• 29
  (bkz: #2947964)
  entrysini okurken utandığım yazar. yazarın, ülkemiz kadınlarının yaşam mücadelesi vermeye başladığı dönemde melih şendil'in gevrek gevrek yaptığı cinsiyetçi yorumları haklı bulması ve bu zırvaları tüm erkeklerin fikriymiş gibi anlatması en hafif tabirle akıl tutulmasıdır. melih şendil'in bu politik söylemini desteklediği için kendisini kınıyorum. kurtuluş savaşında kundaktaki bebeğini bırakıp cepheye koşan kadınların unutulmaması dileğiyle.*

  "ey kahraman türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."
  mustafa kemal atatürk
 • 30
  captcha kimdir : sözlükte 1.nesil yazarlığı olan fakat yıllar içinde sözlüğe giriş yapmayıp nickini dahi unutmuş bu süre zarfında sözlüğe kaydolduğu mail adreside şifresi unutulmuş bu süre zarfında diğer sözlüklerde itü sözlük *, ekşi sözlük gibi yerlerde yazmış ama çok sevdiği galatasaray işin içine girince buradaki taraflı yorumlardan, troll tayfadından bıktığı için sadece galatasaray'ın konuşulduğu siyasetin olmadığı sporun olduğu yer olan galatasaray sözlükte yazar olmaya karar verdi. alel acele nick dahi düşünmeden karşısına çıkan ilk kelime olan captchayı nick olarak seçti. (hala ezbere yazamıyorum harfleri karıştırıyorum) ve beklemeye başladı 1 sene sonra ise yazar olmuştu ama keşke nick başka olsaydı diyede geçirdi içinden.

  neyse efendim captcha olarak sözlükte yazmaya başladı ama sözlükten gerçek yada sanal olarak kimseyi tanımıyordu o yüzden ara sıra bir kaç yazarla mesjjlaşmalar oldu okadar bu yüzden bu sözlükte kimse tanımaz captchayı.

  ama tanımayan, yazdığını anlamak dahi istemeyen bazı yazar arkadaşlar cinsiyetçilikle suçlamışlar. kimi kadınların sevgiye şevkate ihtiyacı yok onları "birey" olarak görelim demiş, kimi "`ben ne kadınlar tanıyorum benim diyen erkekleri itin götüne sokup çıkarırlar\" demiş, kimi \"kadınların kimseden korumaya ihtiyacı yoktur ve bir devletin görevi de bunun sağlanmasıdır`" demiş.

  arkadaşlar kadınları birey olarak görmüyorum mu dedim? kadınlar güçsüz kuvvetsiz mi dedim? birde düşüncemin karşısında olan biride devletin görevi bu diyerek konuyu apayrı bir yere taşımıştır.

  şimdi biraz daha açıklayıcı olmak adına en azından daha iyi anlaşılabilmem adına şunu şöyle bir örnek vereyim. anneannem bir işveren olarak her gün evi ile çiftliği arasında onlarca kilometre yol gider toplu taşıma kullanmayı sevmediğinden hemde spor olsun diye tahmin ediyorum. ürünlerini satar güzel bir bahçesi vardır onunla ilgilenir, çalışanları ile ilgilenir, karşısındakilerde konuşmaya soru sormaya çekinir otoriter bir yapısı vardır. şimdi ben bu kadına bazen ufaktan bir laf söylüyorum kırılıyor, konuşmuyor, küsüyor kırılganlıktan kastım bu. ben o dediğimi 100 erkeğe söylesem 99 tanesinin umurunda olmaz ama anneannem kırılıyor iki dakika sonra sarılınca da hemen yumuşayıp gülüyor. gerçi şimdi kendisi ne işe gidebiliyor nede yürüyebiliyor öyle uzun süre .işte benim kırılganlık dediğim bu. kadınların yaratılışında var bu kırılganlık istediği kadar güçlü kuvvetli olsun attığını vursun karısına çıkanı paramparça etsin ama o kırılganlık onlarda hep var.

  bu yüzden kadınlara çiçek demişim bu da suç olmuş, siz beni gerçekten anlsaydınız bir erkek olarak kadınlara verdiğim değeri anlatmak istediğimi anlardınız. sayısız kadın tanıyorum hepsi sever beni daha birinden olumsuz bir şey duymadım görüşüme şahsıma yönelik.

  mesela ben ataerkil bir aileden geliyorum işin ilginci bizim kadınlarımız bile buna çok güzel uyum sağlamış . yemekten sonra yediğini mutfağa götürmene bile müsade etmezler erkek soframı toplar derler böyle görmüşler ama en azından bizim nesil için yıktım o bakış açılarını siz topluyorsanız bizde toplayacağız dedim. ama bizim toplumun çoğunluğu bu ataerkil yapıda onlar benim kadına baktığım gözle baksalar zaten ortada kadın erkek eşitliğini konuşmaya bile gerek kalmaz.

  son olarak bugün gireceğimiz yere kadının kapısını açıp önce siz diyorsak, otobüste kadınlara yer veriyorsak, bu bile kadınların birer çiçek olduğunun kanıtıdır.

  kadınların gücünüde kaba kuvvetle anlatmayın, bir kadının helede annenin gücünü kimse bana burada anlatamaz kimse onların yaptığını yapamaz. yazdıklarımından cinsiyetçi olduğumu çıkartan yazar arkadaşlarda bence tam anlamı ile beni anlamamıştır diyorum saygılarımı iletiyorum . aramızdaki kadın yazarlara da karşınızdaki insan vasfınız ne olursa olsun size çiçek gibi davransın inşallah diyorum.
 • 32
  şu kadınlar çiçektir yok kırılgandır falan bi bitse artık ya. yok ben illa bi kadın erkek ayrımı yapıcam diyosanız bak en güzel ve net ayrımı neşet baba yapmış; kadınlar insandır, biz insanoğlu diyerek.

  sen kadınlar çiçektir, kırılgandır dediğinde burdan korunmaya ihtiyaçları olduğu gibi bir anlam çıkıyor. peki neden, kimden korunmaya ihtiyaçları var? bu soruyu sorunca da karşına tek cevap çıkıyor: erkekten.

  yani erkek hem kadını tehdit eden hem kadını koruyan bir varlık oluyor. şunu yapmayın kardeşim, kadınların da bunu kabullenmiş olması bunu doğru yapmaz. kadınlar bağımsız olsun, kız alıp verme gibi bi dünya falan olmasın, herkes bi insan olabilsin artık lütfen ya, bunu görmek için 2000den fazla yıl yaşadı insan, bi anlayalım artık.