• 518
  kendisi ve haldun üstünel transfer sihirbazı değildir. transfer edilen oyuncu için yüksek maaş ve bonservisleri ne kendisi ne haldun üstünel vermemiştir. o zamanki galatasaray yönetimleri vermiştir. eğer siz şu oyuncuyu al gel diyip mali olarak çerçeve çizmezseniz, derdi sadece oyuncuyu almak olur herhangi bir maliyete. maaş ve bonservis sınırı çizilse oyuncuyu alabilir mi bilmiyorum. onu da zor şartlarda calıştığında görecektik. şu an için bunu bilemeyiz...
 • 520
  2017/18 sezonunda kendisine verilen bütçeyle tamamı yüksek bonservisli, yüksek maaşlı ve yaşlı oyuncular getirmek yerine en azından gelecek vadeden düşük profilli ama satıp para kazanabileceğimiz iki üç oyuncu getirebilirdi. günü kurtarmak için galatasaray’ın geleceğini düşünmeden hareket etti, tabii dursun denen herifin emriyle. zaten uefa da pat diye cezayı kesmişti. fatih terim gelmese şl’ye de gidemeyeceğimiz için çok fena patlayacak, menemenspor’un durumuna düşecektik.

  5 yılllık sözleşmesi boyunca yılda dört milyon euro civarı para kazanan feghouli veya bonservisine de tonla para saçılmış faydasız belhanda yerine yılda bir milyon civarı kazanacak potansiyeli iki üç oyuncu alınsa, biri tutsa ikisi tutmasa bile o tutanı satıp tekerleği kendi kendine döndürebilirsin. gomis, fernando reges gibi transferler kötü transferler demiyorum kesinlikle. fakat bütün transferleri benzer profilde oyuncularla yapmak akılsızlık. yaşlı yıldız yine getir ama araya iki üç genç de at ki yaşlıların parasını ödeyecek gelirin olsun. cenk ergün’ü başarılı bulmak bu açılardan imkansız bence. kurduğu takım şampiyon oldu ama şampiyonlar ligi’nde yaşlılığı ve temposuzluğuyla şamar oğlanına döndürdüler. ligde de rakiplerin basiretsizliği+fatih hoca etkisi ile şampiyon olduk.
 • 521
  verdiği bonservislere laf edilmeyen ki para da kazandık aldığı oyunculardan lakin verdiği yıllık ücretler konusunda skandal işlere imza atmış yöneticimiz.

  belhanda'yi o dönem alırken 10 milyon euro vermesi kötü bir durum ama çok bir şey demem çünkü galatasaray'ın hızlı bir şekilde başarıya ulaşması lazımdı ve o adamın elinden de anca bu kadar iş geliyordu. gidip kiev'i anca 10 milyon euro'ya ikna edebildi; ama arkadaş belhanda'ya 3,85 artı bir sürü bonus yerine 2 verseydin gelmeyecek miydi belhanda? 2 milyon euro artı şampiyonluk primi 1 milyon versen ona da kabuldüm. adama sevr gibi anlaşma vermişsin resmen. adamın iki senede galatasaray'dan kazandığı para 10 milyon euro nerdeyse. daha ev kiraları, okul masrafları, uçak biletleri falan var mı onu da bilmiyoruz. aynı şekilde feghouli'ye de.
 • 522
  bahsedilen dönemde başlıca alınan futbolcular;

  belhanda, feg, maicon, fernando, mariano, ndiaye, denayer (kiralık), lato ve devre arası nagatomo.

  belhanda'ya 8, feg'e 4,75, ndiayeye 7,5, mariano'ya 4, gomise 2.5, fernandoya 3,3, maicon'a 7, latoya da 400k para sayılmış.

  maaş yükü fazla olan sneijder takımdan ayrılmış, bruma da 15 milyon euroya gitmiş. yaklaşık 44 milyon euro bonservislere sayılmış, 15 milyon euro da gelir elde edilmiş. 29 milyon euro bütçe açık vermiş. bu oyuncuların hepsinden verim sağlanmış, 2 sene üstüste şampiyonlukta katkı sağlamışlar. şampiyonlar ligi geliri, yayın hakları, şampiyonluk primi falan es geçiyorum. devre arasında ndiaye 16 milyona gitmiş, gomis sezon sonu 6ya satılmış, fernando bu sezon 4.5 milyona transfer olmuş, maicon kiralık gitme ve şimdiki bonservisiyle birlikte 3.2 milyon euroluk bir girdi sağlamış. belhandaya yaklaşık 10 milyon euroluk teklif gelmesine rağmen satılmadığını biliyoruz. keza sofyana da teklifler vardı ama takımda kaldılar. üstelik bu dönem satılacaklar listesinde ön sıradalar. transfer olmasalar bile şu an gelirlerle giderler kafa kafaya. üstelik az önce bahsettiğim gibi şampiyonluk gelirleri ve şampiyonlar ligi gelirleri var. bu başarılar bu futbolcularla kazanıldı genel olarak. messi gelip oynamadı bizde.

  verilen yıllık ücretin fazlalığı konusunda sonuna kadar haklılık payı var ama o dönem tek atımlık bir kurşunumuz vardı. o sezon bu paraları harcamasaydık bir sonraki sezon bunu yapma şansımız olmayacaktı. hatta az kalsın avrupa kupalarına katılamıyorduk, zar zor ikna oldu uefa. acele edinilen ve tek atımlık kurşunun olduğu bir dönemde böyle panik transferler ya da abartı fiyatlar normaldir. yine de başarılı olunmuş, tüm futbolculardan verim alınmış. bunun benzerini geçen sezon fenerbahçe yaptı. üstelik kağıt üzerinde daha gösterişli futbolcuları almışlardı. ayew, slimani, benzia gibi ama bir ara küme düşmemek için nerdeyse armalarını değiştireceklerdi tanınmamak için. hala ellerinde reyes, frey gibi nerde olduklarını bilmedikleri çöpler mevcut o dönem alınan. bizde ise durum farklı. yıllık ücretleri biraz düşük olsa 10 milyon girdi elde edebilirsin satamıyoruz diye ağladığın belhanda ve feghouli'den. evet verilen yıllık ücretler, bonuslar falan intihar şu dönem ama o dönem için değildi. zaten geri dönüşü sağlandı. bütçe artıya geçti. şu an ffp kurallarına harfi harfine uyuyorsak bu futbolcuların başarıları ve getirileri yüzünden. öyle yıllık ücretleri eleştirmekle olmuyor işler sadece.

  ben kendisini başarılı buluyorum. o kısa dönemde gerçekten bizim yapımıza uygun ve başarıya ulaşmamızı sağlayan bir kadro oluşturmuş. hemen hemen aynı parayı harcayan fenerbahçenin durumu ortada. ezbere konuşmamak lazım bence.