• 4035
  süper lig 2020-2021 sezonunda aldıkları türk futbol tarihinin en şaibeli (belki de şikeli) şampiyonluğu öyle ucl'de sıfır çekmekle falan ödenecek bir bedel değildir. bu işin kaymağını biraz daha yeyip, 2011 sonrası fenerbahçe'nin yaşadığı rezilliklere benzer şeyler yaşayacaklarını umut ediyorum ilahi adaletten. bugün gerçekleri göremeyen, biraz olsun olaya dürüst bakıp nasıl kollandıklarının ve düzenin farkında olmayan veya farkında olup işine geldiği için şımaran tüm taraftarlarının kudurduğu günler de gelecek eğer bu hayatta biraz olsun adalet ve "karma" varsa.

  her şeyi bir kenara bıraktığımızda şu hayatta futbolun zerre önemi yok belki ama bunun üzerinden insanların vicdanları, sevinçleri ve üzüntüleriyle bu kadar oynanmasının bir bedeli olmalı.
 • 4036
  2020-2021 sezonu başından beri skor olarak geriye düştükleri maçlarda rakibi çaktırmadan dövme jokeri kazanan takım. hangi kural kitapçığının hangi maddesinin hangi bendine yazıldı bilmiyorum ama öyle bir şey var. bunu sürekli yapan futbolcular vardır tarihte ama sistematik şekilde takım olarak bunu bu kadar uzun süre yapan olmamıştı.

  yıllar önce ayağına basıldı diye penaltı alan alex de souza'nın güya ayağına basıldığı pozisyonda havada takla attığı bir derbi vardı. o günden sonra daha absürd bir sahne göremem diyordum, taa ki 25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçında faulle düşürüldüğü iddia edilen bir futbolcunun rakibine düşerken yumruk attığı pozisyonu görene kadar. rakip oyuncunun yumruğuyla yere serilen futbolcuya çarpıp top kornere gitti ve o topun oyuna girişi gol oldu. bunun izahı yok.
 • 4037
  kadro kalitesi bizden daha iyi, daha oturmuş, daha tecrübeli takım.
  yaş ortalamalarına bakmadım ama bizim kalede muslera, onlarda ersin olmasına rağmen muhtemelen bizim 11 yine de daha gençtir kendilerinden, buna rağmen orta hakem denen aydınus* tarafından verilen şaibeli kararlara + taraftar desteğine + iç saha avantajına + 3 gün daha fazla dinlenmiş olmalarına + var desteğine* rağmen bizi evlerinde zar-zor yendiler, daha doğrusu biz onlara yenildik.
  beşiktaş bu seneyi de öyle veya böyle götürür şampiyonluk yarışında olur, pek ihtimal vermiyorum ama şampiyon bile olabilir, ama ne yaparlarsa yapsınlar seneye yaşlı kadrosu paspas olacak.
  beşiktaş bugün & bu sene < galatasaray yarın & gelecek 7 - 10 sene.
 • 4038
  oynadıkları futbol ile ilk üçe girmeleri benim için sürpriz olacak takım. iyi oynamadığımız maçta kendi beceriksizliğimiz yüzünden galibiyeti kaçırdık.* o kadar iyi takım işte beşiktaş. biz kötü oynadığımızda bizi zar zor döve döve yenebildiler. yaşlı bir takımları var ayrıca ve defansları hiç iyi değil. bu sebeple ben ilk üçe girmelerini sürpriz olarak değerlendireceğim.