• 578
  henüz 2020 yılının sonlarında nasıl seyredeceği belli olmayan hastalıktır. beklenmedik durumlara karşı şampiyonlar ligi gelirleri de yokken, derhal fazla kazanan babel, belhanda, feghouli üçlüsünden kurtulmamız gerekmektedir. benim için bu üç oyuncunun gitmesi demek büyük bir başarı olacaktır. üstüne gereksiz bazı yerlileri mensah değil, maliyeti daha uygun olan berat ayberk özdemir transferinin takasında kullandığımız takdirde başarımıza başarı katmış olacağız. kulübümüze ve tüm hastalananlara bu virüs laneti yüzünden geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
 • 582
  hem vaka hem de hayatini kaybeden insan sayisinda ciddi bir artisa gecen turkiye'de, duzenli test yaptiran futbol takimlarinda da dogal olarak gorulmeye baslanan hastalik.

  ben sasirilacak bir durum goremiyorum acikcasi. virus, turkiye'den gordugumuz insan manzaralarindan dolayi gayet de guzel bir dolasimda uzun bir suredir. tatiller, yazliklar, restoranlarda yemekler, kovid hastasini ziyarete giden tanidiklar vs.

  esas dusunulmesi gereken konu, test seviyesi artirilsa ulke capinda gorecegiz vaka sayisinin hangi noktada olacagidir.

  futbolcular da sonucta markete gidiyor, yuruyuse cikiyor, ailesi halk ile ic ice ve dolayisiyla bu viruse herkes gibi acik durumdalar.

  gecmis olsun.
 • 583
  bu sene türkiyeye gelememenin sebebidir.

  cesme'ye tatil planlamistim, otelde rezervasyonu ve ucuslari ödemistim bile. ama iptal ettim mecburen. internetten cesme'de beach club'larda gördügüm manzaralar hic hosuma gitmedi, insanlar hic bir sekilde dikkat etmiyor.

  orada virüs bana bulassa mecburen karantina da kalmaliyim ve almanya'ya geri dönemem. isimden olurum yani. bu yüzden gitmemek bence en iyisi benim icin.

  keske daha cok dikkat edilse.
 • 585
  hayatımı alt üst etmiş durumdadır. üniversitede son seneme geçiyorum. okulun açılıp açılmayacağı belli değil sürekli bir ertelemeyle karşı karşıyayız. son senemde yüz yüze yapmam gereken danışma dersim var. uzaktan nasıl olacak, kendimi nasıl yetkin hissedeceğim en ufak bir fikrim yok. aile evinde herhangi yeni bir şey yapmak için motivasyon bulamıyorum. sosyal hayat minimum seviyeye indi. gelecek planı yapamıyorum çünkü geleceğin ne olacağı belli değil. ülkedeki yetkili kişilerin söylediği rakamlarla hastanede çalışan yetkili kişilerin söylediği rakamlar çok farklı. oldukça moral bozucu bir sürecin içerisindeyiz. umarım en kısa sürede şu illetten kurtuluruz.
 • 586
  testlerın sonuçu beklenmeden idmanlar başlıyor mu yoksa bu sonuçlar önceden çıktı da yeni mi paylaşıyorlar, çünkü linnes söylentisi var ama yanlış görmediysem idmanda vardı kendisi de ve pozitif ise bulaştırmış olabilir.

  eğer test sonuçlarına göre idman başladıysa fotoğraflarda görmediğimiz kişilerden şüphelenmemiz lazım bana da mantıklı gelen test sonuçlarını beklemek herkes tatile bi yerlere gitti, pozitif olma durumu her zamankinden daha yüksek.
 • 587
  insanların hangi cesaret ve motivasyonla beach’lerde, kulüplerde tatil yaptığını anlayamıyorum. ben istanbul’daki izolasyondan bunaldım ve eşim, 4 kedim ve köpeğimle ayvalık civarında dağ başında bir eve kaçtım. köpeğimle her gün bir ıssız koya gidiyoruz. ama yolda çeşitli beach club’ları uzaktan görüyoruz ve durum tatsız diyebilirim. sanki son 5 ay hiç yaşanmamış gibi takılıyor insanlarımız. madem tatil ihtiyacı var anlayabilirim, gayet de izole şekillerde bu ihtiyaç giderilebiliyor. neyin curcunasındayız cidden anlamıyorum.
 • 588
  "insanları kandırıyorlar. yok virüs falan." diyenlerin virüse yakalandığını öğrendiğimde karışık duygulara girmeme sebep olan virüs.

  bu tiplere bir yandan "oh olsun." derken bir yandan da işin ucunda hayatlar olduğunu düşününce üzülüyorum. gerçekten de ortalıkta böyle "yok virüs. insanları kandırıyorlar." diyen çok kişi var. virüsü sadece kendilerine aldıkları yetmiyor gibi bu tavırları yüzünden başkalarına da bulaştırıyorlar. hadi hastalık belirtileri gösteriyorsa ve hasta olduğunu anlamışsa kendisini izole ediyordur ama belirtileri göstermeden taşıyıcı rolüne giriyorsa bu kişiler yüzünden çok kişi acı çekiyor.

  dediğim gibi bu kişiler için karışık duygular içerisindeyim. bir yandan umarım virüsü kaparlar diyorum bir yandan da sonuçlarını düşününce isteğimi geri çekiyorum.

  ayrıca ülkemizi yönetenler tarafından verilerin doğru paylaşılmadığına inanıyorum. sırf ekonomi dönsün diye insanları dışarıda aktif olmaya teşvik ediyorlar.

  30 ağustos'un olduğu hafta sonunda sokağa çıkma yasağı/kısıtlaması getirirlerse hiç şaşırmayın derim ben. hükümet bir taşla iki kuş vurmuş olur böylece. ortada cumhuriyetimize ait bir bayram varsa onun kutlanmaması ve/veya kendilerinin katılmaması için bahane arayıp duruyorlar. kendileri için harika bir fırsat bu.

  edit: 2020-2021 sezonunun eylül ayında başlayabileceğini sanmıyorum.
 • 590
  var olan ancak etkileri çok fazla köpürtülen virüstür. 8 milyar nüfus içinde 21 milyon kişiyi enfekte etmiş. haydi yalan söylüyor olsunlar, bir bu kadar daha olsun. 40 milyon kişi enfekte diyelim. toplamda 1000 kişiden 5'i enfekte olmuş. ölüm sayısı ise 750 bin. haydi bir o kadar da saklanmış olsun, 1,5 milyon kişi ölmüş olsun. ölüm oranı toplam nüfus içinde 10 binde 2. ölümlerin yaş ortalaması ise 70 civarı. yani 40-45 yaşında, sağlıklı bir bireyin covid-19'dan hayatını kaybetme olasılığı 10 binde 1'den bile düşük. ki bu sayı mevcut rakamların aslında 2 katı olduğunu varsayarsak ulaştığımız sayı.

  bu bir pandemi olduğu için oranlar vaka sayılarına göre değil, nüfusa göre yapılmalıdır. çünkü pandemi, adından da anlaşılacağı üzere tüm dünyaya yayılmış bir hastalıktır.

  insanlar sadece türkiye'de artış bar zannediyor. halbuki covid-19 hasta sayısı hiçbir zaman azalmadı. azalmayacak da. saydıkça devam edecek. ancak ölüm oranı düşüyor. zaten mevcut sayılara göre hastalığı ağır geçirenlerin oranı %1.

  bu söylediklerim durumun ciddiye alınmamasını gerektirmiyor. ancak bundan sonra karantina vb ile bu durum kontrol altına alınamaz. hiçbir zaman alınamazdı. karantina tamamen göstermelikti. daha doğrusu hastalık tam anlaşılamadığı için hastanelerdeki yoğunluğu azaltmaktı amaç. şimdi hastalık anlaşıldı ve sağlık sistemlerinin bununla başa çıkabileceği görüldü. bu yüzden aşı bulunana kadar kontrollü bir sosyal yaşamla hayat devam edecek.