• 267
  önce bir a takımda görelim. alt yapı performansları ile çocukları aşırı övmeyin sonra hayal kırıklığı oluyor.

  alt yapıda harikalar yaratan 3586. yetenek. o yeteneklerin hangisi şu an a takımda?

  yanlış anlaşılmasın sözlerim bartuğ için değil çocuk oynasın da görelim hele. çok isterim a takimda da bu işleri başarsın.

  ancak benim gözümde alt yapı futbolcusu transfer dedikodusu gibidir. nasıl gazetelere değil de resmi açıklamaya bakarız burada da altyapı performansı değil süper ligde arenada aynı performansı görelim o zaman bu çocuklar gerçekten galatasaray futbolcusu oluyor ve böyle gençleri de yanlış yapmadığı sürece bağrımıza basıyoruz.
 • 268
  foden'i şampiyonlar ligi finalinde izleyip sayfa sayfa övecek milletimizin, bartuğ hakkında daha iyi kötü bi fikir sahibi bile olmadan, ''alt yapıdan ne yetenekler çıktı şimdi yoklar'' gibi boş argümanlarla çanak tutuyor olması ne acı.

  bahsi geçen yeteneklere de bir tek biz vakıf değiliz heralde? 2000 jenerasyonumuz dışında uzun yıllardır alt yapımızdan gerçekten yetenek vaat eden kim çıktı da yok oldu o da ayrı bir merak konusu.

  u18 de gol atan her tipi yetenek zannedip, fiziği yaşına göre iyi olan her topçuyu a takımda oynayabilir sanıp, wonderkid kavramını da sadece sadece fm den ibaret sanınca muhabbet ''altyapıdan kimler geçti de yok oldular''a dönüyor olabilir fakat, bu oyuncu o oyuncu değil.

  bartuğ zaten harikalar yaratmıyor. kimse baruğ'u şöyle oynuyor, şöyle performans veriyor, şöyle çılgın atıyor diye övmüyor zaten. bu çocuğun potansiyel çıtası pik noktalarda. oyun görüşü, pas kabiliyeti, şut tekniği, vizyonu, sadece iyi değil. top seviye. böyle futbolcuların ısrarla oynatılması lazım işte. böyle oyuncuların üzerine düşülmesi lazım.

  arsene wenger sadece walcott'un barındırdığı denge, hız, top sürme gibi insanüstü yetenekleri için daha çocuk yaşta belden üstünü geliştirebilmesi için seneler harcadığından, zaten dünyanın en hızlı oyuncusuyken koşarken attığı adımların aralığını geliştirerek bir çok atletten bile daha hızlı hale getirdiğinden bahsediyor.

  guardiola koskoca premier ligde foden'i 17 yaşındayken özellikle küçük maçlarda değil de derbilerde oynatarak hazırladığından bahsediyor.

  bizdeki zihniyet hala fatih öztürk. oynatalım da yem mi edelim kafası. farka gitmiş anadolu maçının bitiş düdüğüne ramak kala oyuna almaya çalışmak. sezon öncesi kampında gençlere önem veriyorum mesajı olarak oyuncak etmek falan.

  daha çok foden izleriz.

  ek olarak alt yapıda harikalar yaratan oyuncular arıyorsak batuhan kör, ömer beyaz, emre demir gibi tiplerin ileride ne seviyelere geleceğine bakmak lazım. referans u 18 de gol kralı oldu diye yetenekli sanılan cafercan olmamalı yani.
 • 269
  önümüzdeki sene sonunda tanıdık bir senaryonun baş aktörü olabilir.

  - 21-22 sezonunda forma giyemez.
  - önüne koyulan 5 yıllık cüzi maaş tutarlı sözleşmeye imza atmaz. çünkü neden atsın? tarsus'a, turgutluspor'a kiralık gidip de ne yapacak?
  - "nerede kaldı sözleşmesi?" şeklinde biraz baskı yapılır sosyal medyadan.
  - sene sonunda, üzerinde hollanda/belçika/almanya liginden bir takımın formasıyla top sektirir.
  - ahlar vahlar çekilir.
  - terimball ve kapanış.

  menajeri enes ünal ve cengiz ünder'inkiyle aynı. gitti gider benden demesi.
 • 270
  önümüzdeki sezon sonu sözleşmesi bitecek futbolcu.

  lig biter bitmez konuşulup önümüzdeki sezon için a takımda veya avrupada bir takımda kiralık olarak forma şansı bulacağı bir ortam sağlanıp sözleşme uzatılmazsa tıpkı merih demiral, mustafa kapı, ömer faruk beyaz ve ali akman örneklerinde olduğu gibi takımdan kaçacaktır.

  bu çocuklar 21 yaşında kadar u19 liginde oynatılıp daha sonra 1. lige, 2.lige kiralanma planını yemiyor artık. burak elmas seçilirse ışıtan gün'ün takımı sittard yada hollanda, belçika 2. liglerinden bir takıma kiralanmalı hiç beklemeden. 18 yaş erken değil eskisi gibi.
 • 271
  tugay kerimoğlu' nun kariyeri aklıma geliyor de neden sahada olmadığını gördükçe üzülüyorum. doğru bir prensiple ve disiplinle geçmişte olduğu gibi yirmili yaşlarına gelmeden bu çocukların kayda değer as takım tecrübesi kazanmaları lazım. sanki barış özbek çok yetenek abidesi bir oyuncu muydu? ama kalli onu şampiyon takımın önemli bir parçası yaptığında henüz yirmi yaşına yeni girmişti. artık etebo gibi transferlerdense nolursunuz sahaya bu çocuklar çıksın. biraz sabredelim bizler de. tugay' a otuz oldu, bitti dendikten sonra 8 sene kariyer performansı gösterdi. çünkü kendi tarzını yarattı ve oyununu evirdi. işte bunu yapabilmek için o tecrübeye erken yaşta ulaşmak önemlidir.
 • 272
  bakıldığında a takımda muadili olmayan bir futbolcu kendisi. tarz olarak uçuk örneklerden ziyade geçtiğimiz sezon takımımızda oynayan seri'yi örnek verebiliriz. bartuğ'un da en önemli özelliği pasör oluşu, ekstrası duran ve hareketli toplara çok iyi vurması. bence oynama yaşı geldi, 18 yaşında artık. hani bu sezon olmadı, önümüzdeki sezon mutlaka a takımın bir parçası olmalı.
 • 273
  burak elmas'ın başkan olduğu senaryoyla avrupa'daki bağlantılar kullanılarak fransa'ya kiralık verilmesi gereken oyuncudur. yok seneye de kendisini bizde tutar, hoca da oynatmaktan çekinirse kaybederiz kendisini. uzun zamandır top oynamıyordu zaten çocuk. uzun bir kayıp dönemi var yani. 6 attığımız maçlarda da göremedik kendisini hocamız nedeniyle. bir yıldız adayını daha plansızlıktan kaybetmesin artık bu kulüp.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!