• 776
  hataları var ama kabul edilebilir. defans hattında müthiş caydırıcı bir adam. marcao ile de çok iyi bir ikili oldular. ligin ikinci devresinde bu kadar az gol yediysek baş rol kendisinindir. ayrıca ligin ikinci yarısında defansta eblek gibi top çevirmediysek de başrol partnerinindir. kesinlikle bonservisi alınmalı.
 • 777
  19 mayıs 2019 galatasaray istanbul başakşehir maçındaki hatasını kudryashov değerlendirebilse şu an sol frame'de isminin yanında (250) yazacaktı. muhakkak luyindama'nın extra bir çok özelliği var. sertliği ve hava hakimiyeti hele bizim ligimiz için çok faydalı ancak zaman zaman sergilediği savruk hareketler ve danyvari hatalar *, şu an pek canımızı yakmasa da düzeltilmesi gereken önemli sorunlar.

  bonservis konusuna gelirsek: beşiktaş marcelo guedes'i 2 milyon avro'ya, vida'yı bedelsiz; başakşehir epureanu'yu bedelsiz; fenerbahçe kjaer'i 7,65 milyon avro, skrtel'i 6 milyon avro'ya almıştı (ikisi de kariyerli oyuncular). luyindama 3+5=8 milyon avro. bu oyuncular luyindama'dan çok iyi diye demiyorum ancak 8 milyon avro iyi bir bedel.

  bir stoper önce minimum bireysel hata ile oynamalı ve güven vermeli. defans kurgusu yenil sayılır, zamanla daha iyi olacağını, umuyorum çünkü henüz 25 yaşında. daha güvenli ve kontrollü oynadığında çok iyi bir stopere dönüşecektir. seneye şu anki oyununu geliştireceğini umduğumuz potansiyelli stoperimiz.

  edit: tabii ki aldığı ücret düşüktür ve toplam maliyeti açısından bu avantajdır. ancak örnekler vermemin nedeni, unuttuğum isim yoksa, türkiye'de bir stopere ödenen en yüksek bonservis olduğu. avrupa piyasası için yüksek olmasa da bizim bütçelerimiz için iyi para olduğu. haliyle beklentilerin de buna paralel olması gayet normal. kaldı ki satarken kar etmeyi, 15-20 milyon avrolar kazanmayı hedefliyorsak, şampiyonlar liginde üzerine koyup, daha dikkatli oynamalı. bu haliyle şu an için 8'in üzerinde veren talibi çıkar mı mesela? ama kritik hataları azaltır, kendini geliştirir ve hele şampiyonlar liginde iyi performans sergilerse neden olmasın?
 • 783
  uzun zaman sonra ilk defa bir üstdüzey macta bu kadar savruk bu kadar beceriksiz bu kadar sarhos gibi mac oynayan bir oyuncu seyretmemistim.

  lami cimi yok bu arkadas takima degil taraftara oynayarak kariyer yapan biri belli ki.

  bu adamla sampiyonlar ligine gidilmez, maci kazandik, sampiyon olduk hala kizginligim gecmedi muslera'nin aldigi topu rakibe verdi rakibi de 1 metreden iceri atamadi, eger o golü yeseydik is bitmisti kimse kimseyi kandirmasin.
 • 784
  dün resmen bizi ipe götürüyordu az kalsın. ilk golde adamını unuttu, bajiç golü attı. ikincisi de muslerayla birbirlerine dolandılar, az kalsa kudryaşov atıyordu golü. onu yesek allah muhafaza, şuan bambaşka şeyler konuşuyorduk. şuan hâla bir soru işareti bizim için. 8 milyon euro çok ciddi bir rakam bizim durumumuzdaki bir kulüp için. umarım yeni sezonda hatalarını/eksiklerini görüp onları giderir teknik ekibin desteğiyle. (bkz: 19 mayıs 2019 galatasaray istanbul başakşehir maçı)
 • 785
  hataları var, mutlaka halletmesi gereken eksiklikleri var. çevre kontrolü beni çok korkutuyor. sahada fazla rahat davranıyor. diğer yandan; çok güçlü, yavaş değil, hava toplarında inanılmaz iyi, çok atlet ve çok rahat. ayağı da kötü değil. bence serdar aziz'den çok daha becerikli ve iyi bir stoper. ve 25 yaşında. burada bence karar verilmesi gereken şey bu adamın bazı defolarını törpüleyip törpüleyemeyeceği. ilk iki üç maçının ardından söyledim; marcao kendisine kıyasla çok daha olgun bir görüntü veriyor. bu adamın marcao'ya kıyasla törpülenmesi gereken yönleri daha fazla. bunları halledebileceğimize inanıyorsak ben alalım derim.
 • 786
  fatih terim "eğer luyindama' yı transfer edersek -3.8 milyon avro ile başlayacağız" demişti. bu sözden anlaşılacağı üzere zorunlu satın alma opsiyonu bulunmuyor ve haberlere konu olduğu gibi bonservisinin ekstra ücreti 5 milyon avro olmadığıdır.

  rakipler marcao' nun iyi bir oyun kurucu olduğunu fark ettikten sonra takımlarının dizilişini buna göre yapmayı tercih ettiler. yani sol bölgemizi kapatıp, sağ da luyindama' ya oyun kurdurtmayı tercih ettiler. bu durumda aksadığı ve gereksiz risk aldığı maçlar oldu. fatih terim, bir ışık görmüşse ki ben gördüğünü düşünüyorum transfer edecektir. hava topu hakimiyeti ve ürkütücü fiziğiyle beraber takımımıza sertlik katma konusunda başarılı olduğunu düşünüyorum. hantal gözüken fiziğine rağmen hızlı da bir oyuncu bence marcao - luyindama tandemi denemeye değer bir ikili olup, galatasaray' a büyük paralar kazandırabilir.

  not: dün gece a spor kanalında takım oyunu adlı programda levent tüzemen kendisi hakkında bir iddia ortaya attı. luyindama' nın yaşı 25' ten fazlaymış, 15 mayıs 2019 akhisarspor galatasaray maçında sivas' ta öğrendiğini söyledi. ne kadar doğru bilemiyorum.
 • 788
  5 milyon eur'luk zorunlu satın alma opsiyonu olan futbolcu. kaynağım football manager 19.3 versiyonu. beyler, bu football manager dediğimiz oyun görünümlü simülasyon sözleşme konusunda hiç sekmez, bilir bütün detayları. galatasaray'dan öğrenemezse gider liege yetkililerinden öğrenir yine öğrenir. lucas paqueta'nın ocak 2019'da milan'a transfer olacağı daha basına düşmemişken 19.1 güncellemesinde gördük bu transferi. hiiiiç öyle "opsiyon kullanılır mı, kullanılmalı mı" tartışmalarına girmeye gerek yok. bu adam galatasaray'ın topçusu.

  kendisi ile ilgili daha önceki görüşlerim için;
  (bkz: christian luyindama nekadio/@conte)
 • 789
  19 mayıs 2019 galatasaray istanbul başakşehir maçı'nda ilk golde hata tamamen marcao ve mariano'nundu kendisinin bir hatası yoktu. ayağı iyi, tekniği yüksek, hava toplarında etkili bir stoper arıyorsanız bu seçicilikle günümüz futbol piyasasında chedjou'dan ileri gidemezsiniz. belki hatırlayanlar olur 75 milyon euro'luk van dijk bile fulham maçında yaptığı hatayla takımını yakıyordu neredeyse.

  yani demem o ki futbol bazılarımızın bildiği veya düşündüğü gibi bir oyun değil. messi ve ronaldo'yu çıkarırsak mükemmel yok bu oyunda. mükemmel olmayanlardan biri de christian luyindama nekadio'dur.
 • 790
  benim anlamadığım taraftarın kendisinden ne istediği. zaten kendisinin çevre kontrolü iyi olup hata yapmayanı van dijk. van dijk'ta zaten kendisinin yaşındayken southampton'da yeni yeni iyi oynamaya başlıyordu. zaten 3 sezon southhampton'da oynadıktan sonra liverpool'a gitti.
  bu adam da yavaş yavaş, oynaya oynaya gelişecek. bu fizikle eksik olduğu özelliklerini geliştirir, bir de şampiyonlar ligi'nde istikrarlı performans gösterirse emin olun 30-40 milyonlar hayal olmaz. unutmadan kendisi sadece 3 aydır bu takımdadır.
 • 791
  bir şeyi de kusurlarıyla sevsek olmuyor mu, daha iyisini takımımızda kaç kere gördünüz de beğenmiyorsunuz gibi düşüncelere yelken açtırmış iri yarımız. kaç sezondur stoperde işte budur dediğimiz bir tane oyuncumuz olmamışken, kendisini ve partneri marcao'yu beğenmemek çok abartılı bir ruh hali. hata da yapacaktır, gol de yedirecektir. bunları yaşamayan bir stoper tarihte görülmemiştir herhalde.
 • 795
  ben bizim taraftarı anlamıyorum bazen. 25 yaşında fiziksel olarak çok üstün, yetenek olarak da fena olmayan bir oyuncuyu sırf 2-3 pas hatası yaptı diye gömen gömene. arkadaşlar bu adam bize geleli 4 ay oldu daha. stoper için 4 ay çok az bir süre ve bu çocuk hala gelişim evresinde. bundan daha iyi ayağı olan oyuncu 30 milyon euro. eğer o kadar zengin olan bir arkadaşımız varsa sponsor olsun da gidip alalım. maaşı da mükemmel seviyelerdeki bu adamı desteklemek varken sürekli şöyle böyle diye gömmek akıl karı değil. marcao ve luyindama 24-25 yaş bandında 10 yıl sakatlık olmazsa oynayabilecek ve satmaya kalktığında da zarar ettirmeyecek adamlar. şu anda uzun süredir bu seviyede stoper hattımız olmadı. hep birisi iyi diğeri kötü yada çok kötü oldu. ben bu kadar dengeli bir defans hattı uzun süredir hatırlamıyorum galatasaray'da.