• 2702
    sürekli galatasaray ile uğraşan, galatasaray’a karşı aşağılık kompleksinden (hakaret amacıyla kullanılmamıştır bilimsel terimdir) muzdarip fikret orman’ın beşiktaş futbol takımı sadece caner erkin’in hücum varyasyonlarına bağlamış ümidi.

    caner erkin’in tek özelliği de ceza alanına uzun ve tehlikeli ortalar yapabilmesi. ancak gazişehir dün caner’in uzun paslarına 82 dakika engel olarak beşiktaş’ı durdurdu. caner ilk uzun pasını bu dakikada yapıp topu defans blokunun arkasına artı ve beşiktaş rahat bir gol buldu. iki dakika sonra kornerden gelen gol de yine caner’in çalışılmış ortasından geldi. beşiktaş’ın sol kanattan yaptığı hücumlara dikkat edin, her futbolcu nihai ortayı yapması için genellikle caner’i arıyor. topu dolaştırıyorlar ama sonuçta müsait pozisyonda caner’i bulmaya çalışıyorlar.

    caner’in korner atışlarını genellikle attiba’nın gol attığı noktaya yani ön direğe yaptığını, kornerden atılan gollerin de genellikle bu şekilde atıldığını, (bazen de penaltı noktasını kullanıyorlar) bu noktaya ve penaltı noktası civarını güvene aldıktan sonra gol bulmalarının çok zor olacağını belirtmek isterim.

    caner’in bu özelliğine rağmen, savunmasının çok zayıf olması da en büyük zaafı. nitekim beşiktaş bu kanattan sürekli kontra yiyor. çünkü caner bek değil açık oyuncusu gibi oynuyor.

    özet geçersek, caner’in uzun paslarına ve kornerlerine engel olan takım beşiktaş’ı felç eder. bu kadar net. tıpkısının aynısı şeylerin emre belezoğlu-fenerbahçe için de geçerli olduğunu hatırlatayım.