• 314
  futbol bir tarafa, su anda 18 yasinda imkani olan universite okumaya, olmayan bitirince yuksek lisansa, veya is bulup calismaya bir sekilde yurtdisina gitmek istiyor. bartug da gayet hakli bicimde kendisine yurtdisinda hayat kurmak isteyebilir. 18 yasinda giderse 22-23 yasinda vatandas bile olup sonra kariyerinde cok basarili olamasa da oralarin alt liglerinde oynayabilir. daha huzurlu olur. eger kendisini turkiye’de milyon eurolar kazanacak sekilde galatasaray’in yildizi olma potansiyelinde gormuyorsa ortalama bir kariyer icin de ideali yurtdisina cikmaktir. afyonspor’da oynayacagina fransa ucuncu liginde oynar, daha rahat bir hayati olur.
 • 315
  bu platformda bartug hakli cumlesini kuranlar soz konusu okan buruk olunca hain diyor. bir karar verelim bence kendimizle celisiyoruz.

  ote yandan hangi takim olursa olsun bi cocuga yillarca yatirim yapmisken o cocugun ilk firsatta kacmaya calismasi vefasizliktir. ekonomik kosullarla veya teknik direktor/heyet hatalarina baglanmasi da tarafliliktir.

  bartug turkiyenin en muthis yetenegi degildi. evet yetenekliydi ama galatasaray bu cocugu alip yetistirmese simdi nerde olurdu acaba? yetenegini gelistirmesinin en onemli sebebi olan onu yetistiren kulube hic bir aidiyet hissetmeden kacmaya calismasi karakterindeki oturmamisligi gosterir.

  kimse kimsenin kolesi degil ama milyon dolarlik sektorlerde oyuncularin yillarca kendilerini gelistiren kuluplere bukadar kolay kazik atamamasi lazim. dun mustafa kapi, ali akman, omer faruk beyaz; bugun bartug. ulkenin gencleri aidiyet duygusu olmadan gelisiyor, ki futbolu futbol yapan en guzel detay aidiyet hissi bence. hatta hepimizin bu sitede bulunma sebebi de bu degil mi?
 • 316
  asıl sorun bartuğ'nun bedelsiz gitmesi değil, galatasaray'in ondan bir kazanç sağlayamaması yani yönetim ve altyapı direktörlerinin beceriksizliği veya art niyeti. yoksa ben de yurtdisi kariyer isterim çocuğum için elbette. özellikle de ülkenin durumu ortadayken. yönetimsel bir sorunu 18 yaşında bir gence yüklemek haksızlıktir. umarım iyi bir teklifle gider ve basarili olur. ben de keyifle izlerim maçlarini.
 • 317
  sorun bartuğ yönetim ve ya teknik heyette değil. sorun her paydaşiyla futbol camiası ve ülkenin genel atmosferi. bartuğ geçen sezon 30 macta oynasaydi da gitmek isteyecekti hatta çok daha fazla ve daha iyi takimlar tarafından istenecekti. bartuğ ömer faruk ali akman hepsi kendince haklı ama bu iş böyle devam ederse hic bir klüp altyapı için emek harcamayacak. emek harcamasinin mantıklı bir yani da olmayacak. bu çocukları ülkede en azından kariyerlerinin başında tutacak çözümler acilen uretilmeli yoksa balkan liglerinden hallice olacak ligimizin hali.
 • 318
  sözleşme uzatmak istemediği için kadro dışı bırakıldığına dair haberler çıkan alt yapı topçumuz.

  alt yapı kadrosunda yer almak istemediği için sıkıntı çıkmış olabilir diye düşünüyorum. çünkü alt yapı maçlarında onu izlerken "ben oldum, benim seviyem burası değil" tarzında top oynuyordu. -ben böyle hissetmiştim- bartuğ, 2021/2022 sezonunda a takım kadrosunda yer almak istiyordur.
  bekleyelim gidişat ne olacak bir görelim.
 • 319
  son zamanlarda alt yapıdan çıkan en yetenekli oyunculardan biri olan atalay babacan'ın alt liglerde süründüğünü görünce sözleşme uzatmak istememesi çok normal.
  bu çocuklara iyi bir planlamayla gidilip, sözleşmelerine serbest kalma maddeleri konulursa sözleşme uzatmak konusunda sıkıntı yapacaklarını düşünmüyorum.
  mustafa kapı elimizden gitti.
  bari bundan sonra aynı hatalara düşmeyelim.
  bu arada emin bayramın da sözleşmesi 2022'de bitiyor.
 • 320
  yeni yönetim seçilince hoca kendisini alır konuşur, eğer kendisi için bir gelecek göremiyorsa gider. bu işler bu kadar basittir. kimseyi hain falan ilan etmeye gerek yok. çocukta bir noktada kariyerini düşünmek zorunda. beşiktaşlı rıdvan yılmaz ümit millide süleyman luş'un yedeği konumundaydı. ama bugün sözleşme uzatmış süleyman luş, urfaspor'da neredeyse boş bir sezon geçirmişken, rıdvan euro 2020'de.

  şans vermeyeceksek bu çocukları çürütmenin manası yok diye düşünüyorum.
 • 321
  ben bu tür konularda subjektif bakış açısına karşıyım.
  ömer faruk fenerbahçeden gittiğinde "iyi yaptı kurtardı kendisini fenerbahçe topçu öğütme kulübü" diyenler ali akman bursaspordan gittiğinde "potensiyeli olan bir topçu, zaten bursasporda yetenekleri körelirdi" diyenler mustafa kapı ve olası bartuğ elmaz ayrılığında "ama vefasızlık, kulübe ve hocalarına saygısızlık" vs. şeklinde yorum yaptıklarını görüyorum.

  arkadaşlar dönüp bakalım, son 15 yılda hangi orta saha merkez oyuncusu çıkartıp oynattık alt yapıdan ? emre çolak diyeceksiniz ama onunda hangi şartlarda oynadığı ve sonunda ne olduğu belli. ya atalay babacan yunus akgün emin bayram celil yüksel birhan vatansever vs. bir sürü örnek var. bunların hepsine altyapıdan gelirken potansiyel yıldız gözüyle baktık. şimdi ben bartuğun yerinde olsam, galatasarayla sözleşme imzalayıp ikinci üçüncü lige kiralanacağıma avrupada kendimi ispatlamaya çalışayım, tutturursam zaten merih çağlar cengiz hadi bilemedin enes ünal gibi olurum, tutturamazsam da zaten bu zihniyet 3-5 seneye yabancı sınırını getirir, bir anadolu kulübüne kapağı atar orada azıcık güzel bir performans gösterirsem yine üç büyüklere uzanırım diye düşünürüm. haksız mıyım siz söyleyin ?

  bir de üzerinde ciddi bir şekilde düşünmemiz gereken bir konu daha var. maalesef ülkemizin içinde bulunduğu durum. eskiden +28 yaş yıldızlar ülkemizde yaşamak ve para kazanmak için gelirken şimdi ne yıldız getirecek paramız var, ne de yıldızların yaşamak istediği bir ülke konumundayız. bırakın yıldızları getirmeyi, genç ve potansiyelli oyuncularımızı bile elde tutmamız çok zorlaştı. hem avrupada rahat bir şekilde hayat sürmek, hem de yeterli alt yapı bilgisini ve oyun disiplinini kazanabilmek adına yapmış oldukları yurt dışı tercihlerini ben gerçekten çok iyi anlayabiliyorum.

  bir de üzerinde emeği olan hocalarını da mı düşünmüyor vs. diyenler var. yahu birincisi o hocalar gönül işi mi yapıyor orada ? ikincisi de onu düşünmek bartuğun işi mi ? üçüncüsü o hocaların alt yapı oyuncularımıza yeterli eğitimi verdiğine de gerçekten inanıyor musunuz ?
 • 323
  kaynağını bilmiyorum, doğruluğu, dürüstlüğü hakkında da ahkam kesmeyeceğim ama tek kaynak olarak yakup çınar'dan çıkan bir haberle hakkında oldukça yaygara koparılmış oyuncu. maalesef bu tarz süreçleri çok yaşıyoruz, net olmayan ve çoğu zanman sadece bir dedikodudan ibaret bir konu hakkında olmadık tartışmalara giriyoruz.
  bazı fikirler şahıs ve olaylardan bağımsız da olabiliyor tabi, konu da uygun aslında ama çoğu zaman muhatabın hiç haketmediği suçlamalara tanık oluyoruz.
  https://twitter.com/...404104676483074?s=19
  bartuğ kardeşim de bu fotoğrafıyla "abi etmeyin" der gibi poz vermiş.
  hiçbir karşılık beklemeden destekliyorum, tek istediğim galatasaray'ın menfaatleri ve gaassaray formasıyla başarılı olması.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!