• 23
  öncelikle tanrı ordumuzun yardımcısı olsun, bir askerin bile burnu kanamasın inşallah.

  ancak ben hala tek kurtuluşun suriye hükümetiyle masa oturulmasında olduğunu düşünmekteyim. biz sadece sınırın belli bir kısmını temizlemek için girdik fırat'ın doğusuna ancak bu herifler hala suriye'nin nerdeyse yarısını kaplıyorlar. suriye hükümetiyle ittifak yapılıp ypg denen terör örgütünün kökü kazınabilir gayet. aynı şey kuzey irak için irak hükümetiyle de mümkün.

  komşularla sıfır sorun diye diye gürcistan dışında doğru düzgün geçinebildiğimiz bir komşumuz kalmadı anasını satayım. * zamanında bu teröristlere yedirdiğimiz lahmacunların bedeli olarak suriye'ye üçüncü operasyonu yapıyoruz. durum buralara asla gelmeyebilirdi.

  tüm bunlarla beraber bütün dünya kudurduğuna göre sanırım uzun bir aradan sonra doğru yoldayız. mete han'ın kurduğu, ebedi başkomutanının gazi paşa olduğu türk silahlı kuvvetleri'mizin her daim yanındayız. vurduğunuz terörist olsun!
 • 24
  iktidar partisinin yurt içinde kaybettiği destek ve prestiji tekrar kazanmak için siyasi nedenlerle aldığı operasyon kararıdır.

  abd destegiyle kendini ortadoğu eşbaşkanı gören, halifelik hayalleriyle barzani nin terörist güçlerini ülkemizde ağırlayıp suriye ye geçiş izni veren malum şahsın ülke menfaatini düşündüğünü sanmak hafif tabirle iyimserliktir. dört beş kişiyi suriye ye yollayıp birkaç bomba attırırız planlarını yapanları da unutmadık.

  umarım kavgalı kardeşi esad ile tez zamanda anlaşarak askerimizin minimum hasarla geri dönmesine ve sınır yakınlarında yaşayan yurttaşlarımızın normal hayatlarına dönmesine sebep olacak kararlar alınır.

  zamanında alınan yanlış kararlar yüzünden hayatının baharındaki mehmetçikler ölmesin ve ocaklarına ateş düşmesin diye savaşa (ya da operasyona) hayır.

  edit:

  yukarıda ne demek istediğimi emekli amiral türker ertürk detaylarıyla anlatmış. tsk da görev yapmış değerli komutana da terörist sevici demezsiniz herhalde..en azından ilk 45 dk lik kısmı izleyin lütfen.

  https://youtu.be/k1-d4SiZ8Q4
 • 25
  devletin bölünmez bütünlüğünü korumak için şanlı türk silahlı kuvvetlerinin icra ettiği operasyondur.

  hala iktidar hükümet bilmem ne ile devleti karıştıranlar bütün ülke genelinde bolca mevcut. kötü niyetli değiller belki ama açın biraz nutuk okuyun yahu.

  bütün avrupa'nın ve abd'nin kudurması da mı bir fikir vermiyor? bu koca grup firesiz bir şekilde ne zaman türkiye'nin iyiliğine birşey istemiş lan tarih boyunca açın az okuyun.
 • 26
  bebek katili, öğretmen katili, doktor katili, polis katili, asker katili, sivil günahsız insanların katili alçak bir terör örgütü ve onun uzantılarına karşı yapılan harekattır.

  iş 35 yılda buraya kadar gelirken, hatta son 10 yılda iç ve dış politikada büyük hatalar yapıldı ve fakat bugün gelinen noktada artık bunlar konuşulmamalı.

  o başka bir zamanın hesabı ama hesabı da sorulmalı.

  bugün tüm kalbimle ve dualarımla metehan'ın, fatih'in, atatürk'ün ordusu, büyük türk silahlı kuvvetlerinin yanındayım.

  gerilir zorlu bir yay
  oku fırlatmak için;
  gece gökte doğar ay
  yükselip batmak için.
  mecnun inler, kanını
  leyla’ya katmak için.
  cilve yapar sevgili
  gönül kanatmak için.
  şair neden gam çeker?
  şiir yaratmak için.
  dağda niçin bağırılır?
  feleğe çatmak için.
  açılır tatlı güller
  arılar tatmak için.
  tanrı kızlar yaratmış
  erlere satmak için.
  insan büyür beşikte
  mezarda yatmak için.
  ve...
  kahramanlar can verir, yurdu yaşatmak için!

  tengri biz menen!
 • 27
  global güçler tarafından desteklenen ve maşa olarak kullanılmak üzere bir uydu/sözde bağımsız kürt devleti kurmak üzere yaklaşık 500 km uzunluğunda ki suriye sınırımızın ötesine konuşlanmış, zaman zaman türkiyeye terörist eylem/eylemci ve bölücülük yollayan, özünde pkk'lı 15-20 bin silahlandırılmış şuursuz için, türkiye cumhuriyetinin 9 ekim tarihinde başlattığı sınır ötesi askeri operasyon..

  şu nokta da sözlük adminleri bu girdiyi alakasızlık sebebiyle silerse saygı duyarım ama dayanağım galatasaray'ın ve türk sporunun üstünde bir milli mesele olmasıdır.

  her türlü savaş/silahlı çatışma kötüdür. hele bunu içinde/ kenarında bulunmuş insanlar daha iyi anlar. insan psikolojisini allak pullak eder. hayatı savaşlar içinde geçmiş, en iyi iş bildiği işlerden biri savaşı yönetmek olan mustafa kemal bile ''yurtta sulh cihanda sulh'' derken, sıcak evlerinden bedelli askerlik yapmış tiplerin ''fetih'' falan diye çığlık atması midemi bulandırıyor. operasyona gidenlerin maaşlı , meslek olarak bunu seçenler olması(mecburi askerliğini yapanlar değil) teselli edici bir durum , fakat ekonomik çıkmaz olmasaydı o gariban çocuklar bu mesleği seçer miydi, işte o da bir soru işareti.

  bu operasyon bütün olumsuzluklarına rağmen bir gerekliliktir/zorunluluktur ve bitene kadar kendini türkiye cumhuriyeti vatandaşı sayan herkesin desteklemesi gerekir. 20 sene evvel yapılması gereken bir gereklilikti. bu hükümet gerek fetöcülerin, gerekse davutoğlu gibi sorumsuzların icraatlarıyla ortadoğu da bu noktaya geldi. şu an bu konuda doğru şeyi yapıyor olmaları, eski yaptıklarının yanlışlığını örtmez.

  dün istanbulun çeşitli semtlerinde dolaştım ve her yerde ,başta bir sürü batılı da olmak üzere birçok yabancı olduğunu gördüm. bazı semtlerde yabancılar türklerden daha çok. bu da , koparılan bütün patırtıya karşılık realitenin bunun bir savaş değil, kısıtlı ve haklı bir operasyon olmasıdır. savaşta olan bir ülke bu durumda olmaz.

  bu bir milli gerekliliktir, ama fetih çığlıkları ve duaları; şunu niye birşey demiyor, bu niye sessiz gibi iç politikaya yönelik fırsatçı linç girişimleri; kontrolü kaybetmiş olsa da toprağına girdiğimiz suriyeyle resmi temasa geçmemeler , bu operasyonun gereklliğini ve haklılığını gölgeliyor, milli dayanışmayı baltalıyor, ve olumsuz propagandaya malzeme sağlıyor. bunlar çok büyük hatalar ve yapılmaması lazım.

  kıbrıs barış harekatı sonrasını yaşamış olanlar daha iyi bilir. ülke olarak bir takım ekonomik ve siyasi yaptırımlara uğrayacağız. yaptırımların boyutunu ve etkisini tahmin edemiyorum fakat bu olumsuzluklara da hazırlıklı olmakta fayda var.
 • 29
  2011’de suriye rejimi kontrolü altında ve hali vakti nispeten yerinde olan bölgeye yapılan harekat. esad, esed olunca bölgedeki istikrar da rejim aleyhine giderek bozuldu ve meydanda hem ışid, hem de pkk ile çeşitli türevleri boy boy, sıra sıra at koşturdu, palazlandı... sonunda bu noktaya gelindi. dış politikada gümbür gümbür çuvallarken muhalif kesim tarafından yapılan ciddi uyarılar nedense dikkate alınmadı. esad, esed olmayacaktı, bunların hiçbiri yaşanmayacaktı. şimdi müsebbiplerinden biri olduğumuz enkazı canımızla ve kanımızla temizleme vakti. pisliği abd’nin elinden alıp elimizi bulaştırma vakti. gerekirse komşumuzla omuz omuza savaşıp meydanı ne ışid, ne de pkk türevlerine bırakmayabilirdik. ne mülteci sorunu olurdu ne de sınırımızda bunca karışıklık... bir sürü yurttaşımız öldü, dahası da ölecek, ekonomimiz battı, niçin? ne uğruna? kim hesap verecek?

  ha tabi oturup bunları konuşunca da “vatan haini” veya “hepimiz aynı gemideyiz”. biz bu lafları hep duyduk... haydi spor sözlüğümüz üzerinden ordumuza destek oluyoruz çünkü gün birlik olma günü. geçmişte yapılan hataları boşverin. sırayla destek mesajları ve enerjik, motive sözler paylaşalım. hem kulübümüz de destek verdi, yani ilgi alanımız içinde...
 • 30
  özellikle sosyal medyada inanılmaz boşu yapılan operasyon.

  sınırda bir 'sözde' kürt devleti kurulma planı ne tayyip ile ne ışid ile ne suriye savaşı ile ne de bu süreçte yaşanan herhangi bir gelişmeyle alakalı.

  amerika ile pkk arasındaki bağın nerelere dayandığını yazmaya gerek yok.

  pkk türkiye'nin bölünme projesidir. istedikleri şey ne hak ne özgürlük ne de yeni bir devlet.

  esad ile anlaşıldaydı, kürt açılımı sürseydi ve daha bir sürü şey. cidden şu konu özelinde çene suyu çorbadan başka bir şey değil yapılan o 'sözde' analizler.

  bu mesele ne bu operasyonla çözülür ne de akıllardaki başka bir plan ile.

  çözümü en başta hakları uğruna silahlı mücadeleye giriştiğini iddia edenlerin istemesi lazım. böyle bir istek yok senelerdir görüldüğü gibi.
 • 33
  benzer sınır dışı operasyonların sıklıkla yapıldığı 90'lı yıllar düşünüldüğünde türkiye'nin dış politikası ve özellikle komşu devletlerle olan ilişkileri kendisine tehdit olarak gördüğü ''terör'' konusunda -en azından- ''kendi içinde'' tutarlı bir çizgide ilerler, dış politika bütünüyle, oy devşirmek için iç politika malzemesi haline getirilmezdi. hükümetler değişse de devlet politikası haline gelmiş bugün monşerler diye aşağılanan bürokratlarca on yıllar içinde oluşturulan rasyonel ve dengeleri gözeden bi' dış işleri geleneği vardı fakat bu gelenek yerle bir edildi. yerine ise, ortadaki gerçekliklerle uyuşmayan yeni osmanlıcılık, bir gece ansızın 81 düzce 82 halep 83 şam gibi pespayelikler üzerine kurulu , bölge dengelerini doğru hesap edemeyen yeni bi' dış politika inşa edildi. şimdi ise bu gerzekçe inşa edilmiş dış politikanın faturasını onu hayata geçirenler değil de mehmetçik ödüyor. 90'lı yıllardaki operasyonların nedeni ise politikacıların neden olduğu bu tip iş bilmezlikler değildi. bu savaşın tüm sebebi , boş hayaller peşinde koşarak suriye'nin toprak bütünlüğünün parçalanmasına en büyük katkıyı vermiş, esad'ı yıkmak için canilere her türlü lojistik imkanı sağlamış mevcut iktidarın kendi elleriyle ülke güvenliğini tehlikeye atması ve birtakım kişilerin şahsi hırslardır.

  bu savaşın yukarıda bahsettiğim boyutunu hesaba katmadan koşulsuz desteklenmesi ileride, kendi iktidarlarını kısa bir süre dahi uzatabilmek için hepimizi ateşe atarak benzer hatta çok daha vahim hatalar yapmaya teşne mevcut iktidarın elini bu anlamda güçlendirmek öte başka bir şeye yaramaz. bundan sonra da, dış politikada göz göre göre yapılan benzer yanlışların hesabının askerlere, güvenlik güçlerine hatta sana bana ödetilmeyeceğinin garantisi nedir? bu noktaya nasıl gelindiğinin yani gerçeklerin üstünü şal ile örtmek için her mecrada yaratılan '' vatan millet sakarya '' edebiyatının ucundan kıyısından da olsa bi' parçası olmak demek, siyasi bedel ödemekten kaçınmak için elindeki sonsuz imkanlarla illüzyon yaratan siyasi iktidarın değirmenine su taşımaktan başka bir şey değildir.

  itiraz ettiğim boyutu öne çıkarıp bu savaşa destek vermeyenlerin ve belli bi' kitleye seslerini ulaştırma potansiyeli olan kişilerin baskıya uğraması iktidarın da böyle bi' korku içinde olduğunu gösteriyor.
 • 34
  yurt dışında yaşayan birisi olarak inanılmaz manipüle edildiğini, çirkin bir medya sahtekarlığına maruz kaldığını fark ettiğim pkk temizlik harekatı.

  inanılmaz bir manipülasyon dönüyor, hayatında siyasi tweetine rastlamadığım amerikalı arkadaşım türkiye neden kürtlere saldırıyor diye tweet atıyor. anlatmaya gücüm, kuvvetim yetmiyor herkese... türkiye kürtlere değil, teröristlere saldırıyor. amerikanın da resmi olarak "terör örgütü" olarak tanıdığı pkk ve onun uzantılarına...

  ingilizce bilen herkesi haklı müdafamızı savunmaya davet ediyorum sosyal medyada. teröre karşı verilen bu haklı ve onurlu mücadele üç beş itin/köpeğin sosyal medya etkisi sayesinde zedelenmemeli.

  günün sonunda, tüm teröristleri temizleyip edip bölgeden çıkacağımız operasyon.