• 41
  24 yaşımdayım, 12 senedir bilinçli olarak galatasaray’ı takip ediyorum. ama daha dişe değer transferlerin ilk kampa yetiştiğini görmedim. sanırım görmemde. o yüzden banega, chicharito gibi adamlar gelecekseler bile öyle hemen gelmezler. transfer sezonlarını iyi takip edenler bilir. böyle ilk ismi geçen oyuncularla 1 ay kadar oyalanılır. bundan sonraki dalgayla sezon başladıktan 2 hafta sonra anlaşılır. ben tam 2 ay her gün 16 saat sofiane feghouli geçen yaz transfer döneminin tamamında forvet beklediğimi bilirim. zaten çoğu arkadaşta benim gibidir. o yüzden ilk kampa bi gidilip gelinsin. gerçekten gelecek isimler ikinci kampın başına doğru konuşulmaya başlanır.
 • 42
  bütün transferlerin kampa yetiştiği sezon hayal ürünü bir kavramdır.
  bakın futbol anlamında en profesyonel yönetilen kulüplere.

  bayern münih. kaç transfer yapmış bu güne kadar?
  barcelona. kaç transfer yapmış bu güne kadar?
  liverpool. kaç transfer yapmış bu güne kadar?
  real madrid. kaç transfer yapmış bu güne kadar?

  yada geçen sezon tottenham dışında bütün transferlerini kampa yetiştiren bir kulüp hatırlıyor musunuz? tottenham ismini özellikle seçtim çünkü adamlar geçen sezon transfer yapmadılar.

  yok oğlum böyle bir kulüp. ha şu büyük kulüplerden elbet transfer yapan vardır. ama adam 40 milyon eu'yu istediği oyuncuya düşünmeden verebiliyor. böyle kulüpler tabi ki transfer sezonu öncesinde 1-2 oyuncuyu bağlama lüksüne sahip.

  sen luyindama'nın da bonservisini aldın. 3,8 milyon eu eksidesin. bu mali yapıyla önce diagne'yi satmalısın ki bütçe planlamanı yapabil.

  dünyada böyle bir olay yok. hayır onu bırak fm'de de yok.
  bu beklenti taraftarı geren bir beklenti. salın abi. ağustos ayında hala transfer yoksa ve kimse gitmediyse o zaman endişelenmeye başlarız.
 • 43
  ffp kısıtı olmayan, tüm transferlerini nakit olarak yapabilen bir takım için anormal olmayan kavram. mesela galatasaray ayarında bir takımın transfer için kasada hazır bekleyen 30 milyon euro'su olsa yapabilir bunu. o ekonomik refaha ulaşana kadar hayal ama. daha satacaksın, fiyatların düşmesini bekleyeceksin, büyük takımlar hangi oyuncularını kiralığa çıkarıyor bakacaksın falan. ligin ilk haftasına tam kadro çıksak iyi yani.
 • 44
  ffp vb. hiçbir engel olmasa dahi futbolcunun ederinin 5-6 katı civarında bonservis fiyatı talep eden bilhassa ülkemizdeki fırsatçılara 1 kuruş dahi kaptırmamak için gerçekleşmesi pek mümkün görünmeyen olaydır. bu gerçekleri görerek kulübümüzü yönetenleri baskı altına almamak, taraftarları germemek adına beklentiyi günümüz gerçeklerine uyumlu olarak güncellemeliyiz. esnek düşünmeliyiz.
 • 45
  tudor döneminde yapılan transferler, feghouli hariç, en geç 2. kamp dönemi başında takıma katılmıştı diye hatırlıyorum. o dönem transferler hızlı ilerlemişti ve bu sayede sıfırdan kurulan takım uyum sorununu en az oranda hissetmişti. paraları da saçmak zorunda kalmıştık o da ayrı mesele tabi*

  kısacası, benim galatasaray'da hatırladığım bir takımın tam olarak en erken toplanması olayı tudor zamanında gerçekleşmişti(takım sıfırdan kurulmasına rağmen).

  1.kamp programına zaten yabancı milli oyuncular katılmaz. 2. kamp programına yeni transferlerle milli oyuncular katılırsa bir sorun olmaz bence.
  2019-2020 yaz transfer dönemindeyse 2. kamp dönemine kadar transferlerin bitirileceğine dair bir inancım var. ama bundan daha da önemlisi hazırlık kampı programlarımızın nasıl olacağıdır. 2018-2019 yaz kampında planlanan yerlerde kampa gidilememişti. bazı sıkıntılar çıkmıştı. bu hazırlık dönemindeyse buna izin vermemeliyiz. iyi bir kamp programı her şeyden önemli. daha nerede ve ne zaman yapacağımıza dair bir bilgilendirme yapılmadı. netleşmedi de sanırım.