• 2785
  8 milyon euro ödeyip pas oyununa uygun değil diye yedek bıraktığımız stoper. ağır bir sakatlık geçirip atletizm olarak geriye gitse de ayağı aynı ayak. madem oyunumuza uygun değil, neden öyle bir parayı kendisine harcadık? teknik heyetimiz aldırdığı oyuncuları aldıktan sonra izlemeye başlıyor sanırım.

  türkiye'nin son yıllardaki en pahalı defans oyuncusudur açık ara. soran olursa paramız, imkanımız yok. kadromuz çok yetersiz.
 • 2788
  pas oyununa mükemmel uyumu nedeni ile değil yanındaki pasör stoper olan marcao'nun sertlik, ikili mücadele kazanma, hava topu gibi eksiklerini kapatmak için tamamlayıcı rol ile transfer edildiğini düşündüğüm stoperimiz. luyindama hiç bir zaman acayip pasör olmadı ancak yaşadığı sakatlıktan sonra bence büyük bir özgüven kaybı da yaşadı. eskiden karşısındaki topçular kendisine çarpıp erir giderdi, şimdi ise yanından geçip gidebiliyorlar ya da zaman zaman başarılı olduğu riskli pasları olurdu, şimdi en basit paslarda bile hata yapabiliyor. sakatlık sonrası oyuncular dönerken sanırım kritik bir eşik oluyor. oyuncu orada ya şarampole yuvarlanıp düşüş yaşıyor ya da toparlanıp devam ediyor. açıkçası hala düşünüldüğü kadar kötü bir stoper olmadığına inanıyorum. ancak 2020-2021 performansı tabi ki kendisine yüzde yüz güvenmemize izin vermiyor. seneye garanti ilk 11 dememiz imkansız. umarım yaz kampını iyi geçirip eski haline döner.
 • 2789
  kendisinin form tutması beklenmeyip, 2 maç hata yapınca kesilirken emre akbaba evladımız maçların içine ede ede her maç formayı almıştır.

  donk gibi bence sahadaki getirisi, götürüsünden az olan ve en önemlisi geleceği olmayan bir futbolcuya tercih edilmesi bence kabul edilebilir bir şey değil. luyindama ilk geldiğinden beri berbat bir stoper olsa anlarız fakat adamın ne vereceği, neler yapabildiği belli iken bi anda böyle kesik yemesi bence izahı olmayan bir durum.
 • 2790
  20-21 sezonunda; 2 maç daha kendisine sabretsek, 2 maç daha puan kaybettirir, bizde o kırılganlıkla ligi trabzon'un altında 4. bitirirdik büyük olasılıkla.

  galatasaray'ın son 2 sezonda oyun kalitesinin vasatın üstüne çıktığı, arka arkaya galibiyet serilerinin yakalandığı bütün dönemlerde donk - marcao ikilisi oynadı. esas luyindama şu berbat performansla oynatılmaya devam edilse takıma ihanet edilmiş olacaktı.

  luyindama'dan ümidim yok benim. katar, dubai, suudi arabistan'dan falan satsak bari bu yaz.

  transferin de scout dahili vardı orası doğru da öyle marcao ve mostafa mohammed gibi uzun süre izlenip, ısrarla istenen kategoride biri olmadı. hoca 2019 ocak'ta ilk marcao'yu almış, ozan kabak - marcao ikilisiyle devam etmeyi düşünüyordu. ozan kabak yönetim insiyatifle satılınca transferin son günü stopersiz kalmamak adına biraz daha tuzlu fiyata luyindama geldi. scout transferinden ziyade aynı 2019 ocak transfer döneminde 2 dönemde hiçbir forvet alamayıp son günlerde alel acele diagne'ye 10 milyon euro gömmelerine daha çok benzeyen bir transfer.
 • 2791
  her oyuncu gibi geldiği ilk sezon hakkında methiyeler düzülen, besteler yapılan ve ardından da itin bilmem neresine sokulan topçumuzdur.

  kendisini beğenmeyenlere vereceksin serdar aziz'i, welinton souza silva'yı, görecekler o zaman günlerini.

  puan kaybettirebilir, oyun kuramayabilir. 3 gün evvel di maria'yı sahadan sildiğinde iyiydi havalar? şimdi mi üşüdünüz?
 • 2793
  mental ve sakatlığından dolayı fiziksel problemleri olan stoper. kendisini yeni sezon öncesi futbola döndürme fikri, yeni stoper arayıp ona para vermekten çok daha mantıklı ve maddi açıdan karlıdır. ayağı kötüden ziyade konsatrasyonu olmadığını düşünüyorum. bizdeki en iyi sezonunda defanstan attığı uzun paslarla hücum oyuncularını pozisyona sokmuşluğı çok fazla, ayağı o kadar kötü olsa bunları rahatça yapamazdı.
 • 2795
  milli takımda sakatlanmasından ve yanlış tedavi uygulanmasından dolayı kulüp yönetimini suçlayamayacağım oyuncu. bir insanın dün başarılı olması bugün de övülmesini gerektirmiyor. sakatlık öncesi burada pas konusunda marcao’yu muazzam tamamladığını düşündüğüm entrylerim duruyordur. marcao nasıl kısa ve orta mesafeli paslarda başarılıysa boss da uzun mesafe, ters kanada atılan paslarda başarılıydı. marcao nasıl temiz ayağıyla topla çıkmayı sağlarken hava topu mücadelerinde veya birebir mücadelelerde yumuşak kalıyorsa boss o kadar güçlüydü. ne zaman sakatlık oldu, o gün her şey geri gitmeye başladı. ona üzülüyorum çünkü futbolunun belki de en iyi döneminde sakatlandı, bize üzülüyorum her ne kadar sevsem de stoper meziyetleri yüksek olmayan donk’la oynamak zorunda kalıp birçok gol gördük kalemizde. en çok da boss’un halini görüp de hala buradan teknik ekibe saydıranlara üzülüyorum. umuyorum ki bu halden kurtulup doğru yerde doğru eleştiriyi sunmayı öğrenebilirsiniz.
 • 2796
  8 milyon euro ödeyerek kadromuza kattığımız stoper. kendisi 8 milyon euro ödediğimizde de iyi bir pasör değildi hatta o zaman da tahta bacaklıydı biraz. ama top kullanma kabiliyeti bu kadar da kötü değildi. pas aralarına girerek yaptığı tek paslar genelde rakibe gitse de ayağında bilmem kaç kere dürttüğü topları rakibe atmıyordu mesela. . 20'ye okutabileceğimiz potansiyele sahip bir oyuncuydu.

  kendisi transfer edildikten 2-3 hafta gibi kısa bir süre sonra benfica ile 2 maç oynadık. birinde florentino luis ve gedson fernandes ikilisi bizim orta sahayı öyle bir kilitlemişti ki oyunun kurulumu tamamen stoperlere kalmıştı. mesela o maça geri dönsek ve o luyindama yerine bugünkü luyindama'yı koysak 5 yerdik.

  peki bu luyindama'ya ne oldu? sakatlandı ve sakatlıktan dönemedi. hızını kaybeder, hızlanmasını kaybeder eyvallah ama adam sakatlık sonrası çevikliğini ve vücut koordinasyonunu bile kaybetti. hızın hızlanmanın bir şekilde üstesinden gelirsin de vücut koordinasyonu ve çeviklik kaybı direkt kolay çalım yeme ve kolay top kaybetme sebebi. çünkü bir süre sonra beraberinde özgüven sorununu da getiriyor. 2021 yaz döneminde bence luyindama'yı mutlaka satmalıyız. satamıyorsak da doğru bir rehalibitasyon programı uygulamalı gerekirse bu konuda yurt dışında bu işin uzmanlarından yardım almalıyız. sanki çapraz bağ kopartmamış da böyle tır mır çarpmış uzun süre sakat kalmış sonra fizik tedavi sonuç vermiş ve mucizevi bir şekilde yeniden ayağa kalkmış gibi bir hali var adamın.
 • 2797
  ilk hatasında kulağı çekilen oyuncu. çok uzun bir sakatlıktan dönmüş adamın özgüvenini böyle böyle bitirdik. en ufak hatasında kenarda el kol hareketleri yapıyordu terim. çok iyi oynayıp tek hata yaptığı maçlarda bile, bir sonraki maç yedek kalıyordu. sanki yerine oynayan donk muazzam bir oyun sergiliyor zanneder gören de. bu adamın bu kadar geriye gitmesinin üç büyük nedeni var, birisi tabii ki sakatlık, ikincisi olmayan takım savunmamız, üçüncüsü ise terim'in evladı olmadığı için tahammülsüzlüğü.

  millet welinton ile şampiyon oluyor, bizim taraftar da şampiyonluğun luyindama nedeniyle gittiğini düşünüyor. sabır ver allahım.
 • 2798
  keşke diagne gibi onu da devre arasında premier league’e vs kiraya verseydik. iyi kötü piyasası olmuş olurdu. luyindama iyi bir futbolcu. biz hakkını veremiyoruz sadece. düzenli oynaması ve hata yapsa da arkasında durulması gerekiyor. kısa bir süre sonra zaten hata payı çok düşecek. elimizdeki değerleri bu şekilde yitirmek çok üzücü. umarım bir şekilde kendisinden fayda sağlarız.

  ekleme: bence kendisi için masada iki seçenek olmalı. koşulsuz şartız ilk 11 oynayacak veya sözleşmesini uzatıp 1 yıl kiraya vereceğiz. çünkü iyi bir paraya satılacağını sanmıyorum şu anda.
 • 2799
  kendisi geçen sezonki ciddi sakatlığının ardından bu sezon aslında fena dönmemişti. fiziksel olarak da toparlamıştı. ne olduysa bu sezon yine milli takımda sakatlanıp 3-4 hafta maç kaçırmasıyla oldu. o zamandan beri rezalet bir performans sergiledi.

  bizdeki akıbeti ne olur bilmiyorum ama bu adamın bu hale gelmesi çok üzücü. umarım bu yaz kampıyla birlikte eski formuna kavuşur. zira bizim için müthiş bir stoperdi kendisi.
 • 2800
  emre akbaba her maç döküldüğü halde sürekli ilk on bir oynarken kendisi ilk hatasında kesiliyorsa bunun adı adaletsizliktir. hiç lamı cimi yok. adamın maç kondisyonu kazanmasına, alışkanlık edinmesine izin verilmedi ki. fatih terim, donk'u sıfırdan yarattığı için sürekli tercih etti. kendi eseri zira.

  ne kadar kötü oynasa da hala aynı fikirdeyim, bu adam topçu özellikleri bakımından bu ligin en iyi stoperi.
 • 2801
  su di maria’yı sahadan sildiği maçın örnek verilmesi kabak tadı verdi.
  o halde hasan ali kaldırım da mbappe’yi sildi fransa türkiye maçında kriter bu ise hasan ali kaldırım mükemmel bir oyuncu mu oluyor?
  işte genelde memleketin yaptığı hata bu bir iki maça bakıp oyuncu almak veya övmek.
  fener’de eskiden kendine gol atanı transfer ederdi. galiba hala ediyor olabilir bu arada.
  bu adam servet çetin’den daha sakar daha ağırdır hatta kafa topunda servet arada bir gol atardı bu onu da yapamıyor.
  bu arada şampiyonluk bu adam yüzünden gitmedi onu da belirteyim.
 • 2802
  2020 -2021 sezonundaki yaptığı fahiş hataların önemli bir kısmı pas oyunuyla alakalı bile değil. beşiktaş deplasmanında yaptığı hatalar, içerideki trabzonspor maçında yaptığı hata belli. hee belki de, pas oyunu oynandığı için trabzon maçında topu edgar'ın önüne attı kafayla. yoksa kafayla pas verecek, atağa çıkaracaktı.

  ayağı zaten kötü pas oyununa uymuyor gerçekten ama savunma anlamında da gerilemiş yani. fiziksel ve psikolojik anlamda iyi durumda değildi bu sezon. belki teknik heyet iyi motive edemedi bilmiyorum. sakatlanmadan önce thor, sakatlanınca baki mercimek oldu.

  zararımızı karşılayan bir teklif alırsa satılmalı. olmazsa yeni sezonda formunu bulup, değerini yeniden yükseltmesini umacağız.
 • 2803
  özellikleriyle marcao'yu tamamlaması için transfer edilmiş olup pas oyununda tamamen eksi yazmadığı şampiyonluk sezonumuzda görülmüştür.

  kendisi bu sezona tamı tamına 10 ay boyunca resmi bir maç oynamadan girdiği ve maç oynamadığı sürede fiziksel ve mental açıdan oldukça geri gittiği için bu sezon eski çizgisinin oldukça altında bir performans göstermiş, donk kendisinden daha iyi durumda olduğu için de yerini donk'a kaybetmiştir.

  başımıza gelen her kötü olayı birilerine bağlamak zorunda değiliz. yaşanılan süreçte ne teknik ekip ne de luyindama suçlu çıkarılmayı hak etmiyor. çünkü luyindama fiziğindeki birisi için o sakatlığın etkilerini döner dönmez atlatmak da, teknik ekip için de oyuncuya bu sakatlığın etkilerini atlattırmak da çok çok zor.

  kendisinin 2019 kasım'ından bugüne yaşadığı sürecin sebebi şanssızlıktır. bundan sonrası için bize düşen gereken analizleri yapıp ya oyuncuyu fiziksel ve mental olarak tekrar hazırlamak ya da kendisini azami bonservis bedeli kazanacağımız şekilde satmaktır.
 • 2805
  tek eksikliği pas oyununa uyum sorunu olmayan futbolcu. zaman zaman uyuduğu da oluyor kendisinin. ayrıca sakatlık sonrası hiçbir zaman tam hazır görünmedi maalesef. yani fiziksel olarak da kötü göründüğü maçlar oldu. bulunmaz hint kumaşı değil. 8-10 milyon falan veren varsa bir dakika düşünmeden satarım. ya zaten oynadığımız lig türkiye ligi. bu ligde donk yürüyerek stoper oynuyor takım ligin en az gol takımı. genç, gelecek vaat eden bir tane adam bulunur 3-4 milyona. kalana da bir iki adam daha alınır. ne luyindama'ymış arkadaş sanarsın bana van dijk.
 • 2806
  gedson fernandes'in stoper oynadığı yerde tabiki de stoper oynayamaz çünkü ayağı düzgün değil, pas atamıyor. galatasaray maçı olmasa izlemeye tenezzül etmeyeceğim sıkıcılıkta geçen pas futbolumuzun kurbanlarından. mustafa muhammed umarım aynı kaderi paylaşmaz. malum onun yerine de şimdi halil dervişoğlu'na taktık ya kafayı. çünkü o da pas futbolumuza uygun.
 • 2807
  bu sezonki sıçışının ana sebebi pas oyununa uygun olmaması evet, fakat parçaları birleştirmeden eleştirdiğimiz için kendisini gömmeye devam ediyoruz.

  evet kendisi 8m euro verilip alındı. ama kendisi pas oyunu oynasın diye alınmadı. kendisinin alındığı dönemde takımda mariano gibi bir oyun kurucu, fernando reges gibi bir pasör vardı. bu yüzden etrafını marcao, mariano, fernando üçlüsüyle donattığında oyun kurarken stoperinin pas oyunu oynamasına gerek duymuyordun.

  bu yıl ise sağ bek rotasyonumuzdaki adamların hiçbirisi oyun kurucu özelliği olan adamlar değil. omar o şanssızlığı yaşamasaydı, üstüne bir de taylan gedson ikilisini kursaydık stoperimizin oyun kurmasına yine ihtiyacımız kalmayabilirdi, ama olmadı.

  ki dikkat ederseniz, donk'un oyun kurucu özelliğini ikinci yarının son maçlarında neredeyse hiç kullanmadık. gedson form tuttuktan sonra donk biraz daha çakılı stoper gibi oynamaya başladı, o dönemde luyindama'nın oynamama sebebini ise formsuzluğu olarak görüyorum, zira oynadığı her maçta fahiş hatalar yaptı.

  velhasıl, luyindama'dan vazgeçtiğimizi falan düşünmüyorum. bu yıl defanstan pasla çıkarken hem orta saha orijinli ve teknik oyuncu eksikliğimizin, hem de kendisini çakılı bırakabilecek bir sağ bek eksikliğinin ceremesini çekti. bir de bunun üstüne aşırı formsuzluğu eklendi. eğer takımı daha doğru kurgulayabilirsek, luyindama daha çakılı (son maçlarda donk'un oynadığı şekilde) oynayacaktır ve sezon başı kampıyla formsuzluğunu da atabilirse verdiğimiz 8m euro'nun hakkını verecektir.

  umarım 11 kişinin birlikte oynadığı futbol dediğimiz takım oyununu tek başına futbolcu değerlendirmeleri üzerinden yapmayı bırakırız.
 • 2808
  süper lig 2020-2021 sezonunda ligde tüm maçlarda forma giyme durumu aşağıdaki gibidir.

  66
  90
  90
  90
  90
  90
  90
  90
  kadroda, oynamadı.
  kadroda, oynamadı.
  kadroda, oynamadı.
  kadroda, oynamadı.
  90
  5
  90
  86
  14
  90
  kadroda, oynamadı.
  5
  kadroda, oynamadı.
  kadroda, oynamadı.
  kadroda, oynamadı.
  90
  90
  90
  kadroda, oynamadı.
  40
  90
  90
  sarı kart cezalısı.
  koronavirüs.
  koronavirüs.
  kadroda, oynamadı.
  kadroda, oynamadı.
  kadroda, oynamadı.

  yukarıdaki duruma göre üst üste en uzun sahada olduğu seri ligin ilk 8 haftası. bu periyotta takımımız 5 galibiyet 2 mağlubiyet 1 beraberlik aldı. toplam 11 gol atıp 6 gol yedi. kaybedilen 2 maç

  4 ekim 2020 kasımpaşa galatasaray maçı: fatih öztürkün taksim meydanından yediği gol sonrası 1-0 mağlup olduk.
  19 ekim 2020 galatasaray alanyaspor maçı: milli maç arası oynadığımız ve son dakikada müthiş bir talihsizlik ile yediğimiz gol sonrası 2-1 mağlup olduk.

  iki maçtan da luyindamayla alakalı bir fatura çıkacağını düşünmüyorum. berabere kalınan maç,

  27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı: kısır geçen maç sonunda iki taraf da 0-0'lık beraberliğe razı oldu.

  sadece 45 dakikadan fazla oynadığı maçları baz alırsak* luyindama bu sezon başındaki 8 maçlık periyottan sonra kesik yemeden en uzun süre oynadığı periyot 3 maç. maçlar,

  14 şubat 2021 galatasaray kasımpaşa maçı: 2-1 kazandık.
  20 şubat 2021 alanyaspor galatasaray maçı: 0-1 kazandık.
  27 şubat 2021 galatasaray bb erzurumspor maçı: 2-0 kazandık.

  bu kazandığımız 3 maç sonrası luyindama tekrar kesik yedi. ardından deplasmanda 3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçında 2-1'lik üzücü mağlubiyetle sahadan ayrıldık. tabii ki amacım kazandığımız 3 maçı da kaybettiğimiz ankaragücü maçını da direkt olarak luyindamaya bağlamak değil. sadece devamlılık olmadığını belirtmek istiyorum. sakatlıktan dönen bir futbolcu için de maç kondisyonu çok önemlidir. luyindamanın bu sene oyununu toparlayamamasında bunun da etkisi oldu.

  kesinlikle gelecek planlarımızda luyindamanın bulunmasını istiyorum. sinan gümüş gibi aidiyet duygusundan yoksun futbolcuları görmek yerine luyindama gibi takımını, takım arkadaşlarını seven, onlar için mücadele eden ve armaya saygı duyan futbolcuları görmek isterim. kazanılan 2018-2019 şampiyonluğunda sahada yaptığı şovlar, sosyal medyayı galatasaray özelinde sıkça kullanması (u: altyapı oyuncularımızı, teknik ekibi, fan sayfalarını takip etmesi, dmlere bakması, taraftar storyleri paylaşması) bu takımı sevdiğini gösteriyor.

  duygusal yönleri dışında luyindama çok güçlü bir stoper. sadece güçlü stoper bulabilir miyiz, evet rahatlıkla bulunabilir. ancak luyindamayı özel kılan gücünün yanında o fiziğine aykırı olan hızı. adam vücuduna göre fazla hızlı. oynadığı maçlarda duran top ve kornerlerde karşıladığı topları kendisini beğenmeyenler bile takdir etmiştir. henüz 27 yaşında. kendisinin gönderilebilir bonservis ücreti için biçilen 7-8m euro değer çok azdır. 15'lere çıkabilecek bir teklifte evet elden çıkartılabilir ancak o da bu seneki performansla mümkün görünmüyor. özetle kendisi 7-8'e elden çıkartalım denilecek biri kesinlikle değildir. önümüzdeki sezon ligimizin çok üzerinde olan marcao-luyindama stoper ikilisi ile devam etmeli, ryan donkla da sözleşmeyi 1 yıl yenileyip bu ikilinin alternatifi olarak kadroda bulundurmalıyız.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!