• 2231
  başta ahmet nur çebi olmak üzere hemen tüm beşiktaş yönetici ve yorumcuları, bu sezon ligin oynanmamış sayılmasını ve önümüzdeki sezon avrupa kupalarına gidecek takımların son beş sezon puan ortalamalarına göre belirlenmesi gerektiği konusunda kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. buna karşı bizim yöneticilerimiz henüz çıkıp bir cevap vermiş değiller. o zaman ben cevap vereyim:

  sizin bu saçma düşüncenizin uygulanma ihtimali sıfır sayın beşiktaş yöneticileri. çünkü:

  eğer sezonu oynanmamış kabul ederseniz, geçen yılın şampiyonlarının, uefa şampiyonlar liginde ve uefa avrupa kupasındaki kazanılmış hakları sıfırlanır. şampiyonlar liginde ve uefa avrupa liginde son onaltıya, hatta son sekize kalmış takımların, şampiyon olma hakları yok edilmiş olur. bu takımlara, siz son onaltıya, son sekize kaldınız ama kusura bakmayın biz önümüzdeki sezon sizi değil son beş yılın ortalamasına göre belirlediğimiz takımları alacağız elemlere denilebilir mi? asla denemez.

  basından takip ettiğim kadarıyla ingiliz futbol adamlarının ağırlıklı görüşü şöyledir: bu sezon (2019/2020) beyaz sezon kabul edilmeli, yani bütün maçlar geçerli kabul edilmeli ancak şampiyonluk ve sıralama yapılmamalı. küme düşme ve çıkma kaldırılmalı ama alt liglerdeki takımlara ekonomik kayıplarını telafi edecek yardım yapılmalı. yani yükselme ve düşme olmamalı ama bundan zarar eden alt lig takımlarının zararlarının telafi edilmeli. (düşme kaldırılsın ligler 21 takımla oynatılsın denilebilir ama bu bence hangi takımın çıkacağını belirlemek açısından sorun oluşturur) şampiyonlar ligi ve uefa avrupa kupası maçları ise geçen sezonun (2018/2019) sıralamasına göre tekrar edilmeli. yani 2018/2019 sezonu sıralaması esas alınmak suretiyle avrupa kupaları yeniden oynanmalı.

  bu görüş en mantıklı ve en adaletli görüştür. böylece bu sezon son onaltı ve son sekize (son otuziki de diyebiliriz) kalan takımların hakları korunmuş, liglerde bir sezon şampiyon ilan edilmemiş olur. tabi ki bu alternatif de tam bir adalet sağlamıyor ama eğer liglerin oynatılma ihtimali tamamen ortadan kalkarsa olabilecek en iyi ihtimal budur kanaatimce.

  gerçekte en iyisi, yazın ya da önümüzdeki ağustos ayında (ağustos ayına kadar bu virüs kontrol altına alınabilir diye düşünüyorum) liglerin bir aylık hızlı fikstürle sonuçlandırılmasıdır. avrupa kupaları da yine hızlı fikstür ile (ön elemeler eylül ayında tamamlanır, gruplar ekim ayından başlatılır.) oynatılabilir. buna imkan var çünkü avrupa şampiyanası için milli maç trafiği olmayacak. 2022 dünya kupası eleme maçları da 2021/2022 sezonunun kasım ayı sonrasına ötelenebilir.

  bu durumda takımlar, örneğin bizim ligimizde 2020/2021 sezonunda sekiz maç fazla oynamış olurlar ki bu sorun oluşturmaz. diğer avrupa liglerinde de bir sorun oluşturmaz.

  benim görüşlerim böyledir. beşiktaş yöneticilerinin tutumu etik değildir ve fırsatçılıktır.