• 25
  2010-2011 rijkaard sezonundan sonra tekrar sandiklardan cikarilan erdem ve gormus gecirmis lafi.

  lafa tepkim yok, zira ailelerimizde de buyukler bu lafi soyleyebiliyor bizlere.

  fakat, beklenmeyip de ne yapilacak zaten? taraftarin ne tesis basacak hali kalmis ne de topcuyu dovecek kulturu. keza, 14 sene sampiyon olunamayan donemde ne bayayigitler dayak yemis, ne teknik direktorler tasa tutulmus acip bakilabilir.

  eninde sonunda sahada top oynayip kazanmak gerekiyor.
 • 26
  mesela 13 değil de niye 14 sene bekledik biliyor musunuz?

  20 nisan 1986 gençlerbirliği beşiktaş maçı bir örnektir mesela, bitime 2 hafta kala tarihin gördüğü en büyük rezilliklerden biri bu maçta yaşanmıştır. 1-0 gençlerbirliği öndeyken 16 ocak 2022 hatayspor galatasaray maçının var hakemi hakan ceylan'ın yine kendi gibi hakem olan babası* hasan ceylan 2 tane penaltı uydurmuş ve beşiktaş o maçı kazanıp averaj ile şampiyon olmuştur.

  biz ise namağlup 2. olduk.

  işte bu 14 yılın bazı yıllarında galatasaray saha dışında da o kadar güçsüzdü ki hakemler de bu seriyi 14 yıla kadar çıkardı.

  ben babama ve o yıllarda bu seriye rağmen galatasaraylı olan insanlara büyük saygı duyuyorum ama bir daha hiçbir güç glatasaray'ı böyle uzun bir seriye sokamaz.

  bırakın 14'ü fenerbahçe gibi 7-8 yıl kupasız geçemez bu camiada.

  bu kulüpte başarısız olan gider. 3-4 yıllık durgunluk dönemleri hep bir başkaldırış ile biter.

  yine öyle olacak ama güçlü bir kulüp yönetimi ve güçlü bir kenar yönetimi ile.

  burak elmas gibi, ışıtan gün gibi kaypak kişilerle değil.

  (kaypak(tdk): inanç ve düşüncesini değiştiren, sözüne güvenilmeyen, caygın, dönek kimse)
 • 27
  biz zamanında tüp kuyruğu bekledik diyenlerden farkı olmayan söylem. ee ne yapalım yani biz de mi bekleyelim? hayır birader bekleyebileceğimiz maksimum süre 5 yıldır o da ileride türkiye’nin bayern münih’i olabileceğimiz bir altyapı sağlaması durumunda geçerli olur. yoksa devamlı her sene şampiyon olalım kafasında zaten değilim ama 5 yılda 2,3 şampiyonluk olmalı. tıpkı 2012-2017 arası gibi. seneye de olmazsa 2024 yılında muhakkak şampiyon olmalıyız.
 • 28
  14 sene bekleyen abilerimize, ablalarımıza saygılar. ancak bu 14 seneyi; "çoluk çocuğumuz 14 sene beklemesin" diyerek beklemediyseniz eğer; boşa beklediğinizi belirtmek isterim. çektiğiniz bu ızdırap gerçekten çok korkunçmuş. ama pek bir işe yaramamış görünüyor. tekrardan selam ve saygılarımla.

  tanım: futbol kulübümüzün şampiyon olma başarısı gösteremediği 1972-1973 ve 1986-1987 sezonları arası dönemi ifade eden taraftar söylemi.
 • 29
  gurur vesikası gibi öne sürülmesini hiçbir zaman anlamadığım, anlayamayacağım söz öbeği. "biz yeri geldi on dört sene bekledik" deyince herkes bir havaya giriyor nedense. sanki beklemekten başka seçenekler varmış da o günün taraftarı vefayı seçmiş gibi. duygusal bakışı bir kenara bırakalım lütfen. burada övünülen şey galatasaraylılığı askıya almamaksa bu zaten çok tercih edilen bir yol değil. galatasaray 87 sene şampiyon olmasa bile ben takım değiştirmem. takım başarısız olduğunda onu değiştirme ihtiyacı duyan futbolsever yüzde bir bile değildir. övünülen şey takımı desteklemeye devam etmekse bunda da aman aman bir vefa örneği göremiyorum. galatasaray da fenerbahçe de beşiktaş da çok kötü sezonlar geçirdi ama ardından lige taraftar desteği ile başladı. çünkü her yenilik bir umuttur. bu umut sadece galatasaray'a karşı doğmuyor her takım taraftarı buna kapılıyor. 2010-2011 yılında, o leş futbola rağmen taraftar geliyordu. fener küme düşme potasındayken de taraftarı geliyordu. bunda övünülecek bir şey göremiyorum ben. ingiltere'de fulham'ın şampiyonluğu yok bildiğim kadarıyla. kulüp var olduğundan beri ligde zirveye ulaşmamış. ama taraftarı "şampiyon olamadık o halde bırakalım bu takımı" demiyor. 150 yıl geçse de fulham taraftarı desteklemeye devam edecek. çünkü futbol böyle bir şey. her şey kazanmaktan ibaret değil.

  velhasıl "biz on dört sene bekledik" argümanı ile ne amaçlanıyor, ne ile övünülüyor anlamış değilim. bence galatasaray camiası artık soyut, aşırı duygusal, anlamlı anlamlı kafa sallamaktan başka bir yaptırımı olmayan bu tip romantizmleri terk etmeli. özellikle son yıllarda arabeske eğilim çok fazla. arabeskin olduğu hiçbir yerde başarı olmaz diye düşünüyorum. ve evet, 29 sene şampiyon olmasak da bir şey değişmez. bu övünülecek bir şey değil.