• 492
  bu sezona kötü başlamış olan ikilidir. leş attıkları maçlar biri ikiyi geçti.

  amma ve lakin, aynı zamanda bu ikiliye haksızlık yapıldığını da düşünüyorum. ,

  18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçı'nı hatırlayın. brugge sistem olarak ilerideki 3 hızlı oyuncusuna top şişirmek üzerine bir oyun planı inşaa etmiş. bunu da uygulamayı başardılar. sol kenara top atılıyor, marcao, sağ kenara top atılıyor luyindama kapatıyor. yani hem beklik, hem stoperlik yapıyorlar çünkü ileri çıkan beklerimiz geri dönemiyor.

  hem hücuma yardım eden hem de top kaptırıldığı an savunmada beliren bek cafu birader. ya ne olacağdı? diyebilirsiniz. burda üstüne değinmek istediğim nokta, beklerin çıktığı bir oyun sisteminde koca savunmayı 2+1* kişi yapmak durumunda kalıyor. bu da stoperlerin zorlanmasına, yer yer hata yapmalarına neden olur.

  zaten bu sistemde bir yerden alırken bir yerden de veriyorsunuz. beklerin bu kadar aktif çıkması demek arkada boşluk kalması demek. ama ileri çıkan beklerin oyun katkısı "sıfır" olunca, sadece arkada boş alan verdiğimizle kalıyoruz.

  hücumda hiç bir şey olmayınca, savunmada oluşan boşluklar daha da göze batıyor, bu da stoper ikilimizin başına kakılıyor. halbuki asıl problem beklerden başlıyor. bu iki bek ne hücumu adam gibi destekleyebiliyorlar, ne de ileri çıktıkları için savunmadaki boşlukları kapatabiliyorlar.

  luyindama ve marcao bu sene formsuz. ancak sistemin sorunları kendilerine ekstra yük bindirerek olduklarından daha kötü gösteriyor.
 • 494
  oynadığımız son 3 avrupa kupası maçında 2 gol yedik.
  biri zaten hakemin uydurma penaltısı sonucu geldi.
  deplasmanda oynadığımız son 2 avrupa kupası maçında kalemizi gole kapattık.
  bu maçlarda defans ikilimiz bu arkadaşlardı.
  evet hata yapacaklar ama gelişmeye de devam edecekler.

  (bkz: 14 şubat 2019 galatasaray benfica maçı)

  (bkz: 21 şubat 2019 benfica galatasaray maçı)

  (bkz: 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçı)
 • 495
  sorun kendilerinde değil sahaya dizilemeyişimizdedir. sorumluluk aldıkları için teşekkür edebilirim en fazla. biz sahaya düzgün yayılamadığımız her an bu ikiliden biri sorumluluk alıp hata yapıyor. sorun kendilerinden çok pas istasyonu olamayan beklerimizdedir. oyun kurcaz bir bakıyorum mariano feghouli'nin yanında, nagatomo ise stoperlerimizden bile geride. aralarında 20 metre varken oynamaya çalışıyorlar. nzonzi kardeş bunun farkında ama ne yapsın arkasına bakıyor önce sola sonra sağa sonra tekrar sola ve hiç kimseyi göremiyor. stoperlerimiz de dribling ile ya da yerden uzun oynayarak topu kullanıyor. nzonzi de stoperin olması gerektiği yerde bu arada. mariano nerde diye sorarsak kaybettiğimiz topu kovalasam mı diye düşünüyor. türk futbol tarihinin gördüğü kağıt üstünde en iyi takımın top oynayamamasının sebebi stoperleri değildir. bence fatih terim'dir tek sorumlu. hocamızın tek geçerli bahanesi ise bekleridir. yetersiz değiller ama oynamaya çalıştığımız şeye çok alakasızlar. bu guardiola'dan nefret ediyorum sırf bu yüzden. çıkarıyorlar bir şey herkes deli gibi peşinden koşuyor. halbuki şöyle bir yayılsak sahaya aklını alacaz rakiplerin. zoru oynayamıyorsan yayılırsın 4-4-2 bakarsın keyfine. ya da ben anlamıyorum futboldan. bu daha büyük ihtimal sanıyorum.
 • 496
  marcao'nun kesinlikle geçen yıla göre konsantrasyon sorunu var. öz güven konusunda geçen yıldan geride görüyorum kendisini. bunda hakkındaki transfer söylentilerinin kafasını karıştırması kadar fiziksel olarak hala hazır olmamasının payı olduğunu düşünüyorum. dama'ya gelince top ona geldiğinde hala şöyle rahatça arkama yaslanamıyorum. bu sezon bir de topu rakibe atma hastalığı başladı kendisinde. hemen her maç 1-2 topu indiriyor rakibe tehlikeli bölgede. fizik olarak sorunu yok ancak topu kullanma ve konsantrasyon konusunda onun da eksiklikleri var. stoper bölgesi yüksek konsantrasyon ve tecrübe istiyor. şu an bu özellikler iki oyuncumuzda da istenen düzeyde değil. 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçı'nda gol yememek önemli tabii ancak muslera'nın neler çıkardığına, brugge'ün neler kaçırdığına, çoğu isabetsiz olsa da brugge'ün kalemize 12 şut attığına da bakmak lazım. bekleri haklı olarak eleştirirken dama ve marcao'nun arkalarında muslera olduğu gibi önlerinde de world-class bir 6 numarayla (n'zonzi) oynadıklarını da unutmamak lazım. hala tam olarak birbirlerini tamamlayabildiklerini düşünmüyorum. belki de bana öyle geliyordur. sanki aralarında bir görev-alan karmaşası var.kim topla çıkacak, kim kalacak, kim denge stoperi, kim oyunu başlatacak, kim oyuncuyu ilk karşılayacak...bu da işte belki oynadıkça, olgunlaştıkça oturacak. umuyorum ki oynadıkça, form tuttukça daha güven veren ve daha uyumlu bir ikili olurlar. sonuçta ikisi de kaliteli oyuncular. kaliteli oldukları kadar gelişime, öğrenmeye ne kadar açık olduklarını da zamanla ne derece geliştiklerini ya da gelişemediklerini gördükçe öğreneceğiz.
 • 497
  haklarında çok fazla ileri geri konuşulan ikili.

  biz bu ikiliyi, bu yaz takımımıza katmadık. yaklaşık olarak 9 ay önce takımımıza katıldılar ve galatasaray'ın futbolcusu olduklarını gösterdiler. bunun da en büyük ispatı 2018-2019 sezonun ikinci yarısında en az gol yiyen takım olmamız ve şampiyonluğun gelmesi. formları geçen sezona nazaran düşmüş olabilir (ki ben bunu bek performansımıza bağlıyorum) ama geldikleri gibi 9 puan üzerinden oynamaya başlamaları da bu düşüşün yaşanmasında etken. bu ikili fark ettiyseniz brugge maçında hem mariano'nun hem de nagatomo'nun arkasını toplamaya çalıştı. yanlarına, nefesi 3 depardan sonra kesilmeyen bekler gelince* geçen sezonun ikinci yarısından daha da iyi oynayacaklardır. ayrıca bu ikilinin yaşları 25 ve 23. yani tecrübesizler. stoper mevkisinde oynayan world class futbolcularda bulunan en önemli özelliğin tecrübe olduğunu da göz önünde bulundurarsak, bi' salın be kardeşim şu adamları.