• 476
  beni, ailemi ve çalışma arkadaşlarımı riske sokan virüs. bas bas bağırılıyor; temas en aza indirilmeli, evde kalmalıyız, sosyal mesafemize dikkat etmeliyiz ama büyükler böyle istedi diye hiç tanımadığımız insanlarla karşılıklı işlem yapıp görevimize devam ediyoruz.

  bu mesele sağlık personelleri kadar, birçok şubenin karantinaya alındığı haberleri eşliğinde görevine devam eden biz bankacıların ve yine ekmek parası için çalışan market çalışanlarının, kargocuların, ve benzerlerimizin sağlığıyla oynuyor.
 • 478
  test rakamlarımız hala çok ama çok aşağıda kimse algı yapmasın bu konuda.
  bugüne kadar amerika’da pozitif çıkan insan sayısı tam 306 bin ama yapılan test 1.550.000.
  almanya’da tam 900.000 bin.
  bu hastalık ancak test ile engelenebilir.
  yani ne kadar test yaparsak hastaları daha çabuk izole edebiliriz.
  herkes olumlu tarafından bakıp iyileşen sayıya bakıyor ama pozitif çıkan ve yoğun ile entübe hastası sayısına bakmıyor.
  hepsinde ciddi artış söz konusu.
  bugün ölen biten ispanya’da toplam vaka sayısı 120.000 ve bugün çıkan pozitif 5000 civarı.
  bizde ise 20000 vakaya her gün 3000 ekliyoruz.
  havalar kötü iken şimdilik evde oturan insan sayısı herkesi aldatıyor. güneş çıkıp hava 20 derece olunca kimse evde oturmayacak yine kendini sokaklara atacak.
  acilen en azından istanbul ankara gibi yerlerde elzem eczane gıda gibi iş yerleri hariç sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli.
 • 479
  salgının ilk günlerinden beri dünyanın en önemli ülkesi olan abd'yi dolayısıyla trump'ı takip ediyorum. inanılmaz bir karakter. gerçekten istese abd'yi bölebilecek potansiyel var kendisinde. ancak çok umursamıyor belli ki ülkenin durumunu. gün sonlarında z raporu alıp ona göre hamle yapıyor. film gibi adam. twitter'da kendi konuşma yaptığı programın aynı saatteki diziden fazla izlendiği için kendi reklamını yapan birisinin aynı zamanda abd başkanı olması bence bu salgından bile büyük bir olay. salgın bitince trump'ın salgın gğnlerinin belgeseli yapılmalı. muhteşem malzeme var.

  bir an önce bitmesini beklediğimiz salgın...