• 50
  uzun aylar önce henüz hiç yarış kazanmadan kendisinin verstappen ile geleceğin pilotlarından olduğunu yazmıştım. çokta sevdiğim bir pilottur ama formula 1 2019 singapur grand prix itibariyle ağır terbiyesizlik yapıyor.

  pite girmeden önce kendisine ısrarla tempoyu arttırması söylenmesine rağmen hala daha 1.49 ile tur atmaya devam etti. bunun sonucu olarak vettelin arkasında çıkınca pitin ardından tam anlamıyla atar gider yapmaya koyuldu. genç, yükselen bir pilotsun ama 4 kere dünya şampiyonu olmuş adama da saygın olsun yahu.

  üstelik bu atar gideri yaptığı vettel kendisi için spa'yı feda etti. cabası monza'daki şampiyonluğunda sıralama turlarında vettel kendisi için q2 de hava koridoru oluşturmasına rağmen q3 de plana uymayarak vettele hava koridoru oluşturmadı. insan biraz usturuplu olur.
 • 51
  formula 1 2019 singapur grand prix'te serzenişinde gayet haklı olan pilot.

  öncelikle yarışı yavaş tempoda götürmek onun değil takımın stratejisidir. gayet de doğru bir strateji çünkü ön gruptan her kim pite ilk girerse yeni lastiklerle ciddi bir avantaj yakalayacaktı ve ferrari arkadan gelen araçların bunu yapabilmesine izin vermeyerek daha arka sıralarda oluşacak bir delikte pit yapmaya çalıştı ve gayet de doğru oldu. ferrari her ne kadar güncelleme ile olumlu bir şeyler yapmış olsa da hala yumuşak lastikleri koruma adına yeterli değil.

  leclerc'in yakındığı şey şu, "ben pilotum ve aradaki farkları göremiyorum. madem arkalarda pit çıkışı kullanabileceğim 11 saniyelik bir boşluk var o zaman neden beni değil de onu aldınız" şeklindedir. vettel pitteyken bassaydı diyenler var ki o lastiklerle istesen de basamazsın. hamilton'ın nasıl geride kaldığını bir düşünün.

  vettel pit çıkışı soğuk lastikle 1.49'larda ama bir sonraki turda 1.45 ile döndü ve zaten geçişe sebep olan bu oldu.

  bu pistte kimse leclerc'in yaptığı şeyi beklemiyordu ve adam pole aldı. takım stratejisini harfiyen uyguladı ve doğal olarak yerini korumasını bekledi. bunun neresi ağlama amk?

  adam hakkını istiyor hakkını.