• 678
  bundesliga'nın sahibi. şu andaki en büyük rakipleri 80 bin kişiye oynayan b.dortmund bile en iyi oyuncusunu kimi zaman bonservisle, kimi zaman bedelsiz bayern'e kaptırıyor.

  hülya avşar'ın bir sözü vardı ya, slogan oldu sonra, şampiyon belli ikinci kim? diye. bunlar da o.

  5-6 yılda bir ligde biri sivriliyor dortmund'u, werder bremen'i, wolfsburg'u falan sevindiriyorlar işte ligin tadı kaçmasın ayağı :(

  sonra da o takımların en iyi oyuncularına da çöküyorlar, onlar da bitiyor. süreç böyle böyle ilerliyor.

  zaten bayern'e bakış alman milli takımına bakış gibi.

  kulüpler mücadelesinde almanların temsilcisi gibi. ülkelerinin diğer ülke takımlarına karşı en iyi takımı çıkarması gibi bir şey.
 • 679
  bundesliga onun tekelindedir. kendisi istemedigi sürece kimse bu ligde $ampiyon olamaz. müthi$ yönetiliyorlar. adamlarin ba$kanlari vergi kaçirdi, hapis yatti ama gram yara almadilar. demek ki, medya da ellerinde. maddi gücü olan, tarihi ba$arilarla dolu olan, medyayi avucunda besleyen, müthi$ taraftar destegi ile neler yapmaz ki.

  lakin hiç bir imparatorluk ebedi degildir. bir gün onlar da yaralanacak, dü$ü$e geçecekler. gerçi en kötü halleri ligde 2. oluyo zaten. 1. olan takimin futbolcularini da alip seneye yine $ampiyon oluyorlar. böyle enteresan ba$ariya odakli bir takim.
 • 680
  şimdi desek ki galatasaray türkiye'de 10 sene üst üste şampiyon olacak, itiraz eden çıkmaz. rakiplerimizin en iyi oyuncularını rahatça transfer edeceğiz, ekonomimiz çok güçlü olacak, şikayet eden çıkmaz. bunun aynısını bayern munih yapınca ise ligin tadını kaçırmakla itham ediliyorlar.

  şahsen benim galatasaray'dan beklediğim şeyi yapıyor adamlar. ezici bir güç, ancak onlar kötüyse başkalarının şampiyonluk şansının olması vs. vs. ama bizim türk insanının fakir edebiyatına olan düşkünlüğünden olsa gerek bu kadar nefret duyuluyor bu adamlara.

  rakiplerin en iyi oyuncularını transfer edecekler tabii ki. ne yapsınlar? rakiplerin en iyi olmayan oyuncularını mı alsınlar?
 • 682
  ülkesindeki rakip takımlara baskıyla futbolcu aldırdığı, sonra futbolcuyu onlardan zorla aldığı sanılan takım. ama bence olay öyle değil. kafamdaki sistem aslında son derece güzel, alman bunu kesin böyle yapar, bu şekilde yapıldığını düşünüyorum.

  gelişime açık, gözüne kestirdiği, ama kendi takımında süre alamayacağını düşündüğü futbolcu için bir başka alman takımıyla anlaşıyor. bu alman takımı da tabii ki ilgili futbolcuyla. bayern diyor ki, bu adamın bonservisi 10 milyon, 7'sini sen ver, 3'ünü ben vereyim, adam sende oynasın. ben bunu kendi takımıma uygun bulursam, 2 sene sonra sana 15 milyon vereyim benim olsun. belli bir süre iznim olmadan adamı kimseye satma.

  oyuncuyu alan kulüp memnun, 10 yerine 7 vermiş. ayrıca iyi performansta 15 milyonluk müşterisi de hazır. futbolcu için zaten sorun yok. bayern de 10 yerine 3 milyon riske girmiş, ve tutarsa belki alamayacağı futbolcuyu 3+15=18'e bağlamış oluyor.

  win-win diyor gavurlar. almancasını bilmiyorum.