• 2717
  defansında kendisinin oynadığı takımın sürdürülebilir bir başarı elde etmesi, oyununun sınıf atlaması mümkün değil. bu bir yana; bunu luyindama’nın çok değil 4 maçını izleyen maçını izleyen birinin anlayamaması ve kendisinde ısrar etmesi de ayrı bir aymazlık.
  yani delirmemek elde değil. hadi diyelimki futboldan anlamayan, luyindama’ya kişisel kin besleyen biriyim ben. lütfen oynadığı ve oynamadığı maçlarda galatasaray’ın puan ortalamasına bakın bari.
 • 2720
  tamam luyindama hata yapıyor, tamam luyindama vasat ama on tane donk eder çünkü donk vasat da değil. orta sahada kavuşamadığı adamın ayağına basıp kırmızı görecek kadar ağır ve vasat altı bir stoper. luyindama’nın yaptığı hatanın aynısını donk da, kayserispor maçında yapmıştı ve tek akınlarında gol yemiştik ve o maç da 1-1 bitmişti.

  donk’un babacar karşısında nasıl rezil duruma düştüğünü ve golü yememize neden olduğunu da unutmayın. donk’un daha on hatasını sayarım.

  evet luyindama bir hata yapıyor ama on tane de olmadık akını önlüyor. ama o akınları doğmadan önlediği için bazıları anlayamıyor bile.

  seks pertilerinin kovboyu donk’tan ise elli kez luyindama diyorum ve bitiriyorum.

  (bkz: 21 nisan 2021 galatasaray trabzonspor maçı)
 • 2722
  kaybedilen puanlardan sonra bireysel hata yapan futbolculara yüklenmek sorunun çözümü için yeterli değildir.

  luyindama kötü stoper değildir, en fazla formsuz olabilir, moralsiz olabilir. bunu çözmek de teknik direktörün işidir. ya adamı düzeltirsin ya takımdan keser, alternatifini oynatırsın. alternatifi yok mu? emin bayram neden kiralık gönderildi?

  kadro tercihi, hatalı oyuncu değişiklikleri ile koca 90 dakika gereğini yapamayınca bir gün stoper bireysel hata yapabilir, başka gün orta saha, başka gün bek. kaleci hata yapabilir, ne bileyim 90+'da bir penaltı olur. karambolden gol yenir, hepsi olabilir. mesele maçı tek bir pozisyona mahkum bırakmamak.
 • 2725
  daha önce de yazdım, bazı arkadaşların da hoşuna gitmedi ama görülen köy kılavuz istemiyor. kendisi gibi kinshasa doğumlu olan chancel mbemba mangulu kongo'dan 88 doğumlu olarak ayrılmış ve anderlecht alt yapısına 94 doğumlu olarak giriş yapmış. mbemba'yı avrupa'ya gönderirken 6 yaş küçülten adamların luyindama'nın yaşına dokunmamış olmalarını düşünmek çok iyi niyetli. zaten yüzlerine baktığın zaman ilk kimlik yaşı 1988 olan mbemba luyindama'dan daha genç duruyor. luyindama'nın yüzü bağırıyor her şeyden önce ben 26 değilim diye. ben kendisinin kesinlikle 26 yaşında olduğuna inanmıyorum. en başında da inanmıyordum. 22-23 yaşında bir oyuncuya soyuna odasında 30 yaşında adam boss çekmez zaten. standart liege soyunma odasında adama resmen biat ediyorlardı.

  sadede gelecek olursak bence luyindama geçen sene gerçekten 25 yaşında olsaydı çapraz bağ sakatlığından fiziksel olarak bu kadar kötü dönmezdi. çapraz bağ sakatlığından genelde yaşlı oyuncular böyle kötü döner. 25 li yaşlarda hele hele siyahi bir oyuncunun fiziken bu kadar eksilmiş, böyle kötü dönmesini hiç bir mantığa oturtamıyorum. hız gitmiş, hızlanma gitmiş, çeviklik gitmiş güç eskiye göre düşük onu geçtim de adamın vücut koordinasyonu bile gitmiş ya. ayaklarına bile eskisi kadar hükmedemiyor ki eskiden de tahta bacaktı.

  umarım kendisini zarar etmeden elden çıkartabiliriz ve bir daha afrika alt yapılı bir oyuncuya 8 milyon euro civarında bir bonservis ödemeyiz. o paraları ödediğimiz adam belçika'da, fransa'da almanya'da falan futbol altyapı eğitimi görmüş olmalı. kendisinin 21 nisan 2021 galatasaray trabzonspor maçında ceza sahası yayına indirdiği yan topun futbolda bir izahı yok. beşiktaş ya da fenerbahçe'ye karşı oynayan bir anadolu takımı stoperi böyle bir top indirip gol attırsa sözlükte banka hesapları incelensin entryleri okuyordu.
 • 2727
  takımda her oyuncunun yaptığı gibi hatalar yapan ve bundan sonra da yapacak olan stoperimiz. farkı şu ki, stoper veya kalecin hata yaptığı zaman genelde gol yiyor ve günah keçisi ilan ediliyorsun. bir de şöyle bakmak lazım. mesela forvetin 0-0 giden bir maçta normalde atması gereken bir golü atamazsa ne oluyor? kazanamıyorsun ve yine 2 puan kaybediyorsun lakin hiç bu kadar konuşulmuyor. ya da 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı’nda, rakip 10 kişiyken, bomboş halde, topa ayağıyla vursa tribüne göndereceği pozisyonda eğilip kafayla 18’e çıkarma laubaliliği yapan ve skoru 1-1’e getirten ryan donk bu kadar konuşulmaz. neden? çünkü ayağı temiz. e orda da berabere kaldın burda da? ne fark ediyor? birilerini gömmek çok kolay. ama asıl maharet oyuncuyu kazanmakta. luyindama bu takımın net olarak en iyi 1’nci stoperidir. sene başından beri bir var bir yok durumuna düşmesinden dolayı özgüven kaybı yaşamaktadır. yoksa ilk geldiği andan sakatlanana kadar geçen süreçte ne kadar dominant bi stoper olduğunu, hem de cl’de en iyilere karşı gösterdiği performanslarla kanıtlamıştır. önemli olan o eski özgüvenini geri getirmekten geçiyor sadece.
 • 2729
  daha önce çok kez tecrübe ettiğimiz gibi afrikadan stoper alınmaz. istisnalar haricinde hata yapmaya çok müsait oluyorlar. daha önce chedjuda bunu çok kez yaşamıştık. ha keza luyindamada da bu sezon çok kez yaşadık. bence değeri daha da düşmeden eğer imkan varsa satılmalı, yerine tercihen ayağı temiz avrupalı bir stoper alınmalı. bir avrupalı bir brezilyalı* gayet ideal ikili olacaktır adımıza.
 • 2730
  21 nisan 2021 galatasaray trabzonspor maçında burada iddia edildiği gibi fahiş bir hata yapmamış ve bence ligin en iyi stoperlerinden birisi olan oyuncumuz.

  ligin sonuna gelinmiş, takım moral motivasyon olarak iyice düşmüş, hala oturmuş bir oyun düzenimiz yok ve karşımızda fizik olarak bizden daha iyi durumda olan ve maçı bizden daha çok isteyen bir trabzonspor takımı var. bu koşullar altında, bu tür bir maçta sıfır hata ile oynayacak stoperimiz olsa çoktan yüksek bonservisle ispanya, italya ya da ingiltere'ye uğurlamış olurduk herhalde.

  gelelim maçtaki pozisyona. rakip bastırıyor, birden iyi bir orta geliyor ve luyindama kafayla topu ceza sahası yayına doğru uzaklaştırıyor. maçın sonlarında, yorgunluğun da arttığı bir anda defans oyuncusunun topu ceza sahası çevresine doğru uzaklaştırması anlaşılabilir bir şey. anormal olan şey, edgar le gibi çokta yetenekli olmayan bir stoperin önüne düşen topu lamba gibi doksana asması. bu bir ölçüde bizim bu sezonki bahtsızlığımızla ilgili, başka maçta olsa adam dağa taşa vurur ama bizim maçta ayağına oturuyor işte. tıpkı 17 nisan 2021 göztepe galatasaray maçında diabate'nin kariyer zirvesi yaptığı pozisyon gibi. bu pozisyonda asıl sıkıntı, edgar le'nin ceza yayı çevresinde bom boş durumda olması. rakip stoper oraya gelmiş, gol arıyor, boş duruyor ve bir tane orta saha oyuncumuz yanına gelmiyor. asıl sorun bu. biraz yakınında bir oyuncumuz olsa adam zaten tedirgin olacak ve topa rahat vuramayacak büyük ihtimalle. ama o oyuncu orada yok maalesef. benzer bir hatayı ligin ilk yarısındaki kayserispor maçında yapmıştık ve bir puan bırakmıştık. hala yapıyor olmamız bence bunlara çalışmıyor olmamız yüzünden. tıpki duran toplardaki sefaletimizin de çalışmıyor olmakla ilgili olması gibi.

  balık baştan kokar maalesef. bu sene ya da bir kaç senedir hangi oyuncumuz bize geldiği seviyenin üzerine koyarak gelişim gösterdi. neredeyse hiç. fatih hoca ve ekibi, oyuncuları geliştirmek yerine sürekli hazır oyuncu talep ediyor. gelen hazır oyuncular da kısa sürede florya değirmeninde öğütülüyor ve yenileri bekleniyor.

  asıl sorunu görmeyip oyuncuları suçlamayı bırakalım artık. maicon kötü, serdar aziz kötü, semih kaya hepten kötü zaten, luyindama da kötü. virgil van dijk gelse, 4-5 haftaya kalmaz sözlükte "gerçek van dijk kazada ölmüş, bize gelen yerine geçen israil ajanı" diye entryler başlar. sorun florya'da maalesef.
 • 2732
  düğünümde bile oynatmayacağım futbolcu. yapabildiği en güzel iş düştüğü yerden ters takla atarak kalkması.

  stoper de olsa bu seviyede bir oyuncunun az bilinci açık olmalı. gözleri ve bilinci kapalı gibi oynuyor adam. stoperin görevi sadece topu uzaklaştırmak, rastgele topa vurmak, adam kovalamak değil yani özellikle bu dönemde. topu indirip daha 3 metre uzaktaki arkadaşına ayak içi pas veremiyorsa kimse kusura bakmasın o adam ligin en iyi defans oyuncusu filan olamaz sırf galatasaray ‘da oynuyor diye.
 • 2733
  21 nisan 2021 galatasaray trabzonspor maçında gelen topu göğsü ile kontrol edip, ayağına yapıştırıp 8 kişiyi çalımlayıp gol atmadığı için maçı bize kaybettiren bal topçusu. değerli renktaşlarım dakika olmuş 80. marcao ile beraber ilk yarıda deli gibi savunma yapmış adam yorulabilir gayet doğaldır ve pozisyonda yapması gerekeni yapıp topu uzaklaştırmak istemiştir.
  sorgulamamız gereken luyindama'nın topu uzaklaştırdığı bölgede bir orta saha oyuncusu olmamasıdır. kendisi canavar gibi stoperdir.
 • 2734
  21 nisan 2021 galatasaray trabzonspor maçında ceza yayı civarında savunma amaçlı bekleyen tek bir galatasaraylı futbolcunun olmaması, kendisinin topu o noktaya çevirmesinden daha vahim bir durumdur.

  biz bu golün bir benzerini ilk yarıdaki kayserispor maçında yemiştik. donk yine aynı noktaya topu çevirmiş, yine gelişine vurulan topu kalemizde görmüştük.

  acaba bireysel bir hata aramak yerine koca sezonu kadroda sadece iki orta saha ile geçirmiş olmamızda aramak gerekmez mi?
 • 2735
  yine mükemmel oynadığı maçta yaptığı hatayla gol yememize sebebiyet vermiştir. bence bu konuda yüzdesi oldukça yüksek. her defans oyuncusu hata yapıyor fakat luyindama yapılan hata cezalandırılması konusunda oldukça yüksek yüzdeyle oynuyor. bu onun şanssızlığından da kaynaklanmakla birlikte hatalarını o kadar tehlikeli noktalarda yapıyor ki sadece şanssızlıkla açıklayamayız bu durumu. ne olursa olsun yazdan sonra yine takımın en iyi stoperi olmaya devam edecek, sakatlığa kadarki luyindama’yı bize tekrar göstereceğine inancım tam.

  (bkz: 21 nisan 2021 galatasaray trabzonspor maçı)
 • 2736
  benim anlamadığım kendisini kenara çekip, "bak luyindama bak evladım bak çocuğum, topu ayağında eveleyip geveleme, garanti oyna. oyun kurma işi marcao'da. sen sadece topları kes ve kaptığın topları da en yakın arkadaşına sağ salim ulaştır yeter. bir de kenarda gelen topları amk yerinde merkeze doğru uzaklaştırma, geldiği yere şişir gitsin." demek neden bu kadar zor. son 6 ayda şu uyarı 2 kere yapılsa 2 gol daha az yemiştik.
 • 2737
  21 nisan 2021 galatasaray trabzonspor maçında bütün hava toplarını almıştır.çok iyi bir maç geçirdi yazmak üzereyken, bir tane kafa topunu yaya çevirince gol yedik ve doğal olarak eleştiriler almış başını gitmiş. oysa takım savunması bambaşka bir şeydir. aynı oyuncularla ligin ilk yarısında, hem de muslera yokken ligin en az gol yiyen takımıydık. trabzon maçında da luyindama'nın evet hatası vardır ama topu indirdiği noktada bizden hiçbir orta saha oyuncusunun olmaması daha büyük bir sorundur. yahu bir tane adam var orada tutulacak, onu da tutmayıp markaj yapmıyorsan ne yapıyorsun sahada? bi zahmet yayın oradaki adamı tutsun orta sahalarımız. belli ki çalışılmıyor, oradaki adam boş bırakılmaz demiyor kimse. bu ilk değil çünkü, önceki haftada yine yay civarından gol yedik. bu kadar istikrarlı aynı noktadan şut şansı veriyorsak bir sıkıntı vardır.
 • 2741
  21 nisan 2021 galatasaray trabzonspor maçı’nda trabzon’un golüne sebebiyet veren müdahalesi en temel eğitimi alamamış bir stoper hatasıdır. luyindama bunu bilmiyor mu? hepimizden iyi biliyor ama oluyor işte bazen bu konsantrasyon hataları. yapmasa zaten luyindama çok başka bir stoper, mümkün değil tutamayız elimizde. adamın geçen sene sakatlanana kadar gösterdiği cl performansına 70 yaşındaki eskiden amatörde teknik direktörlük de yapmış babam ‘bu adamı alırlar, yaşatmazlar bizde’ demiştir ki bu tür bir cümleyi yakın zamanda sadece arda turan ve ozan kabak için demişti.

  gelelim yaptığı hatanın üstüne 18 çizgisinde 1 tane bile adamımızın olmamasına. maçı izlediyseniz eğer pozisyondan 1 dakika önce trabzon bizim sağımızdan nwakaeme’yle gelmişti, yerden arkaya kesti, saracchi kademe yaptı topu kornere attı. oldu ki top saracchi’nin kesemeyeceği bir açıdan gelse ve topu kornere aramasa arkada 2 tane bomboş trabzonlu oyuncu var. muslera bunu görünce çıldırdı, orada takiplerini yapmayan 2 oyuncu var, biri akbaba diğeri babel. ikisine de el kol mimik ve jestlerle bir şeyler söyledi. saracchi’yi göstererek ‘ola ki bu adam topa müdahale edemese arkada bomboş 2 trabzonlu var siz ne işsiniz?’ demeye getirdi. 1 dakika sonra da sanki kaptan daha şimdi bu uyarıda bulunmamış gibi, 18 çizgisinde topla buluşan rakip stoperden gol yedik. golü yediğimiz anda emre akbaba edgar le’den 5-6 metre uzaktaydı.

  demem o ki işte bu kafadaki oyuncularla bir şeyler başarmaya çalışıyor fatih terim ve ekibi. futbolcular sadece iyi pas veren ya da iyi şut atan ya da iyi savunma yapanlara ayrılmıyor. misal şu anlattığım örnek bir mental olgunluk örneği. ve galatasaray’da oynuyorsan mental olarak her zaman iyi olmak zorundasın. anadolu’da 200k’ya oynarken 3 büyüklere gelince boş yere 1 milyon vermiyorlar sana. bunlara da hazır olacaksın artık sorumluluğun daha büyük diye veriyorlar. kendini geliştirmeni bekliyorlar. o yüzden fatih hocayı acımasızca eleştirirken biraz da bunlara bakıp eleştirin. bizde 8 numaralı pozisyonu oynamayı bilen sadece gedson var o da kiralık yahu. yok işte adamımız, yok.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!