• 2763
  kendisi, 2020-2021 sezonunun fiyaskosudur.

  büyük fotoğraflar gerçeği söyler fakat o büyük fotoğraf da küçük fotoğraflardan oluşur. hayatının en kötü sezonunu geçirdi ve mental olarak dengesiz bir takım oluşumuzun yegane simgelerinden biri oldu gözümde. konya, beşiktaş, trabzon maçlarında yaptığı hayati hatalar, bir çırpıda aklıma gelenler.

  sana kin kusmaktan vazgeçmeyeceğim çünkü seni başımıza 'kumandan' ilan ettiler.

  saray rejimi destekli fenerle, hakemlerle, karakter yoksunu federasyonla ve basiretini günden güne yitirmiş bir yönetimle hatta tüm bunların ortasında işini yapmaya çalışan dağılmış/dağıtılmış bir teknik heyetle mücadele verdiğimizi biliyorum. ama futbol bazen an'lardaki eylemlerin sonuçlarından ibaret.

  şimdi, beşiktaş maçından sonra yaptığın "maç kaybettik, şampiyonluğu değil" açıklamanı alıp milyon yurolarının olduğu kasana koyabilirsin.

  performansından utanmayıp taraftara ders vermeye çalışan bir oyuncuyu affetmiyorum ve affetmeyeceğim.

  ek: çekinmeden ofsayt'lamaya devam ediyorsunuz. gerçekten çok acayipsiniz. ben obsesyon geliştirmiş olabilirim, ama asıl tepkim zaten bu kitlesel savunmaya karşıydı. bunu her seferinde doğrulamanız, kendisine olan antipatimi güçlendiriyor sadece. siz bu kaba ve bir bok biliyormuş gibi yapan tavrını sineye çekiyorsanız kendiniz bilirsiniz. ben çekmiyorum.
 • 2765
  kendisini de unutmayalım. hatalarıyla şampiyonluğun gitmesinde önemli pay sahibi olmuştur. her stoper hata yapar ama bu adamın hataları savrukluğundan dolayıydı tamamen. daha dengeli biri olsa şampiyon olabilirdik.

  (bkz: 5 ocak 2021 konyaspor galatasaray maçı)
  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı)
  (bkz: 19 mart 2021 galatasaray çaykur rizespor maçı)
  (bkz: 21 nisan 2021 galatasaray trabzonspor maçı)
 • 2769
  dört ay önce yaptığı pas hatası için anladığım kadarıyla fetöcü, dombili, dhkp-cli falan ilan edilmiş oyuncu.

  çok zor bir sezon geçirdi. fatih hoca anlamadığım bir şekilde çok hızlı üzerini çizdi, yedeğe çekile çekile kendine güvenini de kaybetti. oynasa bu sezon çok da farklı geçmezdi. içimden bir his premier lig'den kendisi için geleceklerini söylüyor. hem vücut tipi, hem inanılmaz öne çıkan oyunu, hem de şampiyonlar ligi vs deneyimi bu yönde etken. eğer satılırsa transfer politikamızı da ciddi şekilde değiştirecektir.
 • 2770
  şampiyon takımın welinton'la oynadığı ortamda sezonun kaybedilişinin üzerine yıkılmaya çalışılması saçmalıktır.

  yerine oynayan donk en az kendisi kadar bireysel hata yapmıştır. üzerine kupadan elenmemize sebep olmuştur.

  şampiyonluk maçında* 45 dakika içeri top şişirmekten başka bir şey denenmeyip devreye 0-1 girildiği yerde sorun bireyselliğe indirgenemeyecek kadar büyüktür. sahadaki futbolcular ne yapacaklarını bilmiyorlar.
 • 2773
  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı)

  bu maçtaki yediğimiz ikinci goldeki hatası sebebiyle sezonu üzerine yıkamayız. zaten uzun süre 10 kişi oynamıştık ve sürekli atak yerken luyindama neredeyse kusursuz şekilde havadan yerden direnmişti. tabi geldiğimiz noktada bu maçı 1-0 kaybetmiş olsak şu an şampiyon da olabilirdik ancak belki de tt arena'daki maçı o zaman 3-1 değil de 2-1 kazanacaktık ve yine iş genel averaja kalacaktı.

  o yüzden sonsuz senaryo yazabileceğimiz bu tür olasılıklar için konumaya değmez. yalnız kendisi bu yaz iyi fiyata satılabilirse de hayır demem.
 • 2774
  yaşadığı ağır sakatlıktan sonra kendisini premier ligi seviyesi yapan özelliklerini kaybetmiş kendisini premier lig yerine türkiye ligine getiren defolarını arttırmış stoper. umarım kendisini geldiği belçika takımlarından birine oradaki performansını baz aldırarak satabiliriz. hiç sanmıyorum gerçi belçikalılar luyindama'nın yaptığı amatörce hataları raporlamıştır bile. ne eski gücünde ne eski hızında ne eskisi kadar iyi pas atabiliyor. sakatlıktan sonra galatasaray seviyesinin oldukça altına geriledi. anadolu takımlarında olsa bomba stoper üstüne oynayalım derdik. rakiplerin 2020-2021 sezonunda bize yaptığı gibi.

  sonuç olarak aldığımız bedelin iki katına satabilecekken talihsiz bir sakatlık sonucu yarısına razı olduğum stoper. 1 senesi kalmışken 3,5-4 milyon € iyi para.
 • 2775
  donk da kendisi kadar hata yaptı ama kimse donk'a laf etmiyor. bakın sadece 15 mayıs 2021 galatasaray yeni malatyaspor maçında yediğimiz gole bakın. donk'un çizgideki ters duruşundan dolayı rakip oyuncu hiçbir engelle karşılaşmadan ceza sahasına indi ve bomboş pozisyonda pasını verdi. o pozisyonda adem'den gol yedik biz. o gol olmasa belki de skor önce 3-0, sonra 4-0 olacaktı. marcao da birçok hata yaptı sezon genelinde. marcao kötü bir stoper mi?
  bana kalırsa marcao dengesiz bir oyuncu ama bu onun potansiyelini ya da takım için ne kadar önemli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. aynı şeyler luyindama için de geçerli. ben bu sezon defans hattımızdaki problemlerin sebebinin marcao-luyindama tandemini bir türlü oturtamamamız olduğunu düşünüyorum. bir de takım savunmasını yapamama durumu var tabii ki. keşke hoca bazı oyuncularının kötü performanslarına rağmen verdiği şansın birazını da luyindama'ya verseydi. luyindama yeterince ısınamadı ve her hata yaptığında yüzüne vuruldu. kendisine bu sezon haksızlık ettiğimizi düşünüyorum.
 • 2776
  teknik ekibin dönmesi gereken zamandan çok önce sahaya sürmesinin ceremesini tüm sezon çeken oyuncumuz. oynatıldığı ilk zamanlari anımsıyorum, hareket edemiyordu, buna rağmen hangi akla hizmet teknik ekip oynattı inanılmazdı. moral ve özgüveni yerle bir oldu. hala eski fiziki durumuna dönebilmiş değil. fiziğini toparladığında ve topu artık stoperlerin dağıtmadığı, riskin stoperlerde kalmadığı bir orta saha ile yine yıldız olur.
 • 2777
  en ofsayt entrylerimin baş rol oyuncusu.
  geldiği dönemden beri 3-5 parladığı maç haricinde hiç sevemedim kendisini. en çok parladığı dönemlerde bile ciddi anlık konsantrasyon kayıpları ve hataları vardı.

  ta 2019’daki başakşehir şampiyonluk maçında bu konsantrasyon kaybından bahsetmişim, inşallah tekrarlamaz demişim. o dönemler beklentimiz zamanla bu eksikliğini kapatması ve bize şampiyonluklar ve yüklü bir bonservis kazandırmasıydı. ve evet, sakatlık öncesinde bazı işleri çok iyi yapıyordu ve geleceğe dair de iyi bir yatırımdı. o dönem için verlen bonservis ve gelecek yatırımı mantıklıydı.
  aradan geçen 2.5 sene içerisinde daha da ilerlemesini bekliyorduk, o geri gitti, sakatlık yaşadı falan filan. ancak taraftarımızın zannettiğinin aksine hiçbir zaman o di maria’yı kilitleyen performansı devamlı olarak gösteremedi. hep bir iyi bir kötüydü.

  gelinen noktada hala para kazanabilecek durumdayken kendisiyle yolların ayrılması ve yerine bir başka yatırım transferi yapılması gerektiğini düşünüyorum. 2.5 sezon önceki luyindama benzerini arayıp bulmalıyız. yoksa en iyi ihtimalle 2. maicon olup bonservisinin bir kısmını kurtaracak.
 • 2778
  kimse kendisinden 50 metreye pas istemiyordu. altı üstü ayağındaki topu doğru bir şekilde ya sağ bekine, ya sol stopere ya da ortasaha oyuncularına vereceksin. bunu bile yapamadığını defalarca gördük. kalkıp da kimse bu adama pas oyununa yatkın değil falan demesin. adam pas vermeye yatkın değil ki, kaldı ki bir de oyunu.

  sezonun kaybedilmesinde büyük etkendir. 2 sebebi var.

  birincisi yaptığı hatalar.
  ikincisi bu hatalar sebebiyle donk'a mahkum olmamız. yani hem oynarken hem oynamazken 2 kere yakmıştır bizi. luyindama 5 defa yakmışsa donk da en az 5 defa yakmıştır bizi. tabi luyindama oynamaya devam etseydi bi 5 kere daha yakardı en az. orası da bir gerçek.
 • 2780
  yerine hem türk hem genç hem ayağı iyi hem de duran toptan gol atma şansının yüksekliği nedeniyle kaan ayhan alınıp onunla devam edilse kabulüm. ancak biz bu transferi yapamayız, yapmaya kalksak stoper arayan fenere kaptırırız. luyindama satılıp yerine yeni stoper almaya kalksak bu haline kimse 2-3 milyondan çok ödemez zararına satmak zorunda kalırız. bu şartlarda kaan ayhan seçeneği gerçekleşmez ise kamp ile birlikte bu adamı tekrar hazırlamalı, yeni sezonda istikrarlı şekilde oynatıp allayıp süslemeli ve iyice hızını kaybedip servet çetine dönmeden önce* en azından aldığımız paraya satmalıyız...
 • 2781
  marcao ve szalai'dan sonra ligin en sağlam stoperidir, tabii verim almayı bilen için.

  ağır sakatlık sonrası sabredemeyip 1 maç oynatıp 2 maç oturtursan, ilk hatasında anında kulübeye çekersen olacağı budur.

  pas oyunu vb. muhabbetine hiç girmiyorum, madem oyun sistemine uymuyor hiç alma, maicon'la da benzer problem yaşanmıştı zaten, unutuldu gitti.
 • 2782
  2020-21 sezonunun averajla kaybedilmesi sonrası suçlu ilan edilmiş ama ben kendisinden önlere en az 10 kişi yazarım.

  mesela sadece malum beşiktaş maçına* gidelim. o maçta kırmızı kart pozisyonunu doğru buluyorsanız diagne yok yanlış diyorsanız hakem cüneyt çakır suçludur ve sorumludur. direkt şampiyonluk yolundaki rakibe karşı 10 kişi oynarsan; stoperde kim oynarsa oynasın 2 yersin zaten.

  sezon için değerlendirme yaparsak da bir ve iki numaraya; galatasaray başkanı ve teknik direktörü yazılır, sonra alt sıralara geçilir zaten. onlara laf söylemek istemeyen direkt takımın stoperine, bekine, kanat oyuncusuna girişiyor.
 • 2784
  10'a 15'e değil, sözleşmesinin son senesi olduğu ve topçu falan olmadığı için 2'ye 3'e bakmadan kendisinden kurtulmak farzdır.

  sadece bu sene değil, geldiğinde bile, stattan, kendisinin gördüğüm en "servet çetin" futbolcu olduğunu söylemiştim.

  boynunu eğip koşmaya çalışması, pas atamaması, kısa mesafede çok yavaş olması, sakarlıkları, çalım atarken zeybek oynaması, ama en önemlisi;

  türkiye süper ligi'nde tek golü olmaması!!!!

  yahu elin 1.80'lik stoperleri leblebi gibi gol atıyor leblebi!!!! luyindama paşamızın oyun zekasının varla yok arasında olduğuna dair en önemli veri de budur kimse kusura bakmasın. dev gibi adam, inanılmaz da zıplıyor ama o cüssesiyle gol atamıyor böyle bir şey mümkün müdür? pozisyon alma sıfır, tehlike yaratma sıfır! e ben ne yapacağım 1.90'lık kuleyi? kapanan bir takım da değilim ki?

  sezonun transferleri kendisinden, feghouli'den, arda'dan, falcao'dan, donk'tan, emre akbaba'dan kurtulmaktır. umarım seneye özellikle kendisiyle devam etmek zorunda kalmayız.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!