• 288
  https://twitter.com/.../1404051146541502465

  hakkındaki "sözleşmesini uzatmıyor" şeklindeki haberlerin devre arasına doğru çıkmasını bekliyordum ama biraz erken davranılmış.

  biz bunları yazdık, biz bunları çizdik hep. oynatsan ve başarılı olursa gider, oynatmazsan zaten yine gider. altyapı olayı ne yazık ki menajerler yüzünden bu duruma gelmiş halde. kendisinin menajeri ne yazık ki enes ünal ve cengiz ünder'inkiyle aynı. bu iki adam da kariyerlerinin en kötü sezonlarından sonra dahi milli takıma girmiş durumdalar, bilmem sizin için bir şey ifade ediyor mu bu durum?

  bakın şunları yazalı daha çok olmadı.

  --- alıntı ---
  önümüzdeki sene sonunda tanıdık bir senaryonun baş aktörü olabilir.

  - 21-22 sezonunda forma giyemez.
  - önüne koyulan 5 yıllık cüzi maaş tutarlı sözleşmeye imza atmaz. çünkü neden atsın? tarsus'a, turgutluspor'a kiralık gidip de ne yapacak?
  - "nerede kaldı sözleşmesi?" şeklinde biraz baskı yapılır sosyal medyadan.
  - sene sonunda, üzerinde hollanda/belçika/almanya liginden bir takımın formasıyla top sektirir.
  - ahlar vahlar çekilir.
  - terimball ve kapanış.

  menajeri enes ünal ve cengiz ünder'inkiyle aynı. gitti gider benden demesi.

  --- alıntı ---
 • 289
  https://mobile.twitter.com/...052114909929473?s=19
  ilgili habere sadece bartuğ elmaz özelinde değilde genel çerçeveden bakmak istiyorum.

  meyve ağacı alıp, dikip, sulayip, bakıp, yetistireceksiniz ve meyvesini başkası toplayıp, satıp, yerken size sadece gölgesinde serinlemek kalacak!

  evet, çocuklara bir proje sunamiyoruz. kariyer planlamalarıni sekteye ugratabiliyoruz belki ama bu işin sonu da böyle olmamalı. o alt yapı, onca yatırım, emek çocuklar top oynamayı öğrensin diye değil, kulupler kendileri için oyuncu yetistirebilsin diye var. ali akman, mustafa kapı, ömer faruk beyaz vs takımlarına haksızlık yapmışlardır benim gözümde. ozan kabak için doğrusunu yaptı diyebilirim sadece.
  oyuncu illa gitmek istiyorsa, en azından kulüp menfaatine maddeler koydurmalı sözleşmeye.

  bartuğ elmaz özelinde bakacak olursak önce haber ne derece doğru bunu öğrenmeliyiz. lakin daha onceden benzer durumlar yaşandığı ve oyuncuların, menajerlerin elinde oyuncak haline geldiğini düşünürsek pekde yabana atılacak gibi durmuyor bu haber. bartuğ nazarında çok ümitliyim. bu sene daha fazla sure alması gerektiğini düşünmüştüm hep. biraz haksızlık yapıldı diyebilirim. ama bu da hemen kaçması gerektiği anlamına gelmiyor. kulüp kendisini kadro dışı bırakmayı uygun bulmuşsa bu kararı da desteklerim.

  edit:düzeltme
 • 290
  kaçsın kurtarsın kendini'ciler gelmeden belirtmek isterim ki galatasaray'a para kazandırmadan giderse yüksek ihtimalle gittiği yerden tıpış tıpış ülkeye geri dönecek genç futbolcudur. avrupa'dan teklif gelince bir daha gidemem diyip gitmeye çalışıyorsa eğer bu kendine güvenmediğinin göstergesi. mustafa kapı gibi yedek bekler köşede.

  galatasaray'a para kazandırmadan giden herhangi bir genç futbolcu için iyi dilek temennisinde bulunmak zorunda değilim.
 • 292
  eğer haber doğruysa kadro dışı kararı doğrudur. ha ben gençlerin yurtdışına gidişini destekleyen biriyim. ama 1 yıl sonra bana katkısı olmayacak adama neden kadromda yer verip yatırım yapayım. getirsin bonservisini şimdi gitsin o zaman ben de 3 5 yıl fayda alacağım adama yatırım yaparım.

  olayın diğer boyutu ise sözleşme konusunun bu zamana kalması ve oyuncunun simdiye kadar maddi ve manevi ikna edilememiş olması. bunların da sorumluları maddi ve manevi zararı tazmin etsin.

  bu entry bartuğ özelinde tüm altyapı oyuncuları için yazılmıştır.

  öznel bir değerlendirme yapmam gerekirse ben genç oyuncu olsam bu sezonki kadro ve oyuncu tercihlerine bakip geleceğimi türk futbolu içinde heba etmek istemem. gitmek istiyorsam da adam gibi gitmek isterim. kendime güveniyorsan makul bir cıkış maddesi koydurup sozleşmeyi uzatırım. tabi kulübün tavrı ne onu bilmiyoruz. geleceğime çökmeye çalışan bir tavırdaysa onu da yapmam.
 • 293
  haber doğruysa ve bu kardeşimizin aklına bir şekilde yurtdışına gitmek düştüyse bence bu dakika itibariyle düzenli oynatsak da kadro dışı bıraksak da gider. bu sebeple şimdi gitmesinde bence hiçbir sakınca yok.
  yolu açık olsun denilir olur biter.
  ben altyapıdan umudumu keseli çok oldu. benim için altyapıya yatırım yapmaktansa anadolu kulüplerinin altyapılarının incelenmesi ve sivrilen futbolculara talip olunması çok daha mantıklı.
 • 295
  takımda 4.stoper olarak yeterli görülmeyen ozornwafor'un bile orta sahada kendisinden daha fazla süre aldığı futbolcu.

  sözleşme uzatmadan giderse hiç kızmam aynı zamanda üzülmemde. çünkü burada kalırsa 2 sene daha alt yapıda oynatılip 21 yaşında sacma sapan bir takıma kiralanip harcanacak uzerine potansiyelini degerlendiremedigi için kizilacak.
 • 298
  orta yol bulunanamasini anlayamıyorum. bir taraf yatırım yapıp sonuc alma derdinde, bir taraf kendini kanitlama derdinde. her sene sonu sozlesme imzalamak uzerine bir plan ile bir sozlesme imzalanır.

  sozlesme detaylarında x mac oynarsa sözleşme uzar detayı yer alsin. bu demektir ki oyuncu oynuyor zaten, oynatilmamayi dert edinmez. kulup de oynayan oyuncu ve potansiyelli oyuncuyla yola devam eder.

  şayet oynatilmiyorsa sözleşme zaten uzamaz seneye yoluna bakar herkes.
 • 299
  orta sahasızlıktan kırıldığımız dönemde dönüp yüzüne bile bakmadığımız potansiyeli yüksek 18 yaşındaki genç oyuncumuz. gerçi 16 yaşında barça'da oynamaya başlayan ansu fati genç aslında, ya da rennes'de 16 da takımın kilit ismi olup şimdilerde psg'nin acaba 100 milyon euro ya kapatabilir miyim dediği 18 lik camavinga. bizim memlekette 25 yaşındaki adam bile genç sayıldığı için bu çocuklara sıra gelmiyor. 33 lük arda turan'ları kazanma derdine düşeceğimize şu çocukların elinden tutsak başımız sıkışınca makastan falan bahsetmeye de gerek kalmaz. bir teknik adam avrupalı devlerin bütçeleri üzerinden fakir edebiyatı yapmayı bırakıp, o büyük kulüplerin gençlerin nasıl önünü açtıklarını anladıkları vakit muasır medeniyetler seviyesine ulaşabiliriz. o güne kadar da mustafa kapı, ömer faruk beyaz, ali akman ve bartuğ elmaz gibiler dibine kadar haklıdır!
 • 300
  başarılı altyapı oyuncumuz. bugüne değin ismi cok duyulmasına rağmen yeteri kadar süre alamamış bir kardeşimiz.
  sadece futbolcular özelinde degil ülke gençliğinin gözü açık olanlarının önemli bir kısmının yurtdışına kaçmaya çalıştığı dönemde yurtdışından teklif aldıysa ve dogru bir proje sunulduysa önüne gitmesinde herhangi bir kötülük olmayan oyuncu. adam haksız değil.
 • 301
  kadroda düşünmüyorsak önünü açmamız gereken genç futbolcumuz.

  bizler onlarca farklı üniversite bölümünden mezun olan gençler olarak yurtdışına gitme telaşına düşmüşken, kendini geliştirme aşkıyla yanıp; geleceğini 1. lig veya süper lig’de bir takımda ilk 11 oynamaya kanalize etmemiş gençlere laf etme cüretinde bulunmamalıyız. ben de mustafa kapı mevzuusunda benzer düşüncelerdeydim fakat doğru olan bu gibi geliyor. eğer a takımda süre alsa ve sözleşme yapmamış olsa diyecek çok şeyim vardı ama şu an ona diyeceğim tek şey yolunun açık olması.
 • 302
  https://twitter.com/...467496298274826?s=19

  --- alıntı ---
  9 sene önce florya’dan içeri girdiğimde hayalim bu formayı uzun yıllar gururla taşımaktı. bugün ilki nasip oldu. bana bu duyguyu yaşattığı için başta fatih hocama, yardımcı hocalarıma, akademide üzerimde emeği olan hocalarıma ve aileme teşekkür ederim. iyiki galatasaraylıyım.
  --- alıntı ---

  işiniz gücünüz kolpa anasını satayım.

  burası aşevi değil kardeşim, babasının hayrına yatırım yapılmıyor size galatasaray kulübü'nde.
  gitmek istiyorsanız ki bu en doğal hakkınızdır, uzatırsınız sözleşmenizi, makul bir çıkış fiyatı koyulur, sonra isteyen olursa da yolunuz açık olsun.

  haa diyorsanız ki bana forma şansı tanınmıyor, niye uzatayım, hemen cevap veriyorum.
  senden önce altyapıda yıldız olan atalay babacan, yunus akgün daha alt liglerde bile kendini ispat edememiş, ne yapalım şimdi bu adamları direkt galatasaray seviyesinden mi başlatalım?

  galatasaray'da genç oyuncu oynamalı diye 50 defa söylüyoruz ama gedson fernandes de genç, bak o formanın hakkını veriyor, şans buluyor.
  siz daha neyi ispat ettiniz de ilk 18 forması istiyorsunuz?

  bu genç oyuncuların menajer oyunları ile bedelsiz gitmesine engel olmalı tff.
  hem yabancı sınırlaması getirmeye çalışıyorsunuz hem de böyle kolayca gitmesine engel olmuyorsunuz.
  saçmalık.

  edit:
  hiçbir zaman çıktığın kapıyı hızla çarpma, geri dönmek isteyebilirsin.
  don herold

  yarın bir gün avrupa'da tutunamaz da dönmek isterseniz bu kapıyı da bulamazsınız haberiniz olsun.
  bu kulübün kapısı ozan kabak için her daim açıktır ama mustafa kapı sanmıyorum ki bir daha galatasaray forması giyebilsin.
 • 303
  bazen sözlükte yazılanlara inanamıyorum. acaba ben mi yanlış biliyorum diye tekrardan baktım ve evet çocuk 2003 doğumlu. şubatta daha 18 yaşına basmış ve galatasaray futbol takımında şans bulamadığı için ayrılmak istiyormuş. bu zihniyetteki oyuncuya güle güle derim. galatasaray gibi bir takımda süper yetenekli bir adam değilseniz 17 yaşında forma bulamazsınız kusura bakmayın. sıranızı bekleyeceksiniz. o gün geldiği zaman da kendinizi kanıtlayacaksınız. kusura bakmayın böyle burası. galatasaray'dasınız. bu iş galatasaray'da da böyledir, fenerbahçe'de de böyledir hatta barcelona'da, real madrid'de de böyledir. kimse 17 yaşında al sana forma demez. sen kapacaksın o formayı. camavinga, ansu v.s örnekleri veriyorsunuz da kaç tane dünyada camavinga, ansu var? bartuğ'u bunlarla eş tutmak da garip bir kafa. 2 yıldır alt kategori takımlarda forma giyiyor ve dikkat çekememiş adam 18 yaşında a takım forması giyemediği için gitmek istiyorsa yolu açık olsun. o çok sevdikleri, köpeği oldukları menajerlerin de ellerinden öperim.
 • 304
  forma şansı bulamadığı için değil, galatasaray'da gelişiminin duraklayacağına inandığı için menajeri (cengiz ünder ve enes ünal ile aynı menajeri paylaşmakta) kulağına girmiştir. etrafındaki altyapı oyuncularından yunus akgün elif elmas'a (italya'dan gelen bonservis teklifi reddedilmişti), süleyman luş'un rıdvan yılmaz'a (ümit milli'de rıdvan'ın önünde olduğunu hepimiz artık biliyoruzdur da, 3. lig'de şanlıurfaspor'da üçlü stoper falan oynatmaya çalışıyorlardı çocuğu) bakıp gelişimlerinin önüne geçilmediğini düşündüğünü sanıyorsanız yanılıyorsunuzdur.

  arabesk anekdotlarla çok gerilenlerimiz olmuş da galatasaray genç oyuncularına son beş yılda inatla her kapıyı kapamıştır. altyapıda tanıdığı olan herhangi bir kişi durumun vehametini bilir. yazık oldu, yazık olan son oyuncumuz da olmayacaktır. bu kadar kötü standartlar sunarken arkasından küfürler ettiğimiz 18 yaşında daha çok çocuk ayrılır.
 • 305
  galatasaray a takım kadrosu için şu anda fazlasıyla yetersiz olan potansiyeli yüksek futbolcudur.

  fiziğinin kötü olmasının yanı sıra first touch dediğimiz, özellikle kapanan rakiplere karşı oynayan takımlardaki futbolcularda olmazsa olmaz denilecek özelliği çok çok kötü. taylan bile iki senedir çok fazla sırıtıyor bu konuda. galatasaray futbolcusu özellikle orta saha mevkisindekiler atak yönünü değiştirirken iki üç kere topu dürtemez. dürterse de taylan'ın 11 mayıs 2021 denizlispor galatasaray maçında yedirdiği gol gibi kritik goller yersiniz.

  iki tane youtube videosu izledikten sonra burada neden oynamıyor diye yangın çıkarmak her şeyin en iyisini bildiğini sanan yeni neslin özeti aslında. başka bir teknik direktör olsa anlarım, örnek vermek gerekirse terim gelmeden önce ozan kabak'ın üzerinin çizilmesi gibi. fakat 3.5 sezondur altyapı maçlarını kaçırmadan izleyen insanlar teknik direktörlük yapıyorken veya teknik ekipte görev alıyorken yaygara yapmanın anlamı yok. terim'in altyapıdan çıkarttığı futbolcular ve aldığı performanslar 30 senedir ortada. beğenmeyen varsa daha iyi olabileceğini düşündüğü yere gitmekte de özgür. kimse zorla tutmuyor.

  çok gitmek istiyorsa sözleşmesi bitince gider zaten isteseniz de tutamazsınız. galatasaray'a ihanet etmiş olur mu olur tabii ki ancak ülke gerçekleri de kabak gibi ortada. avrupa'ya gitme şansı varken kim yarın terörist, suçlu, hain ilan edilmeyeceğinden emin olmadığı bir ülkede yaşamak ister? ama benim taraftar olarak önceliğim her zaman galatasaray'dır diğer konular ilgi alanımın dışında. galatasaray'ın yatırım yaptığı bir futbolcu kulübe kuruş kazandırmadan gitmenin yollarını arıyorsa yolu açık falan olmasın, dilerim ki kaybolup giderler futbol piyasasından. bu dediklerim genel olarak geçerlidir, bartuğ elmaz özelinde söylemiyorum. belki de çocuğun bu haberlerden haberi bile yoktur.
 • 306
  alt yapının bayrak adamı, yani sadece yetenekli değil, sahanın hem ruhen hem fiziken kaptanı gibi hareket edeni. maçlarını izleyenler dediklerimi daha iyi anlayacaktır. ona rağmen sözleşme uzatmamak gibi ben oldum havalarına girip bu yaşta bu kadar profesyonelce (!) düşünüyor olması gerçekten hayret verici.

  kötü futbolcu mu hayır, büyük yıldız kumaşı mı var bence ona da hayır. yani bir arda, bir emre belezoğlu, hatta bir emre çolak kadar bile ben geliyorum demiyor. kendini geliştirip çok büyük yıldız da olabilir, onlarca örneği gibi adı sanı da unutulabilir.

  git kendini kurtar demek gerçekten çok üzücü, kimden kurtaracak yahu kendini? galatasaray’dan mı? hani şu türkiye’nin en büyük takımı, en çok kupa kazanan takımı.

  yapmayın arkadaşlar, dev aynasında bakmayalım eyvallah ama bu kadar alçaltmaya da gerek yok.
  yerine oynayacağın adam erzurumspor ile küme düşen takımın orta sahası taylan antalyalı, takım bas bas orta saha lazım diye bağırıyor. sen bu takım da bile forma giyebileceğini düşünmüyorsan ve gitmeyi düşünüyorsan bence 1 dakika bekleme, yolun açık olsun.
 • 307
  kendisini hiç izlemedim. o yüzden galatasaray seviyesinde midir, değil midir bilemem. ancak bartuğ değil herhangi bir oyuncu "benim yerime oyuncu transfer ettiler (bkz: aytaç kara), ben gideyim de başka yerde oynayayım." kafasında ise hele de bu takım avrupa takımı ise sittin sene başarılı olamaz. beğenilmeyen (bence iyi transfer.) aytaç'ı kesemeyeceğine inanan özgüvensiz bir futbolcu avrupalı mevkidaşlarını hayatta kesemez. sadece fatih terim yüzünden şans bulamayacağına inanıyor ise galatasaray'ın son 20 yılda alt yapıdan takıma dahil ettiği sabri sarıoğlu, semih kaya, emre çolak ve ozan kabak'ın fatih terim zamanında takıma katıldığını; bu oyuncuların dışındaki uğur uçar ve arda turan'ın ise eric gerets zamanında, sinan gümüş'ün de hamza hamzaoğlu zamanında katıldığını bilmesini isterim. yedide dört gibi istatistiğe sahip fatih hoca. mircea lucescu, gheorghe hagi, karl-heinz feldkamp, michael skibbe, bülent korkmaz, frank rijkaard, roberto mancini, cesare prandelli, mustafa denizli, jan olde riekerink ve igor tudor ise bu konuda muvaffak olamamışlardır.

  gitmek istiyorsa ki bu en doğal hakkıdır, istediği yere gitmekte özgür. ucuz bahaneler üretmesin ve ürettirmesin yeter. gidene kal diyecek bir takım değil galatasaray. kendisine bundan sonraki hayatında başarılar dilerim.

  not: bartuğ'nun gitmek isteme ihtimaline karşı yazılmıştır.
 • 308
  hakkında kadro dışı kaldığına dair haber yapılan oyuncu. doğru mu yanlış mı bilmiyoruz tabi ama yine de direk gömmeye başlamışız. dönem zaten duyumcuların dönemi olmuş. bir adam bin tane de yalan haber yapsa takip ediliyor. sözlükte de sürekli paylaşılıyor bu haberler. senden benden az takipçili hesapların iddialarını paylaşıyor bazı yazarlar. bir de diğer yazarların görüşlerine saygısızca yaklaşan insanlarla doldu sözlük ki bu yüzden günde maksimum 1 defa giriyorum artık. sözlük onların sözlüğü olmuş. onlardan başka yazan eden de pek kalmadı zaten.

  neyse, bu haber doğrudur yanlıştır bilmem ama madem herkes doğru olduğunu kabul etmiş ona göre konuşayım ben de. ben mühendislik mezunu bir işsizim. uzun dönem işsiz kaldıktan sonra bir fabrikada işe girdim. bana askeri ücrete çok yakın bir ücret verdiler ve kabul ettim çünkü derdim para değildi. tecrübesiz olduğum için en alttan başlayacağım söylendi ve kabul ettim çünkü haklılardı. fakat ben burada bir işçi ne yapıyorsa onu yaptım, başka hiçbir şey yapmadım. ne toplantılara alındım, ne de bir mühendisin yaptığı bir şeye dahil oldum. ve bana bir yıl böyle devam edileceği söylendi. şimdi siz olsanız bu işte kalır mısınız? adamlar bu kadar işsizliğin içinde ihtiyaçları yokken bana iş teklif etmişler, ben işten çıksam ayıp etmiş mi olurum?

  bu çocuklar gencecik çocuklar. o yaşlarda gelecek ile ilgili kararlar almak çok zor. hangimiz o yaşlarda aldığımız kararların yüzde yüz doğru olduğunu söyleyebiliriz? aksine ben çok pişman olduğum şeyler yaptım. e bu çocuklar da menejeri olur, babası olur birine güvenecekler. önemli olan sen bu kişileri ikna edebiliyor musun.

  menejerler veya oyuncular aptal değil. dertleri de para değil ama bunu bir türlü anlayamıyoruz.* gittikleri yerde olur ya da olmaz ama orada bu kişilere bir kariyer planlaması sunuyorlar. ondan sonrası da oyuncuda oluyor. burada sen hiçbir plan program ile gelmiyorsun bu çocuklara. mesela bartuğ için 2020-2021 sezonunda türkiye kupası maçlarında ilk 11 oynatacağım desen, seneye de yedekten almaya başlayacağım ve 2 sene sonra yavaş yavaş 11'e monte edeceğim desen adam kalır. bu da mesela yani, böyle yap diye demiyorum ama bir plan sun oyuncularına. adam sen plan sunmadığında burada kalırsam 2. ligde bir takıma kiralanır dururum diye düşünüyor ve kendi kaderini kendi çizmek istiyor. bunun nesi vefasızlık anlamıyorum. adamları bir vatan haini ilan etmediğimiz kalmış. istiyoruz ki bizimle 5 yıllık sözleşme imzalasın, istediğimiz takıma kiralayalım ve ses çıkarmasın, orada da olursa gelir belki bir şans veririz ama söz de veremeyiz, olmazsa da 5 yıl sonunda ne yaparsa yapsın. ne güzel dünya. e cafercan aksu, serdar eylik böyleydi de ne oldu? onlar gibileri de çok oldu. şimdi bu çocukları hanginiz hatırlıyorsunuz? yani burada oynatmayacağımız açık, ne diye bu kadar yükleniyorsunuz anlamıyorum. bırakın insanlar istedikleri hayatları yaşayabilsin.

  kendisinin geleceği nasıl olur bilmiyorum ama yetenekli olduğu açık. burası zor; kendisi doğru da yapsa yanlış da yapsa laf edenler çıkacak. bizim ülkede maalesef nefret duygusu sevginin önünde. adamın fiziği iyi olmasına rağmen artık altyapı oyunculara ezberene söylenen fiziği kötü lafı kendisi için bile söyleniyor. yine ezbere söylenen oldum havasına girmiş, şımarmış lafları da gelir bir yerlerden. kendisinin bizde çok başarılı olmasını isterim ama durum bu. galatasaray'da veya değil, umarım başarılı bir kariyere sahip olur. yolu açık olsun.

  not: genelde fatih terim'i savunan arkadaşlar yine kendisine en fazla yüklenen kişiler olmuş. ben de hocanın yeteri kadar şans vermediğini düşünüyorum ama olay fatih terim ile ilgili değil. kim gelirse gelsin oraya bakmıyor. yine hoca diğerlerine göre daha fazla şans veriyor ama bu yeterli değil. kolay değil o yaşta olan çocuklara böyle bir futbol ortamında yer vermek, onu da kabul ediyorum ama siz de bu ortamdan uzaklaşmak isteyen kişilere hak verin. kendinizi biraz da o çocukların yerine koyun. futbol yıllarca oynayabildiğiniz bir meslek değil.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!