• 121
  kendisine kalp pili adıyla bilinen, icd takılacağı bildirilen futbolcu. icd yani implantable cardiac defibrilatör, sol köprücük kemiği ve kalbin arasında vücüda implante edilen, yaklaşık 5x5 cm boyutlarında olan, kalbin ritmini sürekli takip edip, ritm bozukluğu saptaması halinde ritme göre kalbi defibrile ya da kardiyovert eden (yani elektroşok ile ritm düzeltmesi diyelim) bir cihaz. bu cihazın kullanımında kendi genel durumunda bir bozukluk hissettirmeden, pil gerekli ayarlamaları yapıp eriksen'in geri kalan hayatında böyle bir olay yaşamasına engel olabilir. ancak kendisi bundan sonra ilerleyen zamanda futbol oynamak isterse bile, kendisinin tekrar yarışmacı-üst düzeyde futbol oynaması mümkün gözükmüyor.

  edit: daley blind'in geçirdiği miyokardit sonrasında bahsi geçen icd ile futbola devam ettiği bilgisini iletti çoğu arkadaş. daley blind ve christian eriksen'in genel olarak farklı karakterde ritm bozukluklarından müzdarip olduğunu düşünüyorum. tabi elde tıbbi sonuçları olmadığı için konuşmalar ve yorumlar sadece farazi ve ihtimaller üzerinden oluyor.

  https://twitter.com/.../1405438207651680258
 • 122
  tanıdığım bir kardiyolog bayılma şeklinin kalp krizi değil de vazovagal senkop (gomis'in hastalığı) gibi göründüğünü söyledi. bir anda şalterin inmesinin bu sendrom sebebiyle olabileceğinden bahsetti. kalp masajı yaptıklarını söyledim, o da bu senkop esnasında nabzın zayıflayabileceğini ve kalp ritminin düşeceğini ve o panik esnasında kalbin durması gibi zannedilebileceğini söyledi.

  vazovagal senkop yaşamı tehdit etmeyen ve aktif spora devam edebileceği bir sendrom. inşallah eriksen'de öyledir.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!