• 74
  yanılmıyorsam ''muslera'nın elleri küçük'' diyen gazeteci arkadaş burda takılıyor. zira ''1.65 futbolcu mu olur?'' gibi ilginç bir şey okudum yukarıda. şu bakış açısının farklı bir gen havuzundan çıktığını düşünmek istemiyorum. aynı kişidir umarım. hani, bir yaşam formunun milyon yıl evrilip, geldiği son noktada da ''1.65 futbolcu mu olur?'' seviyesinde olması çok acı.

  aktif olarak, dünyanın en pahalı 5 orta sahasından biri olan veratti'nin boyu 1.65.

  tarihin en iyi orta sahası xavi: 1.70

  tarihin en büyük futbolcusu maradona: 1.67

  söyleyeceklerim bu kadar.
 • 76
  kısa orta sahalar biraz hızlı ve çeviklerse, aynı işi yapan ve görece uzun sayılan (kendilerine göre) 1.78-1.83 bandındaki topçulardan daha efektif top oynayabilirler. zaten kısa boy, kısa adım ve hareket mesafesi ile default olarak agility yükselten bir özellik.

  ikinci bir husus daha var, celil, kendisini destekleyen ben ve arkadaşların kafasında 8 numara olarak yer alıyor. uzun hava topu karşılayamaz ama 2 stoper, 1 adet 6 numaranın bulunduğu takımda kafa toplarını 8 karşılıyorsa mental bir sıkıntı var demektir.

  bir üçüncü husus, genel kanının aksine orta sahanın topun yerden oynandığı bir alan olması. yerden oynanan toplarda, çalışan koşan bir adamsanız boyu bir önemi yok. kaldı ki fiziksel olarak baktığımızda, barcelona yıllarca rakibi sahasına iniesta ve xavi gibi güçlü kuvvetli olmayan adamlarla tuttu. evet, arkalarında busquets vardı ama celilin de arkasında fernando olacak. kaldı ki alternatifi selçuk, ekmek kasları ile fiziğini kullanıp top alacak seviyede değil.

  20 yaşına gelmiş, verin formayı giysin. yapıyorsa da hata yapsın kardeşim; sanki oynayanlar süper kusursuz top oynuyor da bir celil’in hata yapma lüksü yok. yapacağı en epik hata çıkarken belhandavari şekilde topu rakibe kaybetmek olabilir ki, kenarda fatih terim varken hiçbir türk topçusu öyle gevşek pas atacak götü görmez kendinde.

  salın oynasın. yunus da oynasın. trabzonlu abdülkadir için “yaaauuu ne iyi topçu” diyorsunuz, ben yunus’tan, maç yapması ve kadro kalitesizliği nedeniyle oluşan özgüven dışında bir fazlasını göremiyorum. verratti, 20 yaşında paris’te forma giydiğinde pescara’dan transfer olmuştu. bugün bize gelse bilgisayarlar beyaza boyanır zevkten. neden celil denenmesin? mevcut ekonomik şartlarda para da para diyen ndiaye yerine celil gelsin, celil oynasın. ha 8-10 hafta düzenli oynar, baktın olmuyor başka plan yaparsın da yerini donk ve selçuk ile ikame ediyoruz.
 • 79
  hissiyattan öte düşüncemi söyleyeyim, bence bu akşam * forma bulacak. belki 75 dakika, belki 5 dakika ama oynayacak.

  başımızda türk futbol tarihinin en cesur, en atarlı giderli, en rahat, en s.kimden aşağı kasımpaşa teknik adamı var. alır şak diye ilk 11'e koyar hiç belli olmaz. ayrıca fatih hoca gidişatın farkında, transfer yapmamızın zorluğunun da farkında. bu ahval içerisinde gençleri kazanmak için büyük çaba gösterecektir. süper kupa finalinde yunus'un dehşet şutundan sonra yaptığı (bkz: aferin oğlum aferin ) hareketi bile çok şeyi özetledi.

  selçuk'un oyuna sonradan dahil olduktan sonra daha faydalı olduğunu da hep beraber gördük. eminim, donk-fernando orta sahasının fernando'yu verimsizleştirdiğinin de farkındayız. euro kuru'nun başını alıp gittiği şu dönemlerde, kaliteli bir 8 numara alma şansımız çok düşük. orta saha alternatiflerimiz arasında juan sebastian veron, esteban cambiasso, gennaro gattuso, paul gascoigne, patrick vieira falan da olmadığına göre, celil bu yıl çok ciddi süreler bulur ey ahali.

  entry'lerin sonunu bağlayamıyom ya. şampiyon galatasaray diyeyim bari.

  şampiyon galatasaray.
 • 80
  “celil yüksel” bazında genelleme yaparak eksik gördüğümüz hangi bölge varsa altyapıdan oyuncuyu oraya monte edebilmeliyiz. fiziği güçsüzdür; düşsün-kalksın ama nasıl oynanacağını öğrensin. topu kaybetsin ama nasıl kazanacağını öğrensin. içinde bulunduğumuz ekonomik durumda malesef ki şartlar “büyük isimler” almamıza elvermiyorsa büyük isimleri biz yaratalım.

  yapalım bunu. değişime ve gelişime açık olalım. ben yaşını almış selçuğu izlemektense celil’i izlemeyi, celil gibileri izlemeyi tercih ederim.
 • 82
  17 mayıs 2000 galatasaray arsenal maçı'nın oynandığı gün emre belözoğlu 19 yaşındaydı. cezası olmasa o maçta sahada olacaktı. hatta yanlış bilmiyorsam fatih hocamız "19 yaşında final oynama şansını kaybetti" gibisinden bir şeyler bile söyledi onun hakkında. 19 yaşında, uefa kupası finalinde ve bir türk takımında (altı çizilesi bir cümle bu).

  celil yüksel 20 yaşında ve biz taraftar olarak hala kiralanmalı, boyu kısa falan gibi söylemlerde bulunuyoruz. fatih hocam şans verecektir. belki ilk 11 belki yedekten. bu şansı kullanmak onun elinde. biz taraftar olarak her yaptığını alkışlamalı, arkasında durmalıyız ki celil ve onun gibi gençler şu kulüpte artık forma bulmaya başlasın. bu akşam * ilk 11 başlarsa da kimse çıkıp ne gerek vardı dememeli artık. bu gençleri artık kazanmamız lazım.

  (bkz: şimdi değilse ne zaman)

  galatasaray'ın geleceği olan gençlerden sadece bir tanesi. sayılarının artarak çoğalması dileğiyle.