• 85
  en çok da “ ofsayt yağmuruna tutuyordunuz beni zamanında şimdi geldiniz dediğime” veya “ ben demiştim demeyi sevmem ama” diye başlayan kelimedir.
  daha önce paylaştığı girdiyi paylaşarak üzerine bir şeyler eklemek tamam güzel. ama yukarıdaki kalıplar gerçekten itici oluyor arkadaşlar. en azından benim için.
  aklıma direkt erman toroğlu sesinden: “ben demiştim bunu abiii “ gibi bir ses yankılanıyor.
 • 87
  çok sık olmasa da arada söylerim bunu ben de. normal şartlarda söylemem ama geleceğe yönelik herhangi bir tahminimi söylediğimde ve buna karşılık saygı görmeyip sert veya alaylı tepkiler aldığımda -"ne anlarsın", "boş yapma abi o ne ya hehe" gibi mesela- ve ileride benim dediğim şekilde olaylar cereyan ettiyse bazen içimden, bazen hem içimden hem dışımdan "naber yrrm" ile birlikte söylerim.
  en gıcık kaptığım olay ise bunu günde otuz defa kullanıp her kullanışından önce "ben demiştim demeyi sevmem ama" ile başlayan insanlar ki bunlar burada da mevcut. sen seviyorsun kardeşim "ben demiştim" demeyi yorma bizi yahu. tamam sen demiştin amk.
  -bugün ayın kaçı muhittin ?
  +25'i abi.
  -ben demiştim amk 2 gün önce...
 • 88
  öncelerde çok kullanırdım ve severdim bu olguyu. sanki farklı bir haz verirdi. ancak yaşım ilerledikçe, yaşananlar yaşandıkça hiç bir anlamı ve esprisi olmadığını düşündüğüm olgudur. söyleyene de söyletene de duyana da sadece ortamında bulunana da hiç bir faydası yoktur.

  kişisel olarak mutlak suretle uzak durmaya çalıştığım olgudur, sadece bu algıda ve seviyede olanlara karşı belki empati yapmayı öğrenebilirler, belki kişisel gelişimlerini sağlarlar diye üstüne basarak kullanırım.

  bir çözüm olmayacak ve nihayete ermiş konularda belki kullanılabilir. yani kişilerin hayatları ile ilgili bunu yapma şunu yapma şeklinde değil de bu iş buraya gidiyor yada bu kişi net böyle olacaktır gibi net durumlarda belki kullanabilir. örneklemem gerekirse arda kişisi için zamanında bu çocuk barcelona da oynayacak dediğimde 2008 avrupa şampiyonasıydı ve o zaman onu kendi çevremde ben demiştim diye kullanıyordum. ama örnek olarak transfer sezonunun başında abi forvet almazsak işimiz çok zor, biz bu filmi geçen sene seyrettik son dakikaya kalır bu adamlarda alamaz gibi bir örnekleme ile ilerlersek bunun çok bir manası olmayacaktır. yani daha ütopik konularda eğlenceli ve faydalı oluyor belki de, davranış ve tutum üzerinden bu olguya dalmanın ise kimse üzerinde faydası olmuyor. mesela son zamanlarda da ali koç'un gidişi ile ilgili bir düşüncem var ve gerçekleştiğinde yine ben demiştim diyeceğim *

  tekrardan üzerine basmam gereken nokta genel geçer konular üzerinde kullanılabilir ancak kişilerin özel hayatlarında davranış biçimlerinde veya yaptıkları hatalar sonucunda karşısına tecrübeli bir dostu yada abisi olarak ben sana demiştim demenin hiç kimseye bir faydası olmaz. yine bir abisi yada dostu olarak o durumda elinden, kolundan tutup kaldırmak asli görev olmalı. tıpkı şu anki asli görevimizin yönetim şu hatayı yaptı yada hoca bu adamı niye oynatmadı diyerek üstüne basmak değil her zamankinden daha çok destek sağlayarak bütünleşmeyi koruyarak yada farklı birleşimler gerçekleştirerek düşük performanslı kişiye moral motivasyon sağlamak gibi fayda sağlamamız gerektiğini unutmamalıyız. bu durumdan eleştirmemeliyiz şeklinde bir sonuçta çıkarmayalım lütfen. tabii ki eleştirelim ama çok ağır ve toplu bir şekilde değil yada karşıdakini mecazi olarak öldürerek değil.