• 212
    ben seviyorum kendisinin futbola bakış açısını ve yorumlarını.

    genelde sosyoloji üzerinden ele alıyor konuları ve bana göre de bu doğrudur çünkü bir ülkenin toplumsal yapısı neyse içinde barındırdığı diğer öğeler de onunla ilintilidir.

    hakemler adil olmalı diyoruz mesela ancak senin ülkende ne kadar adalet varsa onlar da ancak o denli adil davranırlar kaldı ki hakemler hakim veya daha genel bir tabir ile hukuk insanı değildirler. ortada bir oyun var ve o oyun dengeli bir şekilde oynansın diye kurallar konulmuş ve bu kurallara mümkün olduğunca paralel bir şekilde o oyunu yöneten birisidir hakem. burada en sonlara doğru konuşulacak şeydir hakem.

    hakemleri hunharca eleştirmenin hiçbir manası yok. mesela ondan önce senin sahadaki futbolcun ayakta kalmaya çalışacak, yere atmayacak kendini, zaman geçirmeyecek, taraftarın rakip oyuncuya veya herhangi bir kişiye yabancı cisim fırlatmayacak, küfür etmeyecek yöneticiler rakiplerini tehdit etmeyecek,ün şöhret, para için o koltukları kullanmayacak, yolsuzluk yapmayacak, federasyondaki yöneticiler atama ile o mevkilere getirilmeyecek ve o mevkiler kimseye peşkeş çekilmeyecek, futbolun içine siyaseti karıştırmayacaksın, şike yapmayacaksın, medyadaki aktörler kimseleri hedef göstermeyecek, adam asmaca oynamayacak ki ancak o zaman hakemler hata yaparsa onu konuşuruz.