• 598
  --- alıntı ---
  konyaspor başkanı hilmi kulluk, bein sports'un zarar ettiği için türk futbolundan çekilmek istediğini ve kulüpler birliği'nin toplantıya çağrıldığını açıkladı. toplantı 18 haziran'da gerçekleşecek.

  hilmi kulluk: tff'ye diyor ki, 'ben satış yapamıyorum zarar ediyorum' ve bir hesap çıkarmışlar, tff'ye verdiği teminatı yakarsa zararı daha az oluyor, devam ederse zararı daha çok oluyor.
  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...861133853528065?s=19

  haber doğruysa ki doğru olma ihtimali çok yüksek ilginç olaylar bekliyor bizi. hem dövizin sürekli artması hem de galatasaray taraftarının başlattığı bein sports üyeliklerini iptal ediyoruz kampanyası bunun başlıca sebeplerindendir diye düşünüyorum.

  ekleme: kaideyi taciz eden istisna uyardı sabit kurdan anlaşma olduğu için o konuda sorun yokmuş. yine de yabancı şirket olmasından dolayı reklam gelirlerinden pek bir şey kazanamamış olabilirler.
 • 599
  uygun paketleri olmayan, fahiş fiyattan yıllık üyelik yapmaya çalışan, doğru düzgün hiç bir kampanyası olmayan kuruluş. satış yapamamaları çok normal.

  herkesin elinin altında internet var, ip tv çok yaygın, üstüne derneklerde, cafelerde uygun fiyata izlenebiliyor maçlar. sen hal böyleyken adamdan aylık 100 lira istersen ve hiç bir kampanya yapmazsan tabii ki satış yapamazsın.

  uygun fiyatlarla, güzel kampanyalarla satış polikalarını gerçekleştirseler 2-3 kat daha fazla gelir elde ederlerdi, eminim.
 • 601
  https://twitter.com/...861133853528065?s=19

  18 haziran'da "yabancı sınırı filan getirmeye kalkarsanız çeker giderim demesini beklediğim kanal. zarar etme imkanı neredeyse yok. bizim ülkede millet çocuğuna mama almaz, evine futbol paketi alır. zaten yarısını sabit kurdan ödediler. şu sıralar katarlıların reis'e madik atacağını da düşünmüyorum.

  ama eğer olur da çekilirlerse yabancı sınırını ertesi gün patlatır bu federasyon. 6+2+2 değil 2+2+6 yaparlar valla.
 • 602
  bein, bu ulkenin hakettigi kalitenin ustunde bir yayin yapmakta, ayrica yayin haklari icin de oldukca yuksek meblalar odemektedir.

  kendilerinin zarar ediyor olusu halkin alim gucunun zayifligiyla alakali. istedikleri kadar kampanya yapsinlar, cok bir sey degismez.

  bugun 100 lira olan paketi 50 liraya indirsinler, musteri sayilari %10-15 artar, o da belki.

  ustteki yazarlardan birinin bahsettigi gibi ucuza satinca 3 kat daha fazla insana satamiyorsun. tam tersine, ya elindeki musteriye indirim vermedigin icin o kitleyi rahatsiz ediyorsun, ya da o indirimi mevcut musterilere de verip aslinda hali hazirda kazandigindan daha az kazanmaya basliyorsun.

  bu sey gibi, 55 bin kisilik stadyumda 100 liraya bilet satinca 45 bin kisiye oynayip (4 500 000 hasilat), 50 liraya satinca 55 bin kisiye oynamak (2 750 000 hasilat) gibi. evet stadi full doldurdun ama kazancin azaldi. bein sports da o usul, ulasabilecekleri, fiyattan bagimsiz olarak abonelige yanasan 'maksimum' bi abone sayisi var. 100 bin fazladan urun satmak icin yapacaklari indirim onlari ileriye degil geriye goturur. yap bakalim, "eski musterilere indirim yok ama yeni gelenlere fiyat yari yariya", o aboneleri nasil patir patir kaybediyorsun.

  turkiyede atip tutmak cok kolay. fikir sahibi olmak icin bilgi sahibi olmak da gerekmiyor nasilsa.
 • 603
  zarar etmesi imkansız oluşum. süper lig ve 1. lig kendilerinde. asıl para kaynakları reklam gelirleridir. ve maçın sonunda yaşanan duygusal durumları bile vermeyip hemen reklama gidebiliyorlar. bildiğim kadarı ile de göksel gumusdag sayesinde 3.80 lira gibi bir fiyattan ödeme yapıyorlar. bu duruma sadece aziz yıldırım isyan etmişti. türkiye'den çıkmak istiyorlarsa bunun altında başka bir sebep vardır. psg takımına yaptıgi yatırımı çıkarma imkanı olmayan bir adamın yayıncılık zarar ediyor diye çıkması hiç inandırıcı degil.

  edit: son tahlilde gitmelerini de istemem. kahveye gitmekten hoşlanmayan birisi olarak izlenmesi gereken butun maçları evimden izleyebiliyorum. yeni birisi geldiğinde premier lig, italya ligi, ispanya ligi, fransa ligi, avrupa ligi, şampiyonlar ligi gibi hepsi aynı paltformda olmayacak ve bu da iyi bir durum degildir.
 • 605
  dolar bu adamlar ihaleye girdiğinde 3.38 imiş. şimdi 5.80. tl ile kazanıyor, dolarla ile harcıyorlar. her şey aynı yani satabileceği maksimum dekodere ulaşsa bile aradaki farkı kapatması çok zor. 1.4 milyar tl kur farkı var arada her sene için. o da dolar bu haliyle kalsa bile yani. zaten 590 milyon dolarlık ligimiz mi var bizim? en başta bu adamlar da hatır gönül için girdiler buraya.

  bundan sonra ihaleye çıkan maksimum 300 milyon dolar falan verir herhalde. maksimum. yurtdışından izleyen kimse yok iç pazar da yetmiyor işte.

  edit: arkadaşlar sabit kur olayı aşağıda yazıldığı gibi. tamamı değil %50si sabit kur.

  https://www.gazeteduvar.com.tr/...lige-gol-yagdiriyor/
 • 608
  80 - 90 liraya çocuk, belgesel, sinema ve dizi içeren futbol paketi satmadıkları sürece bir çok eve giremeyecek kuruluş.

  ayrıca müşterisini salak yerine koymayan, kelime oyunları ile kazıklamayan bir pazarlama departmanına sahip olmadıkları sürece benim gibi decodere para vermek isteyen ama salak yerine konmak istemeyen insanları da kazanamayacaklardır. ahlaklı ticaret her zaman kazanır, ahlaksız ticaret bir zaman kazanır.
 • 609
  https://twitter.com/...861133853528065?s=19

  zarar etme gerekçesiyle süper lig yayıncılığından çekilmek istediği iddia edilen katar merkezli kuruluş.

  yurtdışında hiçbir izleyicisi olmayan bir organizasyon olan süper lig'e tamamen siyasi gerekçelerle çok ciddi bir meblağ yatırdılar. döviz kurunun sabitlenmiş olması, bedelin fahişliğini hiçbir şekilde değiştirmiyor. bu bedelin karşılığı olarak zırt pırt reklam girecek kadar abartı bir reklam politikası ve de elbette ki ülke standartlarının üzerinde bir fiyat politikası izliyorlar. dolayısıyla bahsi geçen iddia doğru mudur bilemem ama mevcut yayın politikasının kesinlikle sürdürülebilir bir yapı olmadığını düşünüyorum.

  ne diyelim, umarım futbolumuz ve galatasarayımız için hayırlısı olur...
 • 611
  fiyat indirimine giderlerse zarar etmezler. teorik olarak konuşacağım. fiyat ve talepteki yüzdesel değişmeleri talebin fiyat esnekliği ölçer. talebin fiyat esnekliği lüks mallarda mutlak değer olarak bir’den büyüktür. yani bu şu anlama gelir:

  fiyat %10 azalırsa talep %10’dan daha fazla artar böylece toplam hasılat (fiyat x talep miktarı) artış gösterir.

  bahsi geçen ürün de bir eğlence malı olarak lüks maldır.

  ancak tüm bu söylediklerim ceteris paribus varsayımı yani “diğer tüm faktörler sabitken” geçerlidir. halkın alım gücü, ortalama gelir seviyesi, zevk ve tercihler, türk futboluna olan güvenin sarsılması, boykotlar vb unsurlar da talebi etkilemektedir. olayın bir de maliyet yönü var ki orayı bilmiyoruz. böylesine çok uluslu büyük şirketler tüm bunları dikkate alan iktisatçılar çalıştırır ve bunların hesapları da yapılmıştır. bir sözleşme sürerken ben küstüm gidiyorum amatörlüğünde bulunmazlar.

  ayrıca yine açıklamalarında belirtildiği gibi zarar eden bir firma faaliyete devam ederse mi daha az zarar eder yoksa faaliyetine son verirse mi daha az zarar eder buna bakar. kritik eşiğe kapanma noktası denir ve bu noktada fiyat = ortalama değişken maliyet söz konusudur. demek ki fiyat < ortalama değişken maliyet durumuna gelmişler ki böyle bir açıklama yapılmış.

  iki ihtimal var:

  1) gerçekten de fiyat < ortalama değişken maliyet olduğu için faaliyete son verme kararını çoktan aldılar ve kulüpler birliğini bunu haber vermek için çağırdılar.

  2) fiyat > ortalama değişken maliyet olabilecek beklentileri var ve bu beklentilerin gerçekleşmesi için kulüplerden talepte bulunacaklar bu talep de muhtemelen yayın haklarından kulüplere ödenen paranın düşürülmesi talebi olacak.
 • 612
  öyle istediği anda çekip gidemeyeceğini düşündüğüm yayıncı kuruluş.

  sözleşmeler imzalanırken bir madde konmuştur herhalde tek taraflı fesihin önüne geçmek için. adamlar için kur sabitlendi. bir ara da kafalarına göre süre uzatmışlardı hatırlanırsa. bir anda ben yokum arkadaş deyip çekilirlerse ülke futbolu anında batar. sözleşme sonuna kadar devam etmek zorundalar. yapacakları en uç şey bir sonraki ihalede olmayacaklarını açıklamak olur.

  peki sonraki ihaleye girmezlerse ne olur?

  başka hiçbir şirket o kadar parayı vermez. daha azına da büyük kulüpler burun kıvırır.

  beinsports'un sıradaki ihalede olmama kararı havuzun bozulmasına neden olur.

  havuz bozulursa ne olur?

  büyük kulüpler elbet başka kanallar bulur güzel para verebilecek olan. ama anadolu kulüpleri büyük kayıp yaşamaya başlar.

  büyük kulüplerden ise medyada en güçlü olan takım en çok kazanır. o da kabul edelim ki fenerbahçe'dir. öyle bir yayın ihalesi alırlar ki kulübün borcunun yarısını kapatırlar. ffp'ye uydurabilecekleri rahat parayı bulurlar. ali koç gerekirse kendisi kanal açar kendisi dostlarıyla birlikte yayını alır ve borcu da öder.

  biz ise en çok kazanan ikinci kulüp oluruz.

  görüleceği üzere şampiyonluk yıldızlarımızın fazla olmasının ekonomik olarak bir getirisi kalmamış olacak bu durumda.

  ligimiz ise eski haline geri dönecek. anadolu kulüpleri ekonomik olarak daha da zayıflayacakları için oyuncu kaliteleri de çok düşecek. böyle olunca eski yıllardaki gibi iyice kalitesi düşen bir lig olacak ve fenerbahçe'nin istediği tipte bir lig olacak.
  şampiyonu hep büyük takımların kendi aralarında oynadıkları maçlar belirleyecek. bu durumda derbilerde hakemlerle kollanan fenerbahçe karlı çıkacak. anadolu takımları büyüklerden puan alamaz olacak.

  2. en karlı çıkacak takım ise başakşehir olacak. kanal bulamazlarsa trt'ye verirler yayınları vergilerimizden para kazanırlar artık!
 • 613
  blöf yapan kuruluş.

  katarlilar ve zarar etmek. tamamen komik iki kelime yan yana.

  bence yabancı sayısıyla ilgili bi blöf bu. eğer olurda yabancı sınırı gelirse çekip gideriz diyecekler muhtemelen. bu durumda zaten turkiye'de futbolun sonu gelir. bunu kimse istemez.

  sanmam böyle biseyler olacağını. en fazla 10-20 tl indirim yapıp yoluna devam ederler.
 • 615
  bir cok buyuk ligi bunyesinde bulunduran yayinci kurulus.

  turkiye liginden zarar edebilir ancak pek sanmiyorum. ben de yabanci siniri icin blof oldugunu dusunuyorum cunku yabanci sayisi kuralina her firsatta kanalda karsi cikiyorlardi.

  ayrica ben belgesel ve spor kanallarini aliyorum ilk 6 ay 60 sonraki 6 ay 120tl. daha once bana daha uygun fiyat verip sonra vermediler. yillardir da boylediler kusura bakmasinlae fiyatlae bu ulke icin pahali ve millet iptvlere yoneldi.

  iptv kullanip da burada cekilirlerse kotu olur falan demek de yakisik degil.

  galatasaray'a karsi olup bir odul bile torende vermeyip sonra iptal edilince de kazanamiyoruz demek yakisik degil.

  herkes akilli olsun.
 • 619
  çok sıkıntı değil. devlet spora sürekli sponsor oluyor. ziraat tüekiye kupası, spor toto süper lig gibi...

  trt futbol diye bir kanal kurulur. 20tl den aylık dekoder satılır. her ev resmen dekoder alır o fiyata. ayrıca sadece elektrik su v.b faturalarımızdan 2.3milyar tl trt payı kesiliyor, yıllık. sorun olmayacaktır.

  ama trt ye kalırsa 3 yabancı ile oynar her klüp bilginiz olsun. devlet, futbolcular istiklal marşı söylesin der.