• 436
  bu illet basimiza bela oldu. bazen sosyal deneyleri izlerim. bu ülkenin insani hakikaten cok merhametli ve büyük bir vicdana sahip. hep sahipsiz hep kendi basina birakildi bu insanlar. yaptiklari hatalarin cogu da bu yuzden zaten. gecim sikintisi, hayat kaygisi vs. insanlarin insan olmasina bile izin vermiyor bazen. bu insanlar yine sahipsiz kaldi, kendi baslarinin caresine bakacaklar. allahin belasi bu virus umarim cok can almadan defolur gider. yoksa milletim ve milletimin her ferdi icin kaygiliyim. allah yardimcimiz olsun. disari cikmamak icin en ufak bir ihtimaliniz varsa ne olur o ihtimali zorlayin. biliyorum isi gucu olan var ama yani ne bileyim elden de bir sey gelmiyor. keske herkese ulasabilsem cok param olsa harcasak hep beraber. bu arada saglik calisanindan polisine memurundan askerine milleti icin sahada gayret gosteren herkese kolaylik diliyorum. sukranlarimi sunuyorum.
 • 437
  virüs biyolojisi hakkında halen yeterince bilgiye sahip olmayan çok insan var, bu sözlükte bile. şuanda türkiye'de ve dünyada herkesin ama herkesin öncelikle izlemesi gereken kısa video budur. altyazısını türkçe ayarlayın. lazımsa videonun hızını düşürün. gerekirse 3-4 defa izleyin ve artık düşmanınızı iyice ta-nı-yın.

  https://youtu.be/BtN-goy9VOY
 • 438
  size türkiye’nin olaya nasıl ciddiyetsiz yaklaştığına dair ufak bir örnek vereyim.

  bugün manisada devlet memuru olan bir hekim arkadaşımla konuştum. tamamıyla corona belirtileri gösteren bir hasta geliyor. üstelik umreden gelen kişilerle de teması olmuş. sizce bu hastaya ne yapılmış? cevap sadece kan testi yaptırılıp evine gönderilmiş! peki neden? çünkü manisa ilinde covid-19 testini yapabilecekleri bir kit yok. bahsettiğimiz küçük bir kasaba değil, koca bir il!

  ben bir süredir hollandada yaşıyorum. burada vakalar hergün şehir şehir açıklanıyor. türkiyede neden açıklanmıyor diye merak edenler için benim yukarıda anlattıklarım sadece ufak bir örnek. sanırım kendileri bile kaç vaka olduğunu bilmiyorlar.
 • 439
  hepimizin doktor ya da sağlık sektörünün başka birimlerinde yer alan arkadaşları, tanıdıkları illa ki var. sürecin televizyonda bize anlatıldığı gibi olmadığı, gerek tıbbi malzeme tedariki gerekse de ciddiyet konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşandığı inkar edilemez bir gerçek maalesef. yine her şeyi türk gibi yapıyoruz ve bu kez organizasyonun başında da her şeyi para olarak gören siyasal islam ahlakına mensup bireyler var ne yazık ki.
 • 440
  evde kal'amıyoruz. kamu bankasında çalışıyorum, yarın mesaimiz var, esnafa kredi vereceğiz. akşama kadar yüz tane insanla karşı karşıyayız, yüzümüze tükürmekle tehdit eden hadsizlerle uğraşıyoruz. hadi ben neyse, içki sigara kullanmam, sporumu yaparım, yediğime dikkat ederim ve bünyemin sağlam olduğunu düşünürüm, hadi bir şekilde eşimi de geçtim ama bir buçuk yaşında bebeğimiz var. zor...
 • 441
  çok fena psikolojimi bozan, moralimi altüst eden bok.

  fakat benim şimdi ilgileneceğim soru şu an değil, sonrası ile alakalı.

  bu virüs dindikten sonra ne olacak arkadaşlar? 3 gün, 5 gün, 3 ay, 5 ay, 1 sene sonra; her ne ise bir gün tedavisi veya ilacı bulunduktan sonra hayat normale dönmeye başlayacak elbette.

  zurnanın zırt dediği yer bence buradan sonra başlıyor. kayıplarımız ne olacak? elbette en önemlisi insan sağlığı ve insan canı. hiçbir şeyi değil denk tutmak, yaklaştırmam bile bütün bunlara. ancak zararımız yalnızca bu olmayacak. maddi zararımız ne düzeydedir? zaten cumhuriyet tarihinden beridir hiçbir zaman refah koşulları çok yüksek bir ülke olmamışken ve özellikle son birkaç on yıldır sıkıntıda iken, böylesi yıkıcı ve telafisi zor bir durumdan sonra ekonomik düzeyimiz ne olacak? kriz birkaç senedir ayyuka çıktı, bu virüsten sonra enflasyon, döviz kuru ve faiz oranları ne seviyelerde olacak? ev, araç, ihtiyaç kredisi çekmiş vatandaşlarımız var. onlar bu krizde, hele ki çok fazla etkilenenler olması halinde ne yapacaklar?

  can ve mal kaybımız ne olacak? krizin manevi etkisini kantitatif olarak ölçemeyiz elbette, ancak maddi ve ekonomik zararları ölçebiliriz. tüm bunlar ne seviyelerde olur? bilgisi olan yoktur tabiki de, tahmin ve düşüncesi olan var mı?

  ya da belki de yazımın en başında sormam gereken soruyu sorayım; bu illetten kurtulabilir miyiz hakikaten?
 • 442
  muhtemelen hic bir zaman yer yuzunden silinmeyecek, fakat hem insanlarin bagisiklik kazanmasi hem de muhtemel bir asinin bulunmasi sayesinde olumcullugunu yitirecek olan virus.

  coronavirus denen sey bir virus ailesi aslinda. rhinovirus, coronavirus gibi virusler aslinda bizim “soguk alginligi” diye onemsemedigimiz hastaliklara sebep veren virusler. fakat bu covid-19 daha once piyasada olmadigindan bagisiklik sistemlerimiz ne bok yiyeceklerini bilemiyorlar. tipki kus gribi, domuz gribi gibi bir problem aslinda fakat bu digerlerine gore hem daha kolay yayiliyor hem de daha agir seyrediyor.

  bundan 1 sene sonra “vay anasini neydi o ya?” diyerek gulecegiz bu gunlere. ama simdi birlik olup, salak sacma davranmayip atlatmamiz lazim bu zor zamanlari.
 • 443
  bugün gelen resmi açıklamaya göre bugüne kadar ülkemizde toplam 131 (bugün 23) kişinin canını alan virüstür.

  https://twitter.com/...295237981396992?s=20

  toplam test/vaka oranı %14. yani bu neredeyse teste giren her 10 kişiden birinde(hatta biraz daha fazla-->1,4) bu virüsten var demek.
  bu sonuç korkutucu.

  toplam vaka/ölüm oranı ise %1,42 küsür. az görünüyor sayılır ama 100 kişiden 1-2 kişi arasında kişi hayatını kaybediyor.

  toplam vaka/iyileşen oranı ise %1,14. umarım ilerleyen zamanlarda bu oran vaka/ölüm oranını geçer.
 • 445
  bitse de kurtulsak dediğim virüs.

  arena'yı özledim. seyirciyi coşkuyu..
  kenarda terim'in kızmasını.. şampiyonlar ligi maçında ki o gerginliği..
  evimizdeki serimizi.. çoşkulu galibiyetleri..
  falcao'yu, muslera'yı, terim'i, ömer'i, donk'u ve diğer ekibi..

  tam bahar günleri.. şampiyonluk kokusu olacakken bu lanet virüsle uğraşıyor dünya..

  allah sizi bildiği gibi yapsın çin.
 • 447
  evde kalabilen arkadaşlar, dışarı hic bir şekilde çıkmayın. alış-veriş için bile. önümüzdeki 15 gün en azından. evde kalamayan arkadaşlar sizde çok dikkatli olun. gerçekten ellerinizi yıkayın ve yüzünüze değdirmemeye çalışın. gozluk kullanın en azından elleriniz gözlerinize gitmez ve havada var olan virüsler etkilemez. evinizi ve bulunduğunuz ortamları havalandirin (ceryan yaptırın. ). bu şekilde virüslerin etkisi azalıyor. dünya genelini etkileyen bu virüsün aşısı ve semptomlarını iyileştiren ilacı en kısa zamanda bulunur. insanın bu günlerde bilim insanı olası geliyor.