resim
Christian Luyindama Nekadio
Takım:Taawon
Mevki:Stoper
Yaş:28
Boy:1.91
Uyruk:Kongo DC
 • 3531
  galatasaray futbol takımında sevdiğim oyuncuların başında gelen stoper.

  zamanında di maria'yı süpüren, mbappe'yi hızıyla geçen ve hazard'a dayak atan oyuncuyken, yaşadığı sakatlıktan sonra dönmesi zaman alan ama yine de elinden geleni yapan bir oyuncuydu. performansının düşmesinde yaşadığı kötü sakatlık ne kadar etkiliyse, önündeki oyuncuların vasatlığı da performansını bir hayli etkilemişti. mesela ilk geldiği sezon önünde fernando-ndiaye-belhanda üçlüsü varken, sadece en iyi bildiği şeyi, yani defans yaptı. neden? çünkü sözünü ettiğim üçlü aralara saklanmak yerine oyun kurmaya gelirdi. luyindama'ya veya marcao'ya kalmazdı o iş.

  mbappe gibi oyuncuları sahadan sildiği sezonda da önünde seri-lemina-belhanda üçlüsü vardı. sakatlanana kadar yine en iyi bildiği şeyi yaptığı için 25-30 milyon eurolar havada uçuşuyordu.

  sakatlandıktan sonra formunu yakalaması zor oldu, belki halen daha yakalamamış olabilir ama bu süreci uzatan ve luyindama'yı daha da yıpratan orta saha grubu vardı. mesela 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında ligin en iyi ve en formda santraforu olan aboubakar'ı önlerindeki taylan-etebo gibi oyunculara rağmen sahadan silen bir luyindama vardı. diagne'nin kırmızı kart görmesinin yanında arda ve şener gibi oyuncuların oynaması da eklenince büyük bir baskı yedik ve luyindama'da mükemmel oynadığı bir maçta tek bir hata ile "kazma" gibi cümlelere maruz kaldı. sadece bu maçta da değil, 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçında luyindama yine çok iyi oynuyordu ama berkan-cica gibi oyuncular geriden oyun kurmak için yardım etmediğinden dolayı o da aralara vermek gibi fantezilere kalkıştı ve sonucunda yaptığı pas kaybı ile gol yememize sebebiyet verdi. bu sadece luyindama özelinde de değil, çünkü dikkat ederseniz marcao, saracchi, luyindama hatta muslera'nın bu kadar çok hata yapmasındaki ana etken hep aynı oyuncuların sorumluluk almasıydı.

  neyse, zaman ne gösterecek bilmiyorum ama eğer giderse öyle bonservis bedeli olmaksızın gitmesi gibi bir durum söz konusu olmamalı çünkü bu adamın halen daha gideri var.*
 • 3537
  bir oyuncunun kaderini önce oyun sistemi, sonra biraz da etrafında oynayanlar belirler. luyindama'nın ikisinden de yana yüzü gülmedi. hem defansı orta çizgiye yakın kuran bir takımda oynuyor, hem pas futbolu denen başbelası oyunu oynayan bir takımda defanstan pasla top çıkarmaya çalışıyor garibim o takoz ayağıyla. hemde özellikle önünde oynayan orta sahalar savunma yapmayı bilmiyor. doğru sistemde, doğru oyuncularla bize faydalı olabilirdi ama malesef hem özgüveni gitti hemde o ağır sakatlığıkla fiziği geriye gitti. az buz değil 8 milyon euro verdik. ondan verim alamayıp üstüne 7 milyona da nelsson'u getirdik. zarara bak. tutsan faydası yok, satsan bedava gidecek. keşke bir mucize olsa da premier ligden bir takıma kiralansa.
  kendisine sitem edebileceğim tek konu duran toplar. o boyla herkesi ezmesi lazımken duran toplarda, sadece bir golü var sanırım.
 • 3538
  tarafsız olma ve kamuoyu yararına bilgi verme ilkelerini kaybedeli çok olmuş futbol basınınca bonservissiz gönderileceği iddia edildiği söylenen, 8 milyon euro bonservisle aldığımız ve geçirdiği ağır sakatlıkla atletizminden biraz kaybetmiş olsa bile ligde veya avrupa'da fizik gücüyle sindiremeyeceği bir hücum oyuncusu bulunmayan savunma oyuncumuz.
  aynı basına göre szalai'i için chelsea sürekli 20, 30 milyonluk tekliflerle gelmektedir, elif elmas ve vedat muric gerçekten 20'şer milyon euro'ya yakın değerde oldukları için o bedellerle gönderilmiştir, ama galatasaray bir futbolcuyu satış listesine koymayı düşünürse bu futbolcunun değeri yok pahasına düşer.
 • 3539
  canlı bomba olduğu iddia edilen ama bu zamana kadar oynadığı tüm maçlarda yaptığı bireysel hatalar sonucu yenen gollerin istatistiği çıkarılsa ilk 3'te ismi olmayacak bir adam. kalecinin, taylan'ın, benim çok beğendiğim emre kılınç'ın ve hatta çok sevdiğimiz marcao'nun bireysel hatalarından yenen gol sayısı, luyindama'nın bireysel hatasından yenen gollerden az değildir.

  sürekli bir ''her an gol yedirecek, her an atılacak'' vs. eleştiri var. peki yediriyor mu? kaç kez atıldı? ayrıca artıları niye konuşulmuyor? takım 10 kişi kalıp da sol stopere geçtiği maçta o maçın yıldızı oldu bu adam. yahu yeteneksiz adam bunu nasıl başarsın? taylan ilk kez 11 çıkmaya başladığında takımın yükselen değeri değil miydi? berkan'a hepimiz hayran değil miydik bu sezonun başında? morutan için ilk yazılanlara bir bakın açın da...

  bu adamların hepsinde mi yanıldık? hepsi mi aslında kötü oyuncuydu da bir iyi sandık bunları? adamlardan sürekli özelliklerine aykırı şeyler isteyen bir teknik ekip vardı takımın başında ve hepsi kötü göründü bu adamların zamanla. şimdi yeni bir hoca geldi ve benim kriterim budur; oyunculardan onların yeteneklerine aykırı şeyler istemek yerine onların yeteneklerini daha da ön plana çıkarabilecek bir oyun yaratabilecek mi yaratamayacak mı? galatasaray çok iyi bir kadrosu var. alanyaspor'dan da, konyaspor'dan da çok daha kaliteli stoperleri, golcüleri, kanatları var. sadece iyi bir organizasyona, doğru planlamalara ve kendine güvene ihtiyacı var bu takımın ve bu oyuncuların.