• 210
  galatasarayda benim izlediğim en iyi stoper ikilisi olması muhtemel ikili. evet popescu bülent, rigobert song tomas ikililerinden iyi olabilirler. her hatalarında gömmemek gerek. popescu bülente tam olarak yaşım yetmese de yıllardır özetlerden, eski maçlardan bildiğim kadarıyla konuşuyorum yanlışım varsa düzeltin ama kaptanın ayağı bunlar kadar düzgün değildi. song tomas ikilisi ise savunma olarak çok güven verse de teknik olarak büyük artıları yoktu. ujfa semih ikilisine hiç girmiyorum bile ujfa gidince semihin halini gördük onlar ikili değil tekmiş.

  ama bu ikili modern futbolda stoperlerin sahip olması gereken özelliklerin çoğunu barındırıyor ve yaşları stoper için çok genç gelişiyorlar, zaman tanıyalım.
 • 214
  unutanlar için tekrar hatırlatmak istedim.

  önlerinde pozisyon-alan oyununu iyi bilen bir ortasaha olmadan eleştirilmemesi gereken ikili.

  onyekuru'nun geri gelmemesi, emre taşdemir'in tecrubesizlikleri ve ortasahanin doğru alan paylaşımlarını yapmaması en büyük şanssızlıkları.

  konu marcao'nun geniş alanda geçilmesi değil, onu geniş alanda bire bir bırakmamakta.
 • 215
  ligin en iyi stoper ikilisidir. ancak diğer oyuncularımız hem savunmada hem de oyun kurulumunda gereken eforu sarf etmez ve sorumluluk almazsa bu ikilinin başını yakacaktır. orta alan oyun kurarken top almak için boşa çıkmazsa bu ikili her atağı başlatmak zorunda kalacağından elbet hata yapacaktır ya da her rakip hücumunda sürekli forvetlerle başbaşa bırakılırlarsa yine hata yapacaklardır. her şeyi bu iki adamdan beklersek hata olasılıkları otomatikman artar. bu gözle değerlendirmek lazım.
 • 216
  en kotu oynadiklari, en fazla hata yaptiklari, hatta ve hatta mac kaybettirici hatalar yaptiklari maclarda bile bu ikili mac boyu iyi goruntu veriyorur.

  surekli ayni ornek uzerinden gidiyoruz, ozan kabak penaltilar yaptirdi diye linc edildi, telles savunmaya gelmiyor, savunma yapamiyor diye linc edildi. ama mac performanslari hatalarindan dolayi kayboldu, konusulmadi.

  bize cok buyuk ders olmali bu oyuncularin gelisimleri.

  marcao da luyindama da gelisimlerini devam ettirmeli, yaptiklari hatalar, sure aldiklari dakikalar ile birlestirilince benim gozumde ikisi de suan icin cok potansiyelli ve fazlasiyla verimli oynuyorlar.

  orta sahamizi hayalete cevirdi bu ikili, iyi mi kotu mu veya orta saha oyuncu profillerinden mi tam cozmus degilim.

  topu ileriye tasiyan, agir pas atmayan, vurdu mu indiren, pozisyonlardan temiz cikan stoperlerin hastasiyim.
 • 217
  17 mart 2019 bursaspor galatasaray maçında skoru bulduktan sonra neredeyse net pozisyon vermedik. 3 forvetini de oyuna alan bursa topu sürekli şişirdi ama bu ikili ve donk bir tane bile hava topu vermedi.

  takım savunmamız daha iyi olduğunda maçları 0-0'a bağlayabildikleri gibi oyun kurmaya ve hücuma da ciddi katkı veriyorlar.

  uzun süredir böyle iyi ikili izlememiştim galatasaray'da ki bu ikili henüz olmuş değil. yaklaşık 1-2 aydır birlikte oynuyorlar.

  asıl performans artışlarının sezonun kalan bölümünde olacağını düşünüyorum.

  bulandan, alandan allah razı olsun.
 • 218
  ozan kabak ve serdar aziz ikilisinin fersah fersah altında kalmış ikilidir.

  her maç bireysel hatalardan patır patır goller yedirmektedirler. savunmada hiç güven vermemektdirler. kalede her maç muslera'nın yıldızlaşmasını da izliyoruz.

  fatih hocamı çok severim ama savunma transferi yaptırmayı bilmiyor.

  kısacası elimizde patlayacak gibi duruyorlar. bakmayın bu övücülere. ontivero bir gol attı diye messi ilan edilmişti. burada futboldan anlayacak biri varsa o da benim.
 • 219
  driplingle veya çalımla adam geçip ara pası atma zorunluluğu olan ikilidir. işin tuhafı bu adamlar kendi işlerinin yanında bunu da yapabilecek kapasitedeler.ikisi de taş gibi stoperdir. galatasarayın böyle 2 cengaveri aynı anda transfer edi, tabiri caizse düşeş atmasını hazmedeyen galatasaray düşmanları kendilerini yavaşlıkla, pozisyon alamamakla, ayaklarının kötü olmasıyla kısacası leş stoper olmakla itham eder oldular. gelgelelim onlara da hak veriyorum çünkü ister istemez insanın zoruna gider sende olmayandan rakibinde 2 tane olması.kendi içimizden arkadaşların bu oyuncuları gömme çabalarını açıkçası çok fazla önemsemiyorum. çünkü her zaman bir oyuncuyla ilgili genel kanının aksine yorum yaparsan ön plana çıkarsın. ben de çıkıp sofiane feghouli için hantal, alper potuk gibi driplingi yok aklıyla top oynamıyor desem sol framede hakkımda 30 entry garanti olur.sonuç olarak uzun zaman sonra takımda zıpkın gibi 2 stoper izlemek bana gerçekten keyif veriyor.
 • 220
  önlerinde rakibi hiç bir şekilde karşılamayan/karşılayamayan oyuncularla oynamakta olan ikili.

  rakip her geldiğinde bizim canavarlarla başbaşa kalıyor. defansdan top çıkarırken bir allah kulu top almak için hareketlenmiyor bu adamlarda mecbur topla falan yardırıp gidiyor. ayrı ayrı olarak eksikleri var mı? ever var. giderilmez mi? giderilir. o orta sahayı bir toparlayalım her şey giderilir.
 • 223
  olması gerekenden fazla gol yememizde mutlaka bazı noktalarda tecrübe eksikliği veya takıma ısınma süreçlerinin devam etmesinin etkileri var. ama esas problem takım savunmasını tam olarak istenilen düzeyde yapamıyoruz. seneye yeni bir ortasaha-kanat formasyonu ile takım savunmamızı oturtursak ve tabi kendilerini de geliştirmek için özel çalışmalar yaparlarsa seneye çok daha iyi gözükeceklerdir.
 • 225
  şu an işi iyi götüren 2li. ben ozan serdar ikilisinden çok memnundum. özellikle ozan'dan zira adamın topla yaptığı her hamlenin altındaki mana bariz gözüküyordu. (şu an ne durumda bilmiyorum.) serdar da çok belli etmese de topla iyi denebilecek bir seviyedeydi. ozan bu konuda daha hayal kurdursa da serdar da bir semih kaya değildi. hatırlarsanız zamanında chelsea deplasmanında mourinho bir semih'e pres yaptırmamıştı ve düzenli olarak semih'in topla buluşmasına sebep olmuştu. oradan çıkacak olan toplara baskı yapmak daha kolay gelmişti. 2 oyuncumuz da böyle bir handikap yoktu.

  belli ki şu anki tandem de seçilirken belli defansif kalibrenin üzerine bu özelliklere de dikkat edilmiş. gerek pasla gerek dribling ile ilk baskı hattını kırma planı var. bunun için bu iki oyuncumuz, atletik hem dururken hem de dribling halinde iken pas atabilen oyuncular. dikkat ederseniz bazen stoperlerin civarına fatih hoca orta saha göndermiyor. pas atılacak bölgede çoğunluğu sağlayıp 2. pası daha rahat yapmak için. ya da ağırlık merkezinden dolayı diğer taraftaki açığa uzun top atmaları sağlanıyor.

  stoperlere pres geldiğinde daha çok orta saha geri geliyor ki oradaki istasyon artsın. böyle durumlarda merkezde boşaltılan alana ya direkt bir pas geliyor ya da merkeze gelen üçlüden biri duvar pasıyla veya ayağında top olan boş koridora driblingle presi kırmaya çalışıyor.

  bunlar teoride benim çok hoşuma giden şeyler ama ince işler. örneğin başakşehir gibi alan parselasyonunu çok iyi yapan bir takıma karşı ne kadar verimli olacak kestiremiyorum ve merak ediyorum.