resim
Christian Luyindama Nekadio
Takım:Galatasaray
Mevki:Stoper
Yaş:27
Boy:1.91
Uyruk:Kongo DC
 • 2950
  sakatligindan onceki hayvani performansini maalesef veremiyor, bu bir gerçek.
  abimiz zaten sakatliktan dolayi vucuduna guvenemiyor. mbappe falan deniyor ama kendisi, zamaninda elvis manugibi bir adami teke tekte hiz anlaminda yemistir. sirf bu ozelligi bile kendisini ozel kilarken o hayvani fizigi ile gerçekten bay haksiz rekabet oluyordu.
  dedigim gibi vucuduna artik maalesef guvenemiyor, kendisinin psikolojik destege ihtiyaci var fakat her pas hatasinda hoca cinnet geçirip televizyondan bile gorunecek kadar el kol yapiyor. dusunun ki is yerinde patronunuz yaptiginiz her ise bir kulp buluyor, nasil hissederdiniz?
  hoca son doneminde bildigin "kullan-at" modunda, ozan, taylan ve kerem hariç kazandigi topçu yok ve tam tersi kaybettigi topçu çok ve bu olay çok zoruma gidiyor.
  umarim dorduncu fatih terim donemi yakinda baslar.
 • 2951
  büyük umutlarla aldık ama milli takımdaki o lanet sakatlık kariyerinin kırılma ânı oldu. bu sezon biraz parlatıp gelen ilk teklife satmalıyız. o ümit ettiğimiz 20-30 milyonlar artık hâyal malesef. her yatırım risklidir, tutmayabilir her zaman. elde olmayan hesap edilemeyecek durumlarda var hayatta. gerçekten az bulunur bir fizik ve buna zıt bir hızı vardı.
 • 2954
  geldiği güne göre aşırı geriye gitmiş oyuncumuz. luyindama diyagonal uzun pasları fena atmıyordu. şampiyon olduğumuz sene henry onyekuru'ya bir sürü böyle pas atmıştı. bir çok mecrada, marcao ile birlikte kendisi için galatasaray tarihindeki ayağına en hakim stoper tandemi denildiğini hatırlıyorum. luyindama kısa pası fena değil aslında ama packing pass denilen olay hiç yok. bunun yerine hızını ve gücünü kullanarak dribblingle çıkarıyordu topu.

  sakatlıktan sonra gücü ve hızı kayboldu. bu defansif yeteneğinin tamamı anlamına geliyor neredeyse. hiçbir zaman defansta boşluk vermeyecek bir oyuncu değildi. real madrid ve psg maçlarına donk'u libero olarak oynatmamızın da sebebi buydu aslında. süper ligde galatasaray boşlukları kapatayım derdinde bir oyun oynamadığı için belli olmuyordu. o maçlarda insan üstü fiziği ile harikalar yaratmıştı. neymar'a, di maria'ya hız düellosunda üstünlük sağlamak, özellikle o boyla çok zordur. bunların hepsi kayboldu. sakatlığının üzerinden bir yılın üstünde geçmesine rağmen 17 nisan 2021 göztepe galatasaray maçında 34 yaşındaki adi jahovic kendisinden daha hızlı ve daha güçlüydü.

  oyun görüşü zayıftı zaten. ekstra çalışma yapmadığı ortada, güçsüzlüğü yüzünden korkutucu bir stoper olmaktan da çıktı. alamet-i farikası olan hızı sonsuza kadar gitti gibi görünüyor. o hız, boy ve güç yüzünden geldiği gün 8 milyon etmesi çok normaldi. ben karşı çıkan tek bir kişi bile hatırlamıyorum ki gelen teklifler 15 civarıydı. kongo milli takımının sorumsuzluğunun cezasını biz çektik kısaca.
 • 2955
  sadece marcao üzerinden oyun kurabilen bir galatasarayda ayağı iyi değil diye eleştirilen canavar gibi stoper.

  arkadaşlar rakipler aptal değil, herkes analizimizi yapıp geliyor ve becerebilen marcaoya pres yaparak oyunu luyindamanın kurmasını istiyor.

  kimse de demiyor aga o zaman neden orta saha gelip topu luyindamadan alıp oyunu kurmuyor da herkes yapıştırıyor luyindamaya, bu adamı oyun kursun diye mi aldık yoksa havadan süpürsün, marcaonun cüsse problemini çözsün diye mi aldık.

  istatistik tutmuyorum ama luyindama maçta varken ve yokken yediğimiz kafa golü istatistiğini yada rakibin topa ne kadar dokunabildiğini bulabilirsek bence neden önemli olduğunu anlarız.

  hatta başka şekilde anlatmaya çalışayım, bizim kullandığımız kornerlerin, duran topların ne kadar kötü olduğu artık gün gibi ortada, buna rağmen o toplara vurabilen ender adamlardan biri luyindama.

  bence taylanlı, berkanlı, van anholdlu ve hatta gedsonlu dinamik ve oyun kurmakta meziyetli bir galatasarayda pas vermedeki zafiyeti ortadan kalkacaktır, çünkü oyun kurmak zorunda olmayacaktır, normali de budur.

  ilerde ise cicaldaulu ve belki morutanlı galatasarayda, mustafa muhammed ile birlikte duran toptan kafa golleri bulmaya başlayacaktır, hatta müthiş tehlikeli bir ikiliye dönüşebilirler.

  sözün özünde ise marcaolu ve van anholdlu bir galatasarayda, muslera'nın da yan toplardaki zafiyeti düşünülünce takımımıza bu şekilde cüsseli ve kafa toplarında etkili bir stoper şart, onun da aynı zamanda ayağı iyi olanı zaten 15 milyondan başlar.

  bence şu anki kadroda kendisinden vazgeçme lüksümüz bulunmuyor, keşke ederinin altında göndermek yerine biraz kazanmaya çalışsak...
 • 2956
  en kısa sürede elden çıkarmamız gereken kongolu stoperimiz. lyundama sakatlıktan geri dönemedi. dönmesini bekledik ama 1 yıl oldu. sorun lyundama'nin ayağının iyi olmamasi değil. sakatlıktan eskisi gibi geri dönme ihtimalinin kalmaması. sakatlığı duyulduğunda da burda çok yazılmıştı, o cussedeki biri için bu sakatlıktan eskisi gibi dönmek çok zor diye. istediğimiz kadar kendisine süre verelim, hızı ve çevikliği geri gelmeyecek. kapanarak oynayacak bir takımda yine iş yapabilir ama topla oynamak isteyen bir takımda defolari her zaman gorunecektir.
 • 2957
  luyindama’nın oynadığı maçlarda hava toplarından hemen hemen hiç gol yemedik diyebilirim. istatistiklere bakmadım ama üç golden fazla olduğunu düşünmüyorum.

  hata yapıyor evet ama sadece o yapmıyor. defans bölgesinde en az hata yapan marcao’dur ama o’nun da en az beş altı hatasını sayabilirim.

  bürün takımlarda stoperler hata yapıyor. yapmasalar zaten gol olmaz. peki luyindama’yı bu kadar ön plana çıkaran ne?

  luyindama bir hata yaptığı zaman kenara dönün ve fatih hoca'nın tepkisine bakın. bir hoca futbolcusunu bu kadar rencide etmez. fatih hoca ömer bayram’ın çok daha fahiş hatalarına bu tepkiyi vermiyor. hatta otuz milyon taraftarın tepki koyduğu ömer’i canhıraş savunuyor. hatta ömer bayram konusunda taraftarı suçluyor. o serbest vuruş gol olsa o tepkiyi gösterecekler miydi diye taraftara gider yapıyor. ama konu luyindama olunca, tepkinin en ağırını bizzat kendisi veriyor.

  tamam luyindama’yı beğenmeyebilirsin ama senin bir hoca olarak bu tepkilerin o’nun daha fazla bocalamasına yol açıyor. yazık değil mi verdiğimiz 8 m euro bonservis bedeline. ömer’e sahip çıktığın gibi, arda turan’a sahip çıktığın gibi luyindama’ya da sahip çıksana. yaptığı bir hata sonunda o’nu da bir kez olsun motive etsene.

  luyindama 28 temmuz 2021 psv maçında iki mutlak gol pozisyonunu önledi ama bunları hiç görmedi fatih hoca. ancak bir tane saçma pas attı diye saha kenarında öyle bir tepki koydu ki benim yüzüm kızardı. sadece psv maçında değil bunu defalarca yaptı fatih hoca.

  doğrusu şu ki; luyindama geldiği sezon türkiye’nin en iyi stoperi iken (ki şampiyonluğumuzda da büyük rol oynadı) bugün tıpkı diagne gibi üvey evlat oldu.

  fatih hoca bunu neden yapıyor anlamıyorum. ömer bayram gibi luyindama’ya da sahip çıksa, yaptığı hatalarda onu da motive etse belki luyindama güven kazanıp kendini bulacak.

  luyindama topu aldığında pas opsiyonu oluşturmayan, boşa çıkmayan oyuncularımıza da biraz dikkat çekse belki üzerindeki baskı azalacak.
 • 2959
  8m euro yatırım yaptığımız futbolcu bir kere. geldiği gibi de şampiyonlukta fark yaratmış adamdır ayrıca kendisi*. ben hiçbir zaman pas oyununda kendisini görmedim, luyindama her zaman iyi bir kesiciydi. sakatlık sonrası kendisini topladığı çok güzel maçları da oldu ancak istikrar sağlayamadı. koronavirüs falan derken toparlanma dönemini kaçırdı ve özgüveni de kaybetti. normal luyindama pas oyununda olmazdı ama çok güzel topla çıkış yapardı. o yapamaz hale geldi.

  fatih terim her zaman galatasaray forması giyen oyuncuya gösterilmesi gereken saygıdan bahseder, bende kendisine zor bir süreçten geçmiş adamı halen toparlanamamışken tek kötü ortasına dünyaları yıkmaması gerektiğini söylüyorum. sana baba diyen insanları toplumun ortasına atmaması gerekirdi.

  luyindama benim gibi sevinen, benim gibi üzülen bir adam. hata yapıyor, yapacaktır da kötü bir oyuncuya da dönüşebilir. hayat bu her zaman istediğiniz gibi gitmez ancak hocasıyla, taraftarı ile birlikte saygıyı eksik etmemek gerekir. umarım en kısa zamanda kendisini toparlar bizde o eski luyindama'yı izleriz.
 • 2960
  taraftar olarak, elindeki hisse senedinin değeri düşünce, panikle satmaya çalışan küçük yatırımcı gibi hareket ettiğimiz futbolcu. kulüp bu oyuncuya, az uz değil sekiz milyon euro yatırım yaptı. çok iyi stoper, yaşı - özellikleri ideal; sadece şu an formsuz. neden değeri en düşükteyken elden çıkartalım ki?

  şımarıklığın, hovardalığın gereği yok. taraftar olarak sabredeceksin, iyi zamanda değil zor zamanda destek vereceksin, kulübün yatırımını değere dönüştürmek için elinden geleni yapacaksın.