resim
Christian Luyindama Nekadio
Takım:Galatasaray
Mevki:Stoper
Yaş:27
Boy:1.91
Uyruk:Kongo DC
 • 3286
  artık emin oldum ki bireysel olarak iyi de oynasa kötü de oynasa kendisi kötü bir savunma partneri. marcao’nun donk’la kendisine nazaran çok daha iyi oynamasına ek, kendisinden kurtulan nelsson da şükür duasına çıkmıştır.

  savunma odaklı bir takımda çok iyi işler yapar bence ama oyun zekası ve tekniği buralarda problem. artık kontratı da bitmeden kim ne veriyorsa göndermek lazım sanki.
 • 3288
  etebo'nun defansif versiyonu. kendisini oynatmak için geriden oyun kurmaktan vazgeçmemiz gerekiyor ve mutlaka marcao ile tandem olmak zorunda.

  lazio maçında* marcao kaç kere savunmayı öne çıkardı, defansa liderlik yaptı sayamadım. nelsson ile birleşince kendisi bunu yapmıyor nelsson da yeni olduğu için bir şey yapamıyor.

  içten oynadığını biliyorum ama bu oynadığımız oyuna uygun birisi değil. en azından dribbling tarafını iyi yapabilse o dahi yeterdi belki.
 • 3291
  en iyi oynadığı maçlarda 2+ gol yediğimiz stoperimiz. kelimenin tam manasıyla "basit goller yedik" denilecek maçlardan sonra girip başlığını okuduğumda sürekli "bugün harikaydı, takımın en iyisiydi, toparlamış kendini, gollerde hiç suçu yok" tarzı entryler okumaktan istifra edeceğim. gerçekten bazı insanlarla aynı maçı mı izliyorum, bilmiyorum. adamın varlığı zaten takımın dengesini bozuyor, üstüne yenilen goller de hep bu arkadaşın ya belini döndürememesi ya da pozisyonunu kaybetmesinden yiyoruz ama ne hikmetse tek laf edilmiyor.

  üstte bir arkadaşın yazdığı gibi, gerçekten kendisinden kurtulan stoper iyi oynamaya başlıyor. 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçında oyun kurmak isteyen takımın stoper tandemi nasıl olmalı diye bir oryantasyon programı yapıldı bazı taraftarlara. anladılar mı? hiç sanmıyorum. çünkü nelson'un baskı yediği birkaç pozisyonda sağ kanattaki topçuya derin oynayıp topu tehlikeli bölgeden uzaklaştırdığı bir durumda, luyindama olsa "baskı yiyom, o zaman topla baskının tam göbeğine gidem, topu kaybedem, takımı savunmada eksik bırakam, gol yedirem" tarzı anlayışın ne kadar yanlış olduğunu görmüşüzdür inşallah.

  kendisi kötü stoper değildir. bunu tekrar belirtelim. ancak bizim oyun anlayışımızda çok büyük zaaf yaratan bir stoperdir. çünkü rakipler ayağından ötürü diğer stoperimize baskı yapıp kendisini serbest bırakmasına rağmen pas verecek adam bulamayınca saçma sapan driplinge kalkışıp top kaybediyor. stoperlerimiz sağlıklı ve cezasız durumdaysa en iyi ihtimalle yedek olur.
 • 3293
  bu takımda en sevdiğim oyuncu, kesinlikle. galatasaray mobil uygulamasında bile kartıma luyindama'nın fotografını çaktım.

  aslında biraz da insan olarak böyle. ha bana kalsa potansiyel olarak hala takımın en iyi stoperi ama o kahrolası (lanet olsun dostum!) sakatlıktan sonra eskisi gibi olamadığını da kabul etmek gerek.

  adam instagram'da eşinin sayfasını etiketleyip duruyordu. beğenin, takip edin diye. şov değil, cidden seviyormuş demek ki:

  https://www.bizimhaber.net/...nese-ayar-verdi.html

  10 topçunun dokuzu düşer bu tongalara. bizim dama ya çok zeki, fake'i anladı; ya tam bir odun, kadınlarla konuşmayı çok ayıp bir şey sanıyor; ya da 21. yüzyılda az sayıda kalmış sadık insanlardan.

  o kongolu doktoru bulup eşek sudan gelinceye dövmek gerek.
 • 3294
  ıyi stoper, muhteşem kesici.

  yedlin için tarihimizin en kötü beki, taylan ve berkan için 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı başlığında bile yetersiz, galatasaray seviyesinde değil yazıldı. o yedlin, o taylan ile lazio'ya diş geçirdi galatasaray. elbette her oyuncunun daha kalitesi vardır ama " bu olmamış" demekten önce onun iyi özelliklerini ne kadar kullanabiliyorsun, kötü yanlarını takım olarak ne kadar tolere edebiliyorsun ona bakmak gerekiyor.

  kaldı ki luyindama'nın bazı özellikleri de zaten üst düzey. yerine oynayanlar ondan daha iyi performans verdiler diye tu kaka etmeye gerek yok. ve her şeyin üzerine bir de ucuz luyindama. maaşı yüksek değil yani. ıyi ki bizimle boss.
 • 3295
  hatalarını ne kadar eleştirsem de seviyorum kendisini. sağlam karakterli bir futbolcu ama gelgelelim ki galatasaray futbol takımının ilk 11 oyuncusu olmamalıdır. kötü oyuncu olduğu için değil oynamaya çalıştığımız oyun buna müsaade etmediği için ilk 11 oyuncusu olmamalıdır. kontratak takımları için ideal oyuncu olabilir, savunma boyunu daraltıp rakibi kenarlardan gelmeye zorlayan takımlarda ideal oyuncu olabilir. belki atletico madrid'de, porto'da, defansif oynayan premier lig takımlarında mükemmel bir stoper görüntüsü çizebilir ama bizim oynamaya çalıştığımız oyunda her ne kadar elinden geleni yapsa da bal gibi de sırıtıyor. bazı arkadaşlar kabul etmiyor ama maalesef gerçek bu ve 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçında nelsson-marcao ikilisinin performansının takıma olumlu etkisi sayesinde apaçık gördük bunu.
 • 3296
  dün kendisi yoktu ama biz aut atışlarında paslaşarak çıkarken dahi inanılmaz zorlandık ve duraksadık. bu şekilde bir oyun nelsson ve marcao'yu da hataya zorlar maalesef.

  luyindama'nın ayağı bu ikili kadar iyi olmadığı için hata oranı daha yüksek oluyor ama bizim yerleşme ve çıkarkenki planımız da sorunlu olduğundan mutlaka sorun yaşamaya devam ederiz. olayı sadece luyindama üzerinden değerlendirirsek yanılırız.

  (bkz: 16 eylül 2021 eintracht frankfurt fenerbahçe maçı)