• 96
  (bkz: savunma mesafesi)

  --- alıntı ---

  merak ettiğim veriye matchstudy tr sayesinde ulaştım. gs'ın, ts maçında ilk yarıda savunma mesafesi tam 57.41m! bjk'ın 44, fb 43, ibb'nin 45. bu sezonun gs rekoru.

  "savunma mesafesi" yaptığın tüm defansif aksiyonların, kendi kalene uzaklık ortalamasıdır. pas kesme, top kapma, uzaklaştırma vb. tüm defansif aksiyonlar. benim çok merak ettiğim bir veridir çünkü rakibi ne kadar püskürttüğünüzün, ne kadar baskı kurduğunuzun en net göstergesidir.

  sinan yılmaz

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=small

  --- alıntı ---
 • 98
  bu ikili ile savunmayı çok ileride kurduğumuz için takımımız rakip sahaya yerleştiğinde birbirine yakın oluyor. tam anlatamadım ama 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında ilk golümüzden önce rakibi hapsetmiştik resmen. bunun en önemli nedenlerinden biri de budur. takım birbirine yakın oynadığı için bir top kaybında rakibin hücumuna izin verilmiyor. uzun top atılsa savunma oyuncularımız kısmen hızlı ve teknik olduğu için topu kapıp oyuna hemen sokabiliyoruz. rakip pasla çıkmayı denerse şu ablukada o zaman da alan daraltması ve pres devreye giriyor.
 • 100
  ikisi birden ileri çıkarak takım boyunu kısaltıyorlar ve attıkları uzun, kısa paslarla rakibi açmada hücuma yardımda bulunuyorlar ama hücumcuların kendilerine pek yardım ettiğini söyleyemeyiz. 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında yediğimiz golde de bir çok pozisyonda da gördüğümüz gibi geride hep 5 oyuncu(linnes, yuto, donk ve iki cengaver) yakalandık. eğer hücumcular kendi adamlarını kovalasa trabzonspor’un gol atmayı bırak kaleye şut çekemezdi. umarım bu ikilinin hücuma verdiği destek gibi ilerdeki oyuncularımız da defansa yardım eder.
 • 101
  bir takımın bir maçta savunma için geriye ne kadar koştuğu, aynı maçta o takımın oyuna hakimiyetinin göstergesidir aynı zamanda, ama ters orantılı olarak.
  takım olarak ne kadar az geriye koşarsak, oyunun merkezi o denli ileridedir demektir, yani dönen topların birçoğunu (ki buna rebound da denebilir) biz topluyoruz demektir.
  işte yukarıda saydığım oyun üstünlüğünü bize sağlayacak en önemli unsurların başında geliyor söz konusu ikili.
  oyunu dar alana sıkıştırabildiğimiz ölçüde, ki takımdaki teknik kapasitesi yüksek oyuncu sayımız da yadsınamayacak seviyedeyken, başarı oranımız artacaktır. bu da arka ikilinin takımı öne itmesiyle mümkün olur, hem dönen topların çoğu toplanır, hem olası top kayıplarında takımın çoğunluğu o bölgede olduğu için yerinde baskı kurulup topun yeniden kazanılması sağlanır, hem de gereksiz geri dönüşler olmayacağından takımın kondisyonu 90 dakikaya daha ekonomik dağılmış olur.
  ez cümle, alt tarafı bir tandem ikilisi deyip de geçilecek bir husus değildir, takımın oyun karakterinde direk etkilidir.