• 24
    şöyle bir baktım ama 1953 sezonunda tekrardan niçin türkiye'ye dönüp bizim formamızı giymeye başladığına dair herhangi bir bilgi görmedim ve bu durumu açıklığa kavuşturmak için bir yerlerde okuduğum bilgileri aklımda kaldığı ölçüde aktaracağım.

    bülent eken 1951-52 sezonunda iyi maçlar çıkarttığı palermo'dan yabancı kuralının daha da katılaştırılması sebebiyle ayrılmaya karar verir. 1952 sezonuna kadar 3 olan yabancı sınırı, 1953 sezonuyla birlikte 2'ye indirilir. o dönem italyan futbolunda hücumcu oyuncuların daha el üstünde tutulur olmasından dolayı eken çareyi palermo'dan ve italya'dan ayrılmakta bulur. komşu ülke fransa'nın yolunu tutarak racing paris ile antrenmanlara çıkar fakat herhangi bir kontrat imzalamaz. daha sonraki denemesi 1. lige çıkmak için iddialı kadro kurmaya çalışan nantes'dır. eken'i antrenmanda deneyen nantes memnun kalır ve eken'e 400 bin tl'lik bir kontrat önerir. teklifi kabul eden eken'in çok kısa bir süre sonra planlarını alt üst edecek bir gelişme olur. o dönem galatasaray idari heyetinin önemli isimlerinden olan ihsan ipekçi'nin akrabası abdi ipekçi, eken'i galatasaray'a tekrar kazandırmak için kalkıp fransa'ya gelmiştir. aynı zamanda yine o dönem galatasaray'ın başında ise bir dönem bülent eken ile takım arkadaşlığı yapan gündüz kılıç vardır. söylenene göre eken, palermo'dan ayrılır ayrılmaz kılıç, yönetime 'eken'i getirin.' mesajı vermiştir. bu talebe katiyen yanıtsız kalmayan bülent eken para dahi konuşmadan 'çocuğuyum' dediği galatasaray'a geri döner. nantes'ın ödediği parayı geri iade eder ve menajeri olan boghossian'a da cebinden 10 bin tl öder.

    eken, italya'dan türkiye'ye dönüş yaptığında futbol anlayışının ve saha şartlarının türkiye'de italya'ya göre fersah fersah geride olduğunu ifade eder. galatasaray'daki 2. dönemi ilk dönemi kadar parlak geçmese de iyi bir arkadaşı olan ve beşiktaş ile özdeşleşen şükrü gülesin'in o dönem galatasaray'a imza atması akıllara kazınan bir gelişmedir. ancak gülesin galatasaray'ın formasını 1 yıl giydikten sonra takımdan ayrılır ve kısa bir süre sonra ise eken futbolu bırakır. böylelikle hepimizin kalbinin bir yerinde yer alır.