• 971
  daha fazla maç nasıl daha fazla para oluyor anlamış değilim. bazı maçlar operasyon masrafını bile çıkaramaz. bu işten beinsports zararlı çıkar. quality over quantity demiş amerikalılar. bu kadar çok maç olursa kalite düşer bir sürü iddiasız ortasıra takım maçı ortaya çıkar. o maçları kimse izlemez. şimdiden (ben dahil) insanlar önümüzdeki sezon beinsports almamaya karar verdiler. beinsports bu işten zararla çıkar. tabi beinsports ortaklarına bazı peşkeşler çekilmiştir yoksa o sözleşme fesihe gider.
 • 973
  daha fazla maç yayınlaması, daha fazla maliyet anlamına gelen kurum. uzun yıllar yayıncılık ve radyoculuk alanında yöneticilik yaptim. konuyu cok basite indirgeyerek özetle anlatmak isterim...
  bir dergiyi örnek alalim:
  aylık 100 sayfa çikan bir yayinsiniz. baskı adetiniz 5000. matbaa masrafiniz ay başina ortalama 25.000 tl civari tutuyor diyelim. sayfalariniza sponsor olmak isteyen çok büyük bir marka size "biz 120 sayfa olmayan dergiye sponsor olamayiz. ayrica en az 7000 basmalisiniz" diyor. bunun ekstra gideri en az 7000 tl civarinda olacaktir. sponsor fiyatiniz + ekstra içerik sayesindeki tirajınız ise bunu karsilamiyorsa fazladan icerik size zarar ve bas belasi olacaktir. ya o sponsoru ikna edersiniz eldeki tasarima ya da daha ekstra para getirecek şeyler yaratir ya da maliyetten kisarsiniz.
  bein muhtemelen fiyatlara zam yapacaktir çünkü maliyeti artiyor. bu da yeni sezonda büyük bir abone kaybi anlamina gelir. öyle ya da böyle bu durum yabancı yatırım konusunda muazzam bir negatif puan aldigimiz anlamina geliyor.

  bein'i seversiniz sevmezsiniz ama kendilerine yapılan büyük ayıp ve ahlak dışi bir harekettir. döviz sabitlenmesi vs gibi konularda başta ok verip sonradan bu tip çirkeflikler yapmak iş dünyasında iyi olmaz. bein group başındaki kişi uluslararası futbol piyasasinda sözü geçen bir şahıs. önümüzdeki sezonlarda trabzon'un yaşadığına benzer avrupa'dan men cezalari yersek şaşırmayalım diyorum.
  ayrıca yandaş medya elinde bir lig yayını sizleri rahatlatacak mı? bein en azından yabancı sınırı vs gibi konularda baskıcı olabilen bir kurum.
 • 974
  2020-2021 sezonunun 22 takımla oynanacak olmasından sonra* zaten düşük olan yayın kalitesini daha da düşürmesi olası olan yayıncı kuruluş.

  spikerleri komple kendilerinin düzenlediği yarışmanın finalistlerinden oluşturabilirler mesela. düşük maaş alırlar deneyimlilere göre. maç çekimleri için depolarında eskimeye yüz tutmuş eski teknoloji kameraları kullanmaya başlayabilirler. şampiyonluk yaşamış kulüplerin maçlarında ellerindeki en kaliteli donanımı kullanırlar diğer maçlarda ise trt spor kanalında izlediğimiz nostalji maçlardaki gibi tek kameralı maçlar izleyebiliriz. hadi bilemedin ofsayt kameralarıyla maksimum 3 kamera.

  anlaşma gereği her maçı yayınlama zorunlulukları bulunabilir ama sözleşmede 18 takım belirtilmişse yani haftada 9 maç için anlaşılmışsa o zaman fazladan çıkan 2 maçı yayınlamamayı da seçebilirler sanıyorum. yani her hafta 9 maç göstermeye devam ederler diğer iki maç ise her seferinde farklı takımlar olacak şekilde yayınlanmaz. ama bu sefer de "var" olan bir ligde o maçlar tartışılır.

  kısacası; beinsports bu son gelişmelerden sonra ciddi bir indirim daha isteyecektir. eğer indirim alamazsa maç yayın kalitesi iyice düşecek ve ortalık karışacaktır.

  beinsports için olumlu tek tarafı ise takım sayısının artması ile potansiyel müşterilerinin de artmış olması. dekoder satabilirse bunu avantaja çevirebilir sadece. mevcut fiyatlarla da bunu başaracağını hiç sanmıyorum. iyi bir strateji benimserlerse karlı çıkabilirler bundan. benim tavsiyem görüntü kaliteleri zaten kötü olduğu için düşük çözünürlüklü beinconnect satışları yapmaları olur. 360p-480p-720p ve 1080p seçenekleriyle farklı ve uygun br fiyatlandırma ayarlamalılar. 4k yayınları zaten haftada 1 maç için yapıyorlar onlar da 4 büyüklerin maçları oluyor. 480p'yi iyi bir fiyata çıkarırlarsa üye sayısında rekor bile kırabilirler. bir de bunu 12 aylık sözleşmeli değil aylık üyelikli yapmalılar (ya da bunu seçmeli yapmalılar). ülkemizde insanlar taahhüt konusunda çekingen kalıyor.
 • 975
  19-20 sezonunda süper lig özelinde küme düşme olayı yüzünden masrafı artmayacak yayıncı kuruluş. tff 1.lig maçlarının yayıncısı kendileri. tff 1. lig yayıncısı olmasalar neyse dersin de öyle bir durum yok.

  örneğin kayserispor 19-20 sezonunda küme düşme kalkmasa tff 1. ligde oynayacaktı ve maçlarının yayıncısı yine bein sports olacaktı. kayserispor küme düşme kalkması sebebiyle süper ligde oynayacak ve yayıncı yine bein sports.

  süper lig ve ptt 1. lig dahil toplamda 4 takımın fazla maçını yayınlamış olacaklar evet burası yine bir masraf kalemi yazılabilir ama 4 büyük dediğiniz esas dekoder satan takımların her birinin 8 tane fazla maçı olacak burdan gelecek sadece reklam gelirleri bile kurtarır zaten satacakları spor paketlerine zam yapacaklardır ayrıca.

  bein sports'un esas rahatsız olması gereken süper ligde başakşehir, kasımpaşa 1. ligde ise ümraniye, yeni çıkacak tuzlaspor gibi 0 dekoder satıp yer işgal eden takımlar. madem yayıncısın, parayı veren ve dağıtan sensin federasyonla görüşerek daha mantıklı bir yol bul ve dekoder sattıran takımları destekleyip, suni bir şekilde yükselen besleme takımların işine gelmeyecek bir dağıtım sisteminini zorla. kendilerinin sürekli mızmız ve küstüm oynamıyorum tarzı bir tavırları var gibi bir yandan kısmen haklılar kısmen haksızlar ama daha doğru davranarak hem kendilerini hem de türk futbolunu daha fayda sağlayabileceği bir noktaya getirebilirler.