• 65
  rahmetli ibrahim erkal'ın "hadi geeeeel, erzurum'a geeell...." türküsü kadar etkili olmayan slogan. bu türkü erzurum'un turizm gelirlerini ciddi oranda artırmış, palandöken kayak tesisleri bu türkünün çok ekmeğini yemiştir.

  bjk ise "come to beşiktaş" diyerek 32 yaşındaki adamı, senelik 4.5 milyon € ücret ödeyerek anca getirebilmiştir.
 • 66
  yaptiklari yatirimlarla birlikte avrupali futbolculari kendilerine cekmek icin ortaya atilmis slogan. bu sene sampiyon olamama ihtimalleri yuksek zira kalmis surada 9 hafta ve hala 4 takim sampiyonluga oynuyor. matematiksel olarak alttaki takimlarin bile sansi mevcut.

  neyse, bu slogan olasi bir basarisizlik halinde evrilecektir. ne olacaktir? cum to beşiktaş. 2017-18 sezonunda bu furyayi bayern munich baslatti. eger ki gidişat asagi yonlu hareketle sabitlenirse, o zaman anadolu takimlari da cum to beşiktaş tadinda oynamaya baslar bunlara karsi.

  o zaman yeni sloganimiz?
  (bkz: cum to beşiktaş)
 • 67
  "reklamın iyisi kötüsü olmaz" düşüncesince başarılı bulunan çalışma. ancak reklamın iyisi kötüsü artık oluyor. bir insan günde ortalama 3 binden fazla reklama maruz kalıyor. başarılı olabilmek için kalıcı olmak şart. come to beşiktaş popülerdir ama unutulur. bunun bir katkısı olmaz. popüler olmak zor değil. önemli olan unutulmamak. mesela nu entryden sonra sırf yazdım diye herkesin aklına pepsi'nin manchester unıted ve real madrid takımını kullandığı western temalı reklamı çat diye gelecek. şu beckham'ın kovboy şapkası giyip penaltı attığı. işte bu kalıcı olmaktır. 15 yıl sonra bile unutulmaz.
 • 69
  reklamın amacı nedir? geniş kitlelerde ses getirmesidir. come to beşiktaş sloganı yurtiçinde tuttu mu? burada bile hala tartışılıyorsa tuttu diyebiliriz. yurtdışında tuttu mu? ona da tuttu diyebiliriz. e o zaman nedir bu sloganı başarısız yapan? beşiktaş nefreti mi? tinerci kafasına duyulan tepki mi? her ikisine de sahip olup doğruya doğru denilemez mi? o kötü bu kötü... iyi olan ne söyle de bilelim.

  gayet başarılı bir kampanyadır. daha iyisini yapmak için bok atmaya değil, öneriye ihtiyaç var.
 • 70
  kendilerine acayip yakışan basit oğlu basit bir slogan. şu an hemen aklıma gelen be-şiktaş gibi (ingilizce'deki "be" fiiline atıf yapıp beşiktaş ol-beşiktaşlı ol) vb. daha vurucu ve zeka ürünü bir motto ile çıksalar eyvallah derdim. ama kaba tabirle ona buna salça olmak için sosyal medyada ingilizce yetersizliği ile ürettikleri ifadeyi klasik bjk'li abartması ile sözde müthiş slogan yaptılar. 0 yaratıcılık-0 kalite. hele bir de bu sloganla sık sık kullandıkları o müzik yok mu, iyi bir şey gibi gollerden sonra da çalıyorlar hatta. allah'ım her duyduğumda rahatsız oluyorum. neyse ne demiştik basitlik, abartma, kalitesizlik, rahatsız edicilik...hepsi mevcut. tam kendilerine uygun slogan.
 • 71
  iyidir kötüdür bilmem ama, sonuçta burada bile muhabbeti dönüyorsa bu adamlar istediğini almıştır. bizim de iyi ya da kötü böyle çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. pr çalışması önemlidir arkadaşlar. sonuçta bu sezonun sloganı bu oldu. bu kadar basit bir iş bile tutuyorsa önce bir kendimize bakmamız lazım biz niye üretemiyoruz diye.

  ayrıca fikir üretelim dedim ama (be-siktas) tarzı bir fikir çıkmış yukarıdaki entarilerde. be-siktas bana besiktas olalımdan ziyade başka bir şey olalım mesajı veriyor * turk ahlak yapısına ters bir slogan olurdu.

  yalnız düşündüm de genelevler için güzel slogan. be-siktas *
 • 72
  bu sloganın ya da lafın (artık ne dersek) etkisi akılda kalmasıyla değil, ülke dışında sempati uyandırmasıyla ölçülmeli. zira reklamın başarısı geri dönüşle ölçülür. bir spor kulübü için geri dönüş nedir? önce sempati duyan, sonra taraftara dönüşen ve seni maddi olarak da destekleyen kitleler oluşturmaktır. ülke içinde bir kulübe taraftar olmak sloganla olacak iş değil (genelde büyüklerimiz bizi bir kulübün taraftarı yapar). yurt dışında da kimse reklamın güzelmiş hacı sana sempati duyayım der mi orası da sizin yorumunuza kalsın (konu sporsa bana göre duymaz). bu reklam tek başına pek işe yaramaz, sportif başarıyla desteklenmesi lazım. her sene avrupada boy gösterip büyük takımlara kafa tutmaları lazım. yoksa reklam kısa vadede akılda kalıcı etki bıraksa da uzun vadede etkisi bir sinek vızıltısı gibi olur.
  not: reklamın getirisi konusunda şüphelerim olsa da bu reklamı yapmayı düşünmüş olmak da bir türk spor kulübü için başarıdır.
 • 74
  son zamanlarda sözlükte bile artık kabak tadı veren beşiktaş sempatizanlığının dayandırıldığı noktalardan biri olan slogan.

  bu sloganı çok başarılı bulan, dünya çapında bir iş olduğunu iddia eden kişiler bu olaydan beşiktaş'ın elde ettiği pazarlama gelirlerini de somut olarak paylaşırlarsa daha açıklayıcı olur. sonuçta önemli olan tanınırlık değil fakat bunu pazarlamaysa rakamları karşılaştırmak çok zor olmasa gerek. beşiktaş bu "uluslararası çaba" ile gelir artışı elde ettiyse ancak o zaman galatasaray'ın yapamadığını yaptı denilebilir.
 • 76
  hiç bir pr çalışması yapmadan, sadece sportif başarı ile bütün dünyaya (evet bütün dünyaya) kendini tanıtmış ve genelde sevdirmiş bir spor kulübünü destekleyen bizler tarafından beğenilmeyen, elestirilen pr çalışmasıdır. e haklıyızdır da beğenmemekte. konyasporlu beğensin, bursasporlu beğensin, ne bileyim isteyen beğensin de bi galatasaraylıyı etkileyemezsin kardeşim pr ile falan, geçelim.
 • 77
  “come to beşiktaş” bende hiçte güzel çağrışım yapmıyor. sanki beşiktaş’ı tanımayan bilmeyen futbolculara, tanınmış futbolcular vasıtasıyla tanıtım yapmak gibi. yani beşiktaş burada küçük düşürülüyor kanaatimce. örneğin, dünya’da hangi futbolcuya galatasaray’ı tanıtma gereği duyarsınız ki. zaten %99,9’u biliyordur ve galatasaray deyince gelmek için özel gayret sarfederler.

  avrupalılar da bunun için dalga geçiyor olsa gerek. bilmiyorum baştan beri ben bunları hissediyordum lakin yazma gereği duymamıştım ama slogan şişirilince mecburen yazdım.
 • 78
  e bunu yaptın sonuç? bayern'den 5. bu sloganı sportif anlamda taçlandırmak şl'de ilk defa son 16'ya kalıp, bayern'den 5 yemekle nasıl mümkün olacak? avrupa ligi gibi bir şl grubundan çıkarak hemen havaya girmenin sonucu hemen slogan bulalım, dünyaya açılalım vs. bu şekilde olmaz. ya da dünyaya açılmak bu değildir. 2 senelik başarı ile kimse sana büyük takım demez. üstelik ortada başarı da yok.
 • 79
  bu sloganın getirisi ne, beşiktaş kaç para kazandı falan diye soranlara şunu sormak lazım. cengiz ünder veya enes ünal gol attığı için türkiye kaç para kazanıyor? malum ya ülkemizi temsil edip ülke tanıtımına katkıda bulunuyorlar. her şeye para olarak bakacaksak yüzlerce organizasyonu pas geçebiliriz. slogan antipatik mi? hem de daniskası. peki rakiplere antipatik gelecek bir pr çalışması yapılamaz mı? uefa kupası deyince biz ne hissediyoruz, fenerli ne hissediyor?

  iyi veya kötü bir etki yarattı, bu işin beşiktaş sempatisi ile alakası yok ki, bunu bayern beşiktaş’a sapladıkça, cimbom gol atmışcasına sevinen biri söylüyor.