geldiğinden 3 gün sonra köyde hastalığın çıktığını öğrendik. o 2 evde yaşayan 4 kadın, komşu ziyaretlerine gidiyorlar. normalde de öyle bir şey yaptıkları yok ama bu dönemde akıllarına gelmiş. oradan hastalığı kapıyorlar ama ilk başta haberleri yok tabi. babam gelmeden 4 gün önce de ölmüşlerin ruhuna diye kuran okutuyorlar. köydeki herkesi de eve topluyorlar, hatta diğer köylerden de insanlar çağırıyorlar. niye gittiniz diye sorduğum herkes de gitmezsek ayıp olurdu cevabını veriyor ki gel de küfür etme. bir tek babaannem gitmiyor ki kadın 90 yaşında. bir gün sonra o kadınlar babaannem gelemedi diye ziyaretine geliyor eve. orada ikisi kötü oluyor. bunlar ama 4 gün boyunca hastaneye gitmiyorlar, üşütmüştürler diye düşünüyorlar. tabi normal hayatlarına devam ediyorlar ki maske takmayı bırak herkes iç içe yaşıyor köyde. bize de hastaneye gittikten 3 gün sonra haber veriyorlar. haber geldikten sonra babam ayrı odaya geçti ama 3 gün iç içeydik. o 4 kadın haricinde 5 kişi de daha çıktı ama bizim evden kimsede çıkmadı. babamın amcasının karısı da öldü.

  ben istanbul'a döndüğümde bir iş buldum. 1 ay çalıştım sadece, sonra ayrıldım. fabrikada çalıştım ve orada da kimse dikkat etmiyordu ki dikkat edebileceğin bir ortam da yoktu. çok küçük bir soyunma odası vardı ve 150-200 kişi aynı yerde giyiniyorduk. ara verildiğinde herkes beraber sigara içiyor, herkes beraber yiyordu. daha gittiğim ilk gün mühendislerden biri gel büfeye gidelim yolda laflarız dedi. sonra oturduk bir bankta ve bana daha yeni corona geçirdiğini söyledi. sonra öğrendim ki çalıştığım bölümde olan insanların yarısı geçirmiş hastalığı. ben çalışırken de 2 kişi yakalandı. ama şansa o 1 ayda ben yakalanmadım hastalığa.

  8 ay boyunca hiçbir arkadaşımla görüşmedim. bazıları darıldı hatta. ilk defa bundan 12 gün önce bir arkadaşımın evine gittim. toplam 6 kişiydik. ben bir arkadaşla aynı odada kaldım. 2 gün önce karantinaya girdiğini öğrendim. çalıştığı yerde aynı odada çalıştığı kişi hastalığı kapmış. hayırlısı diyorum ben de.

  bir de bugün oturduğumuz binanın covid-19 ile sarıldığını öğrendik. üst kat komşumuz aradı ve test yaptırdıklarını söyledi. annem de diğerlerine haber vermek istedi ve aradığı 2 kişide de hastalık çıktı. 10 dairenin olduğu bir binadayız. her katta 2 daire var. şu an bir alt katımız, yanımızdaki daire ve bir üst katımızda hastalık var. bir de en üst katta var. bizim sitede yok diye hepsi rahat rahat takılıyorlardı. havalar güzelken sitenin bahçesine çıkıp çay içiyorlardı kadınlar. anneme çok sert çıktım bir tek annem gidemedi. annem diğerlerini de uyardı ama dinlemediler. bu yüzden olmadı belki ama şimdi hepsi hasta.

  ben 8 ay boyunca kendi yaş grubumda bu hastalığa en fazla önlem alan insanlardan biri olabilirim. belki korkak biri olduğum için de olabilir bu ama ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğu apaçık ortada olan bu hastalığı insanlar ciddiye almadı ve hala daha almıyor. dalga geçtiler, çok ciddiye alıyorsun dediler, böyle kafayı yersin dediler ve belki de normalde olmadığı kadar sosyalleştiler. şimdi nasıl korktuklarını görmeniz lazım. birkaç kişi çıkmıştı televizyona çok pişmanız diye, işte hepsi öyle. ama insanoğlu işte böyle maalesef; yaşamadıkça bir şeyi ciddiye almıyorlar. insanlardan kendimi uzaklaştırmıştım ama bu dönem daha da uzaklaşmama vesile oldu. böyle aptal insanlarla ilişkimi kesmeme sebep olması da bu hastalığın getirdiği tek olumlu şey olabilir. neyse, bekliyoruz bakalım piyango bize ne zaman vuracak...