• 25
  ilginç bir sponsorluk sürecinde olan şirket.

  fenerbahçe, burger king (daha doğrusu tab gıda) sponsorluğunu milli bayram havasında açıklayınca özel bir anlaşma, forma göğüs sponsorluğu falan bekliyordum. bugün yemeksepeti'nde gördüğüm banner üstüne konuyu araştırdım ki bu anlaşma fenerbahçe'yle özel falan olmadığı gibi ortada bir nakit para da yok henüz. adamlar da haklı gerçi, koç holding'e veya yıldız holding'e ait olmayan bir ticari girişimin kulübe ilgi göstermesi gerçekten de fenerbahçe cumhuriyeti için milli bayram sayılabilir bugünlerde.

  gelin görün ki bu "sponsorluk anlaşması" aslında bir diğer win-win iş modelinden ibaret. burger king'in (ve diğer tüm tab gıda restoranlarının - popeyes, arby's, sbarro, usta dönerci, usta pideci) belirlediği taraftar menüsünün satışından elde edilen gelirin bir kısmı fenerbahçe'yle paylaşılacak.

  türkiye'de defalarca denenip her seferinde başarısız olan bir modelden bahsediyoruz. bu, üstüne düşününce daha büyük resmi de görmemizi sağlıyor. türkiye'de kulüpler neden sponsor bulamıyor? çünkü sponsorluklar, şirketlere istedikleri karı getirmiyor. düşünün, bir galatasaray sponsorunu, muadili ürününüzle değiştirip kullandınız mı günlük hayatınızda? iddaa oynayanlar bilyoner'e taşındı mı mesela? kullanıcı arayüzü hariç birebir aynı ürün diğerleriyle. turkcell kullanan 10 milyondan fazla galatasaray taraftarı vardır. turkcell'deki galatasaray paketlerini kaç kişi alıyordur? kulübe destek olmadığınızdan değil, yeri geliyor store'larda tüm rafları boşaltıyor bu taraftar. ama yandex'e yeterince tıklanırsa gerçekten robben geliyor mu bilemiyoruz, çünkü söz konusu günlük tüketim alışkanlıkları oldu mu, bedava bir desteği bile vermiyor insanlar. sonuç olarak da kulüplere nakit para sağlayan gerçek sponsorluk anlaşmaları, ya x kulübünü sevdiği için geri dönüş beklentisi olmayan iş adamlarıyla, ya da siyasi bağlantılarla gerçekleşiyor artık.

  konu çok dağıldı. bu burger king anlaşması da açıkçası kulüpler için risk içermiyor, şirket için de önden nakit para ödemesi olmadığı için riski yok. getirisi de pek olmaz, sorun o. önemli olan nakit parayı verip gerçekten sponsor olacak, finansal akış yaratacak şirketler bulabilmek.

  yemeksepeti'ndeki banner'dan bahsetmiştim bu arada. kendisi şu:

  https://www.burgerking.com.tr/...aftar-menuleri-1.jpg

  evet, beşiktaş ve trabzonspor'la da aynı anlaşma imzalanmış. galatasaray yok. şöyle bir anlaşma yaparken sırf galatasaray düşmanı olduğu için galatasaray'ı dışarda bırakacağını sanmam kimsenin. terra pizza'dan dolayıdır büyük ihtimal. ha, ben yukarda bahsettiğim şeyi yapmayıp, onun yerine amerikalıların "dollar voting" dediği hadiseyi yapar ve tab gıda'yla selamı sabahı keserim, o başka. size de bunu öneririm, "siz kimsiniz de koç holding'i boykot edeceksiniz yea" kafasını değil.

  26 ocak 2020 eklemesi: anlaşmaya galatasaray da dahil edildi. bu modelle ilgili görüşlerim hala aynı ama şahsi boykotumu kaldırırım artık *.