resim
Berkan İsmail Kutlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Merkez orta saha
Yaş:24
Boy:1.86
Uyruk:Türkiye
 • 749
  son haftalarda kendisine yapılan kazma ayak muamelesinin hastalıklı bir boyuta ulaştığını düşünüyorum. takım komple kötü olunca futbolcuları teker teker yerin dibine sokma etkinliği bazı taraftarlara müthiş bir haz veriyor. istiyorlar ki takımın performansı her kötü olduğunda komple tüm oyuncuları çöpe atıp yenilerini alalım.

  muhtemelen kadrodaki fizik kalite kondüsyon anlamında en avrupai futbolcu ve bu kadar çok koşan ve dinamik oynayan bir oyuncu için de world class olmayan ama hiç kötü de olmayan bir pas kalitesine sahip. son haftalarda formsuz olabilir ama kendisini pas özürlü falan sınıfına sokmak saçmalık. emre kılınç'ın attığı golde van aanholt'a atılan tek topu atan bu adam değil mi? (16 ocak 2022 hatayspor galatasaray maçı) gerçekten kolay bir pas olduğunu mu düşünüyorsunuz onun? pas kalitesi maç içinde dalgalanabilir ama muhtemelen bu durumun başka bir açıklaması vardır. oyunculardan beklentilerinizi iyi ayarlarsanız hayal kırıklığınız da az olur. berkan 6 numarada takımı maestro gibi yönetecek bir adam değil ama pas özürlü hiç değil.
 • 751
  sezon başından beri lig avrupa kupa fark etmeksizin her maçta berkan gel oğlum 16km daha koş diye sahaya atılan futbolcu. kendisine ara sıra da, oğlum özelliklerinin güçlü olmadığı 6 numara mevkisine geç falan da deniyor, sonra tahta ayak aynen.

  kendisinin üst düzey futbol geçmişi 1,5 sezon ve henüz 23 yaşında. üstelik 2021-22 sezonu başında bu takımdaki en avrupai futbolcunun kendisi olduğu düşünülüyordu. bugün çeşitli sebeplerden dolayı kendisine sallayan, yarın kerem 2 maç gol atamayınca marcao bunu iyi dövdüydü falan der.
 • 752
  berkan'ın tahta bacak olduğunu, berbat bir pasör olduğunu düşünmüyorum. gördüğüm eksiklikleri zayıf ayak kullanımının hiç olmaması, çevre kontrolünün zayıf olması ve topu ayağında fazla tutması. benim gördüklerimi teknik ekip hayli hayli görüyordur. peki oyuncunun gelişimi için nasıl bir yol izleniyor? nasıl antrenmanlar yapılıyor? bu antrenmanlarda oyuncularımıza yardım eden ekibin yeterliliği nedir? gelişim işi sadece oyuncunun özverisine bırakılmamalı. teknik ekip oyuncunun eksiklerini tespit edip ona göre metotlar uygulamalı. bu yazdıklarım sadece berkan özelinde değil diğer tüm oyuncularımız için de geçerli olmalı. berkan'ın olağanüstü bir pasör olmasına gerek yeter ki eksik olduğu konularda kendini geliştirebilsin.
 • 753
  pasörlüğü bırakın her maçta top kontrol ederken topun 2-3 metre açıldığını birden fazla kez görüyorum. geliştirilebilir bir şey mi bilmiyorum ama topla ilişkisi gerçekten zayıf. ama bu durum kendisini çöp yapmaz. transfer edildiğinde de söyledim dinanizm ihtiyacımız olduğunda sonradan oyuna girerse hem kendisi hem bizim için daha iyi. maç başlangıcında takımda olmamasını düşünüyorum.
 • 755
  kesinlikle teknik olmaması öncelikli eksiği değil. kendisinin meziyet zaten uzun pas kabiliyeti değil direnci. her maç koşup ısıracak bir oyuncu ihtiyacımız var. yeni bir melo beklentimiz zor. hem sert hem de teknik oyuncu çok pahalı artık. onun yerine berkan'dan bir josef çıkarabilmek gerekiyor. o defansif meziyete evrilirse çok güzel bir süpürücü olur ve kötü pasları çok dikkat çekmez.
 • 756
  kendisine yapılan eleştirileri haksız göstermek ve berkan kardeşimizi övmek için sıralanan tüm özellikler barış özbek'te de vardı. bir futbolcunun tek iyi özelliği çok koşuyor olmamalı. yapılan her eleştiriyi de olumsuz almamak gerekiyor.
  bence şu haliyle tudor dönemindeki tolga ciğerci'nin gerisinde.

  takıma istenilen faydayı sağlayabilmesi için şu aşağıda sıraladığım özellikten en az ikisini mutlaka geliştirmesi gerekiyor,

  - ikili mücadelelerde rakiplerine baskın gelecek kadar kuvvetlenmeli. (şu anki haliyle ikili mücadelelerde omuzu koyup top alabildiğini görmedim, anca rakibine gölge presle yıldırmaya çalışıyor)

  - boyu fena değil ama yine kuvvetli olmadığı için hafa toplarında etkili olamıyor,

  - ceza sahasına doğru koşular atıp gole katkı sağlaması gerekiyor, biraz daha sorumluluk alıp asist katkısı vermeli (kısa sürede en geliştirilebilir özellikler bunlar)

  - sırtı dönük top alıp kaptırmadan topu dağıtabilme ( melo ve lemina bu konuda çok iyiydi)

  umarım bu özelliklerini geliştirecek ortam sağlanır ve çok başarılı bir berkan izleriz.
 • 757
  taraftar bazında beğenmeyeninin, beğeneni kadar fazla olan takımımızın oyuncusu. ben şahsen kendisinin yarım bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. berkan hem defansif hem de pas alanlarında tam bir orta saha oyuncusu kalitesinde değil. neden diye soracak olursanız avrupa ligi ve süper lig'de maç başına top çalma ortalaması 1.8, top kesmesi ise 0.8, faul ortalaması ise 1.5. bunun bize gösterdiği şey berkan'ın verimsiz bir defans hamle ortalamasına sahip olduğu. kendisi çok çalışkan evet çok koşuyor ama, topu alıp taşıyarak yapmıyor bunu ve en önemlisi topu kazanarakta yapmıyor. bu da orta sahamızın çok kolay geçilmesine direkt etki sağlıyor, zira bir oyuncu bu kadar koşuyorsa ya topu ileri taşımalıdır veyahut topu takıma geri kazandırmalıdır. benim maçlarda gördüğüm şey top berkan'a geliyor ve önünde boş alanda tabiri caizse "pocket" konumunda olan arkadaşına kesinlikle pas atmıyor ve atağı ileri atamıyoruz. halbuki bir orta saha oyuncusunun görevi budur. bakın berkan'ın 1.86 olup fiziğinin zayıf olmasına ve ikili mücadelelerde başarısız olmasına değinmedim bile. daha üstüne çok fazla yazabilirim lakin ben taylan ve berkan ikilisinin en iyi özelliklerini alıp 1 oyuncu yaratsak, ancak o oyuncunun tam bir orta saha oyuncusu olacağı kanaatindeyim.
 • 758
  6 numara için fiziksel olarak zayıf, 8 numara için ise hücum anlamında yetersiz olduğundan mevcut orta saha üçlüsüne göre orta sahada taylan ve cicaldau arasında köprü olma rolünde oynatmak en rasyonel hamle gibi gözüküyor. ayrıca, kendisinin gol yollarındaki bu kadar beceriksiz bir görüntü çizme sebebini o anlardaki heyecanına ve özgüvensizliğine bağlıyorum, zamanla bunu aşıp en azından birkaç golle katkı verebilir. kendisi genç sayılacak bir yaşta, doğru planlama ve gelişimle çok güzel işler yapacağına inancım tam.