• 633
  --- alıntı ---

  chelsea'nin crystal palace karşısındaki ilk 11'i: kepa, james, zouma, tomori, emerson, kante, kovacic, mount, willian, pulisic, abraham.

  24 yıl, 88 günlük yaş ortalamasıyla kulüp tarihinin en genç 11'i olan bu kadro, bu sezon ligde kullanılan en genç 11 olma unvanına da sahip.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/.../1193144559817113600

  "hatice'ye değil neticeye bak" diye bir söz vardır. chelsea'nin bu sezonki yapılanma süreci için söylenebilecek şey tam olarak bu. transfer yasağı olmasa muhtemelen bu tip bir rebirth süreci geçirmeyeceklerdi (belki de geçireceklerdi, bilemeyiz?) ancak öyle ya da böyle şu an önümüzde güzel bir örnek var. ve akla takılan asıl soru; acaba uefa bize de aynı yaptırımı uygun görseydi benzer yapılanmayı gerçekleştirebilir miydik? daha doğrusu, zorunlu olarak yapmak zorunda kalacağımız* rebirth'te chelsea'nin yarısı kadar başarılı olabilir miydik?

  veteranlara gömülen milyon euro'ları düşününce insanın aklına geliyor işte...
 • 634
  rebirth yaşamayan takım.

  - ligin en değerli 4. takımı
  - ligte 4. sıradalar
  - almanya milli takımın as stoperi, italya milli takımın as regista'sı, fransa milli takımının as savaşan orta sahası, hırvatistan milli takımın as gezen oyun kurucusuna sahip olan bir takım.
  - bunların yanında bağıra bağıra championship'in içinden geçen tammy abraham, wonderkidler pulisic ve mount da var. bu adamlar ciddi maç sayıları ve ciddi istatistikler yaparak şu anda oldukları yerdeler.
  - kalede bir önceki sene 80 mio euro verilmiş kepa'dan bahsetmiyorum bile.

  e böyle olunca, bir tek göbekli hazard'ı satıp rebirth denmesi de biraz mantıksız oluyor. kaldı ki en büyük rakiplerine baktığımızda da;

  city: rodri + cancelo
  liverpool: ???? (evet hiç takviye yok)
  tottenham: ndombele
  united: maguire + bissaka
  arsenal: pepe

  gibi üst düzey sayılamayacak transferler görüyoruz yalnızca. şahsi firkrim chelsea'nin bu sene daha iyi yerlerde olacağı ve olması gerektiğidir. dinamik, yetenekli ve genç kadrolarıyla bunu yapabilirler. ha city'nin sağa sola gönderdiği ya da oynatmadığı oyunculardan bir kadro kurulsa ne olur? mount+abraham+odoi+tomori kadar başaralı olurlar mı? o da başka bir yazının konusu olsun.
 • 636
  conte ile epl şampiyonu olmuş kadrosunda kullandığı oyunculardan günümüze kadar costa, matic, david luiz, cahill, terry, fabregas, courtois ve hazard'ı göndermiş*, 20 milyon € verilip 23 yaşındaki emerson, 80 milyon € verilip 24 yaşındaki kepa, 64 milyon € verilip 20 yaşındaki pulisic 57 milyon € verilip 27 yaşındaki jorginho 45 milyon € verilip 25 yaşındaki kovacic'i almış kulüptür.

  ayrıca james, tomori, mount ve abraham chelsea altyapısından çıkmadır.

  en genci 28 yaşındaki hazard* olan yıldız* oyuncularını
  gönderip yerlerine jorginho hariç geleceğine yatırım yaptıkları oyuncular almış kulüptür. ki jorginho da 27 yaşında gelmiştir, en az 5-6 yıllık geleceği hali hazırda bulunmaktadır* aldıkları transfer yasağından önce gençleşme üzerine bir politika izlemeye başlamışlardır.

  yani transfer yasağından dolayı böyle bir yola girişmemiş, transfer yasağından önce de gençlere yönelmişler.

  bu modelle ne city ne liverpool'u geçebilirler. ancak city ve liverpool kadroları yaşlanıp yerlerini dolduramazsa, chelsea de genç kadrosunu koruyarak birlikte oynama kültürünü arttırırsa şampiyonlukta iddialı hale gelir.

  ama haklarını vermek gerekir ki, izlemesi aşırı zevkli, fazlasıyla sempatik bir takım oldular. takımın tecrübelisi kante belki de avrupa futbolunun en sempatik oyuncularından. genel olarak da teknik direktör dahil yaş olarak epey genç bir ekipler. yolları açık olsun.