• 31
    izlediğim bir video sayesinde aklıma gelen nba tarihinde yine kariyerine yazık olmuş oyunculardan birisidir. oldukça düşük şut yüzdesine ve verimsiz oyununa rağmen milwaukee bucks tarihinin en önemli oyun kurucularından birisi iken 2013-14 sezonu öncesinde detroit pistons gm'si joe dumars'ın o dönemki kötü hamlelerinden bir diğeri olan takası ile detroit'in yolunu tutmuştu. o dönem tuğlacı josh smith de detroit'teydi ve takım kimyası tabiki hak getireydi. yine de ilk sezonunda fena oynamamıştı. bir ara özel hayatı ile de gündeme geldi fakat asıl detroit'teki ikinci sezonunun tam ortasında yaşadığı meşhur acl sakatlığı kariyerini adeta bitirdi. zaten sezonu kapattı, bir de üstüne birkaç ay sonrasında kariyerini noktalayabileceği haberleri çıkmaya başlamıştı. yıl henüz 2015'ti ve jennings daha 26 yaşındaydı.

    https://www.youtube.com/watch?v=L8ElPvummoM

    sonrasında basketbola dönüş yapabildi ama yine sakatlıklarla boğuştuğu detroit pistons, orlando magic, çok iyi bir kontrat ile gittiği new york knicks ve washington wizards kariyerlerinden sonra kısa bir süre çin'e de gitti. kabul edelim ki new york zamanında ufak da olsa bir kıpırdanma göstermişti. ama saman alevi gibi oldu. çin kariyerinden sonra kısa süre g-league'de oynadı ve eski takımı milwaukee bucks'a döndü. oraya dönüşü hidayet türkoğlu'nun yıllar sonra orlando magic'e dönmesi gibi bir etki yarattı ve neredeyse ilk maçında triple-double yapıyordu. ama tahmin edilebileceği üzere kariyeri inanılmaz bir düşüşteydi ve yine istikrarı yakalayamadı. en son 2018 yılında şansını rusya liginde zenit'te denemişti diye hatırlıyorum. orada da koç ile problem yaşamıştı -haklılık payı gayet vardı- ve sonra kendisinden haber alamadık. zenit'te oynadığı sezonda bile 29 yaşındaydı. şu an bile basketbola %100 sağlıklı dönse halen nba'de kalburüstü bir oyun kurucu olabilir. ben akla gelmez ama jennings de sakatlık kurbanı oyunculardan bir tanesidir.

    halen kendisi nba tarihinde 50 sayıyı aşmış en genç oyuncudur. 2009 yılında golden state warriors karşısında ikinci yarısında 45 sayı bulduğu maçı 55 sayı, 5 ribaund ve 5 asist ile tamamlamıştı. bunu da 20 yaş 52 günlükken başarmıştı ve lebron james'in 20 yaş 82 günlükken toronto raptors potalarına bıraktığı 56 sayılık rekoru geçmişti.

    (bkz: 14 kasım 2009 milwaukee bucks golden state warriors maçı)
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!