resim
Christian Luyindama Nekadio
Takım:Galatasaray
Mevki:Stoper
Yaş:27
Boy:1.91
Uyruk:Kongo DC
 • 3353
  26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçında golünü yedirmiş kongolumuz. yedirdiği gol sisteme bağlanacak bir gol değil. çünkü rahat pozisyonda topa basıp top kaybediyor. defanstan pasla çıkmaya çalışıyoruz, doğrudur ancak luyindama gibi ayakları kötü bir oyuncuya hiç bir hoca geriden oyunu sen kuracaksın demez. adamın oyun karakteri bu, topla gereksiz şeyler denemeyi seviyor. servet çetinde böyleydi. topu ayağına alır santrfor eğlendirirdi. hangi sistemi oynarsanız oynayın luyindama o bölgelerde topu aldığında değişik şeyler deneyecek, bunun önüne geçebilmek çok zor.
 • 3354
  zorda kaldıysan vur taca 1 vurursun 2 vurursun kenardaki teknik direktör maçı izleyebiliyorsa orta sahanın düzgün yardım etmediğini anlayıp onları uyarır. 2 senedir yetti ya el bombası gibi sahada takılıyor sövdürecek özgüvenine. ligin belki de en kötü forveti cherif ndiayeye karşı bile ikili mücadeleleri kaybetti. zamanında terim chedjouya da tomarla para bayıltmıştı luyindamayı da onun yerine buldu getirdi sanırım öyle trajikomik durum ki marcao ile beraber geldi tamamen zıt oyuncular.
  (bkz: 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçı)
 • 3355
  sakar bir futbolcu. riskli oynamaktan çekinmiyor. fakat tüm bunları önlemenin kolay bir yolu var. oyun içinde fazla topla buluşmasını engellemek.

  bizim saçma şekilde uyguladığımız pas oyununda top her zaman kendisine geliyor. çok fazla geri pas alıyor. bu sayıları azaltırsak savunmada kendisinin özelliklerinden daha rahat faydalanırız.

  genelde hataları savunurken değil, oyun kurarken yapmakta.
 • 3356
  geçen yıl yaptığı hatalar yüzünden en az 10 puan yedirdi.
  bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor.
  sadece hata yapsa ona da razıyım.
  top ona geldiği zaman takım geriliyor.
  rakipler, su içen ceylan görmüş aslan gibi pusuya yatıp, sonra saldırıyorlar.
  yani sadece hata yapsa ona da razıyım. takımın oyununu da olumsuz etliyor.
  marcao varken bu durum çok fazla göze batmıyor. bunun sebebi de marcao'nun avrupa'nın bile en iyi oyun kurucu stoperlerinden biri olması.
  marcao o kadar iyi oyun kuruyor ki luyındamaya sadece 1 metre yanına pas atabilme görevi kalıyor.
  ilk geldiği yıl da aynı hataları yapıyordu.
  fakat o kadar atletik bir oyuncuydu ki yaptığı hatayı hemen telafi edebiliyordu.
  ya da hücüma topla çalım atarak çıkabiliyordu.
  ya da kornerden gol atıyordu.
  yaptığı hatalar o kadar göze batmıyordu.
  artık maalesef 4.stoper konumuna düştü.
 • 3357
  26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçındaki hata artık kaçıncı hatası bilemiyorum. artık oyun zekası da değil, başka bir sıkıntı artık. taraftar kendisini desteklediğinde bile saçma sapan bir şekilde topla çıkmaya çalıştı. hakikaten psikolojik olarak bir sıkıntısı olduğunu düşünüyorum.

  ayrıca aklı başında hiç bir hocanın kendisine oyun kur diyebileceğini zannetmiyorum, fatih hoca'nın daha önce kaç defa saha kenarında çıldırdığını gördük. bu adamın manasız bir özgüveni var. hadi var anladık da bu kadar top kaybetmene rağmen hala neye göre bu hareketlere devam ettiğini hakikaten anlayamıyorum.

  alparslan'ın saçmalamadığı sürece marcao gelene kadar formayı bu arkadaşa vereceğini zannetmiyorum. ya devre arasında yada sene sonu artık başka bir takıma gider gibi gözüküyor. keşke basit oynamayı öğrense, o zaman hakikaten bu takımın vazgeçilmezlerinden olabilirdi.
 • 3358
  kendisine 8 milyon euro verilirken de ayağı düzgün değildi. madem inatla pas oyunu oynayacaktık, kendisini almayacaktık. 2 kere 2 = 4. boss’u gram eleştirmem zira ayağı çok iyi olmayan, biraz sakar ama aynı zamanda taş gibi savunmacıdır. bir balinanın ağaca tırmanmasını bekleyemezsiniz. ya scout ekibiyle hocanın arasında ciddi bir iletişim eksikliği var ya da oyun anlayışımız sıkıntılı. luyindama, yedlin, mostafa mohamed. scout ekibi ve fatih terim’e, iyi çıkan transferlerimizde nasıl olumlu eleştiri yapılıyorsa, takımın oyun anlayışına son derece ters olan bu oyuncuların transferlerini de eleştirmeliyiz diye düşünüyorum.
 • 3361
  top bizdeyken eksiklikleri göze batan stoperimiz. genel olarak lyu’yi savunup pas opsiyonu olmayanları eleştirsemde 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçında başka bi detay dikkatimi çekti. pas hataları yapılır çok normal, pas atacak adam bulamazsın gelişine vurursun tamam bu da normal, opsiyon yaratamazsın sık sık kaleciye dönersin bu da gayet normal ama pas atacak adam bulamadın diye direk rakip ortasahanın üzerine topla koşmamalısın. yani bunu marcao da yapıyor ama marcao rakip oyuncudan sıyırılıp son pası atabildiği için başarılı bi aksiyon oluyor. lyu hem sıyrılamıyor hemde son pası kötü atıyor. bir değil iki değil bunu sık sık yapıyor. bu sebeple formasını alpaslana kaptırması bana normal geliyor.
 • 3362
  artık ciddi şekilde yoran futbolcumuzdur. kendisini çok seviyorum, başarılı olmasını çok istiyorum ama artık çok zorluyor. hani hiç bilmesem derim ki ''dünyada bu sakatlığı geçiren tek futbolcu bu, sakatlıktan sonra toparlayamıyor.'' yok arkadaş. geçen sezonun başından beri oynuyor bu adam ve hala sakatlık öncesi görüntüsünden çok uzakta. savunma performansı da fena olmasa da sakatlık öncesi durumundan uzakta fakat asıl sıkıntı top ayağına geldiğinde başlıyor. sen florya'da hiç mi topla antrenman yapmıyorsun be luyindama? bu kadar mı yabancı olur bir futbolcu topa? nadiren yaptığı isabetli uzun paslar dışında topla yaptığı her hareket sıkıntılı resmen. bir adam 1.5 sezon boyunca oynadığı her maçta mı fahiş hatalar yapar? bakmayın siz yine bazen fiziği sayesinde götü kurtarıyor ama artık bu hatalar bizi çok yordu.

  ayrıca çok net bir şekilde nelsson'u düşürüyor luyindama. zira gerek lazio maçında gerek dün akşam* luyindama'sız nelsson çok çok daha iyi bir görüntü sergiledi.
 • 3363
  maalesef nelsson ile uyumlu olması imkansız çünkü nelsson sorumluluk alıp oyun kurmaya yardım etmiyor. nelsson aldığının çoğunu yanındaki stopere verip sadece savunmasıyla ilgileniyor. marcao ile nelsson uyabilir, hatta marcao ile luyindama da dengeli oluyor fakat nelsson zaten oyunu kurmaktan kaçıyor. luyindama da zaten bu işte iyi değil, olmasını da bekleyemezsiniz. bu mustafa muhammed'den halil dervişoğlu olmasını istemek gibi.

  bu adam başka takımda olsa çok daha iyi oynar. gayet iyi stoper ama siz gidip hadi luyindama oyun kur çünkü bizim takımda oyunu stoperler kurmalı derseniz ve buna zorlarsanız hata yapar. beşiktaş welinton ve montero ile oynuyor. luyindama mı onlardan kötü stoper? adını çöpe çıkarttığımız falcao gittiği yerde 3 gol attı ayağının tozuyla. sorun oynamak istediğimiz oyunun luyindama'ya uyumlu olmamasıdır. ya bu adamı göndereceğiz ya da kendisine uygun şekilde sen oyun kurma, savunmanı yap diyeceğiz. ısrarla luyindama'dan bunu beklemek artık adamın suçu değil. aynı şekilde mustafa'dan da halil olmasını beklemek gibi. halil de mustafa olamaz.

  şu oyuncuları artık harcamayı bırakmalıyız. ya gidip marcao gibi birini bulacaksınız ya da luyindama'ya uygun oyun tasarlayacaksınız. bu kadar basit.
 • 3366
  kaptırdığı topun sebebinin ne olduğuna dair basit bir konuda bile taraftarımızı karpuz gibi ortadan ikiye böldüren futbolcumuz.

  sistemi eleştirmek ya da beğenmemek en doğal hakkımız ki ben de sahada neredeyse somut hiçbir şey göremiyorum ve beğenmiyorum ama allah aşkına şu adamın her maç en az bir, bazen iki- üç defa yaptığı en hafif tabirle saçmalıkları da başkasına yüklemeyelim. bunu da bir takımda tüm futbolcular kötü olamaz, öncelikle hoca suçludur diyen birisi olarak söylüyorum. lyundama bu hataları takımın sistemi yok ya da kötü diye yapmıyor; koyun liverpool, city veya bayern'e yine yapar. çünkü adam iflah olmaz bir top kaptırma uzmanı ve hiç ders almıyor. topu ayağından 1 metre açması gereken 3 metre açan, hiç sebep yokken ve son adamken çalım deneyen oyun aklı çok düşük birisi. keşke adam kaçırsa, markajı iyi yapamasa... yani bildiğimiz defans oyuncusu hataları yapsa da başkalarını suçlasak.

  lyundama kötü bir savunma oyuncusu değil sadece kötü top süren, topla arası iyi olmayan biri. bunu söyleyince lyundama'yı kötü bir oyuncu yapmıyor ve sorumluluğu üstünden atarak da başkasını suçlamamış oluyoruz. nellson, alparslan ya da marcao neden onun gibi basit hatalar yapmıyor. onlar da bu takımın oyuncusu. demek ki sorun lyundama'nın oyun aklında..
 • 3367
  bu adam alındığında hoca tam olarak böyle bir oyuncu arıyordu. tandemde bulunan oyuncunun biri teknik, ayağı iyi olsun, diğeri de havadan karadan ne top ne adam geçirten fizikli, atletik birisi. yönetim de bu profillere uygun 2 kişiyi aldı getirdi.

  bunlardan birisi marcao diğeri de boss. sorun sonradan hocanın tandemdeki 2 oyuncunun da teknik olmasını istemesinde. 8 milyon verdirdiği adamı zararına satamıyor. kimse de elim sakatlığından sonra bizim verdiğimiz paraları vermiyor. bu yüzden yerine nelson alındı zira.

  sene sonu vedalaşılacaktır.

  kaliteli stoper.
 • 3368
  eskiden top ayağına geldiğinde korkardık fakat top rakipteyken süper oynuyordu. şimdi her iki durumda da büyük hatalar yapıyor. pozisyon alma becerisini tamamen kaybetti. daha önce trabzonspor maçında da fotoğraflarla analizini yapmıştım birkaç arkadaş sağ bekin arkasını kapattığını iddia etmişti. sağ stoperin öncelikli görevi sağ stoper bölgesini savunmak. luyindama bu bölgeyi sık sık kaybetmeye başladı.
 • 3369
  kaan kural'ın bir tespiti vardı. ''sosyal medyada çok tehlikeli bir şey olmaya başladı. mesela adam gömleğin güzel demiyor da daha dikkat çekici bir yorum olsun, sayısız yorumun arasından sıyrılsın diye 'abi gömleğinin ışığı vs. vs. vs.' diyor.''

  luyindama bu takıma dün gelmedi. sakatlık öncesi, sonrası oynadığı iyi kötü bir dolu maç var. marcao'nun kırmızı kart gördüğü maçın ardından o maçtaki performansı ortada. ama hala ayağı kötü vs. deniyor. direkt böyle de dennmiyor, süsleniyor bu cümle, abartılıyor. mesela ne kadar kötü ayağı? konyaspor'daki ahmet çalık'tan daha mı kötü mesela?

  luyindama fazla cüsseli bir adam ve ilginçtir buna rağmen çok atlet. zaman zaman topla ilişki konusunda sıkıntı yaşıyor bunu inkar edemem. çok iyi bir ayağı var da demiyorum ama söylendiği kadar kötü değil. üstelik saha görüşü de özellikle dikine toplarda baya iyi. bu fizikte olan bir stoperde bu ligde pek görmediğim kadar iyi hatta. ayağı kötü diye en çok eleştirildiği maçlardan biri olan 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçında asist yapıyordu attığı dikine topla.

  pas becerisi, saha görüşü, top kontrolü bir stoperde -en azından bana göre- aranacak ikincil özelliklerdir. ciddi bir hatayla golü yedirdiği 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçında halil'i paspas eden de yine kendisiydi.

  luyindama gönderilebilir, ben olsam göndermem, ben kullanırım ama hocanın kararına saygım var, gönderilebilir. zaten sözleşmesi de bitiyor fakat biz kendimiz ne sanıyoruz gerçekten çok merak ediyorum. ozan'ın boyu kısa, denayer'in boyu kısa, luyindama teknik değil... bakmayın şimdi marcao'nun övüldüğüne, iki hata yapsın bakın neler denecek ona da. zamanında dendi çünkü. peki biz hiç kendimize daha geniş bir açıdan bakıyor muyuz? bizim nasıl kötü bir oyunumuz ve organizasyonumuz var da bireysel meziyetlerin sergilendiği anlar hariç her oyuncu kötü görünüyor, daha bir tane oyuncuyu bile takım halinde yukarı taşıyamadık diyor muyuz?

  luyindama'nın olumlu özelliklerini parlatıp da olumsuz yanlarını, eksiklerini daha önemsiz hale getirebileceğimiz bir plan aramak yerine neden sürekli oyuncuların sıfır hata yapması gereken bir düzen peşinde koşuyoruz biz?

  isteyen kişiyle açalım maçı izleyelim tekrar, 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçında ilk yarıda nefis bir oyun oynadı luyindama. rakibe zamanında bastı, döndürmedi, fiziğini iyi kullandı. ama bir top kaybetti ve gol yedik, ardından da ıslıklanıp devre arasında oyundan alındı.

  geçen haftanın en beğenilen entryleri arasında harika bir lampard entrysi var. lampard, chelsea'nin başındayken kötü sonuçlar aldığında genç takımız vs. diyordu. aynı genç takım, aynı sezon şampiyonlar ligini kazandı hoca değişiminin ardından. bu takımın sorunu teknik heyettir. ben luyindama taraftarı değilim, ben galatasaray taraftarıyım. galatasaray iyi olacaksa luyindama hemen gitsin ama bu adam geçen hafta yoktu, kayserispor bize 3 attı. bu hafta göztepe yerine daha dişli bir takım olsa belki o da atacaktı. oyuncular değişiyor ama sahada olan biten değişmiyor. bakın mesele skorlar değil, konyaspor 10 kişi trabzon'u yenemedi geçen hafta, dahası maçı da kaybedebilirdi ama o konya 30 şut attı trabzon kalesine ve en az 20'si pozisyon şutu.

  3 senedir pasla çıkmayı deniyor galatasaray. 3 senedir galatasaray'a baskı yapan her takım galatasaray'ı çıkartmıyor. koskoca 3 senede bir tane alternatif plan geliştirilemez mi? sürekli oyuncular değiştiriliyor ama sahada olan hep aynı. keşke sorun luyindama olsa da tek transferle halletsek tüm sorunu ama sorun o değil.
 • 3371
  bu kadar iyi bir tackling yeteneği olup, fiziği bu kadar iyi olan ve fiziğine göre hızı standartların üzerinde olan bir oyuncu ancak ve ancak kendini böyle değersizleştirebilir.
  topla oynadıkça değersizleşiyor ama bunu yapmaktan asla vazgeçmiyor.
  halbuki biraz basit oynasa bütün iyi özellikleri elmas gibi parlayacak.
  (bkz: 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçı)