resim
Berkan İsmail Kutlu
Takım : Galatasaray
Mevki : Merkez orta saha
Yaş : 23
Boy : 1.86
Uyruk : Türkiye
 • 114
  müthiş bir oyuncu. transferine en çok sevineceğim isim olacak. iki ayağını da kullanabilmesi ve fiziği mevkisi için mükemmel. sol ayağıyla attığı derin paslarda sanki bizim marcao ortasaha oynatılıyor hissi veriyor. dahası sağ ayağını da sol ayağı gibi kullanabiliyor bu arkadaş. mücadeleden kaçan, çıtkırıldım bir havası da yok. mutlaka ama mutlaka alınmalı.
 • 116
  berkan kutlu evet teknik ve oyun görüşü olarak iyi. sol ayaklı bir orta saha ve uzun, defans arkası ve dikine pasları iyi. lakin baskı altında bu özelliklerini ne derece kullanabilecek bilmiyoruz, bilemiyoruz.

  galatasaray’a transfer yaparken dikkat edilmesi gereken kriter sayısı 10’dan fazladır. bunların çoğu futbolcunun kalitesiyle, tekniği vs. ile ilgilidir. bir tanesi ise futbolcunun oynadığı takımla ilgili. oynadığı takım orta sıra bir takımsa rakiplerin fazla baskısına maruz kalmıyor demektir. rakipleri katı defans yapmıyor demektir. boş alan bırakılıyor demektir. bu şartlarda başarılı olması, baskı altında kalan, oldukça fazla direnç gösterilen, defans yapılan ve boş alan bırakılmayan takımlarda başarılı olması anlamına gelmiyor. işte burada dikkatli olmak gerekiyor. bizde yanılgı genellikle bu kriterde oluyor. berkant kutlu da bu kriter açısından iyi değerlendirilmeli. alanyaspor son iki sezondur başarılı olsa da, henüz kendisine büyük takım muamelesi yapılmıyor. bu da oyuncuları fazla dirençle karşılaşmıyor demektir.

  örneğin, emre akbaba ve daha niceleri. emre akbaba alanyaspor'da tam bir yıldızdı ama bizde vasata düştü. çünkü alanyaspor’da bulduğu boş alanları bulamıyor bizde. rakipler alanyaspor’a normal motivasyonla çıkarken bize anormal motivasyonla çıkıyor. defansı kalabalık tutuyor boş alan bırakmıyorlar. dolayısıyla emre akbaba da bocalıyor, emre akbaba’yı herhangi bir anadolu takımına gönderin yine yıldız olur. diğer örnek belhanda. bakın ads’da nasıl başarılı olacak. çünkü orada bizde yediği baskının yarısını yemeyecek. sonuçta da harika paslar çıkarabilecek, goller atabilecek. bunlara bakıp av-vah etmeyelim. çünkü belhanda baskıyı kaldıramayan, öfke problemi olan bir futbolcu. biraz baskı yeyip top kaptırınca dağılıyor. hatta bazen kırmızı karta kadar gidiyor. bunlar ads’da olmayacak göreceksiniz.

  bu nokta çok hassas. bir futbolcunun baskıyı kaldırıp kaldıramayacağını önceden tesbit etmek gerekiyor. bu da en zor olanı. bu yeteneğe sahip teknik direktörler ve scoutlar dünyada fazla değil.

  berkan kutlu için kanaatim evet alınabilir ama fazla para dökmek mantıklı değil. önümüzde emre akbaba örneği varken. bana kalırsa messi olsa hasan çavuşoğlu’ndan futbolcu almam ya neyse. (futboldan ve futbolcudan iyi anlayan çavuşoğlu galatasaray için asla hayır rüya görmez çünkü)