• 158
  şimdi ciddi anlamda yatırım yaptığın bu genç çocuğun yerine ben neden yunus akgün gibi bir halı saha topçusunu seyretmek zorunda kaldım bunun acilen açıklanmasını istiyorum.

  muhtemelen gelecek cevaplar şunlar olacak: hazır değildi, bir anda böylesine bir maçın içine atıp çocuğu kaybetmek olmazdı... falan filan.

  ulan millet 16 yaşında şampiyonlar ligi maçına çıkartıyor oyuncusunu. ayrıca dün bu çocuk herhangi bir hata yapsa kimse bir şey demezdi ki.

  (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)
 • 159
  (bkz: barış alper yılmaz/#3199842)

  bu entry'imde belirttiğim sıkıntıyı yaşamaya başlayan genç oyuncumuz. psv'nin 19 yaşındaki oyuncusu ile galatasaray'ın keçiörengücü'nden aldığı 21 yaşındaki oyuncu aynı seviyede olmaz arkadaşlar. türkiye'deki alt yapılar halı sahadan hallice. bizim 16-21 yaş arası gençlerimiz avrupanın 12-13 yaşındaki çocuklarından daha az biliyor bu sporu. diğer genç oyuncumuz yunus akgün mesela, 1 sezon rekabetçi tecrübesi var. burada boşuna yabancı sınırı serbest olsun ki rekabetçi ortam oluşabilsin diye boşuna bağırmıyoruz. bizim oyuncularımızın avrupanın 19 yaşında çocuklarına denk gelecek seviyeye 24-25 yaşında ulaşabiliyor.

  kendisinin transferi doğru yoldur ama bu oyuncuların henüz galatasaray seviyesinde olmadığının da farkında olmak lazım. bu tür transferlerin çoğalması lazım. bu oyuncuların ayağının tozuyla sahaya çıkabileceği anlamına gelmiyor. gözünüzü kan bürümediyse hocanın genç oyuncu gelişiminde aşırı başarılı olduğunu görürsünüz.
 • 160
  tff 1.lig seviyesinden sonraki ilk maçında psv karşısında ciddi süre almış olsa bugün burada “gençler oynasın yeaaa” diyen tayfa tarafından çoktan çarmıha gerilmiş olacak olan yeni transferimiz.
  hocanın “makas açık” ile kastettiği tam da bu işte. geçen sene galatasaray’ın u19 takımı yaklaşık 9 ay boyunca federasyonun pandemi sebebiyle koyduğu kısıtlardan ötürü maçı geçtim birlikte antrenman bile yapamadı. psv’nin alt yapıdan çıkardığı 19 yaşındaki sağ açığı sizce geçen yılın 9 ayını evinde boş mu geçirdi? neyse, federasyon yabancı sınırı getirdi ya,bu sorunlar hemencecik çözülür şimdi.
 • 161
  mehmet topal kendisinin yaşındayken çanakkale dardanelden cok da göze çarpmayan bir futbolcu olarak gelip galatasaraydaki ikinci macina 27 eylül 2006 da liverpool deplasmanında çıktı. yirmili yaşlarının başındaki sabri ve arda da mehmet topalla birlikte ilk onbirdeydi.galatasaray o maçı da kaybetti ama aslanlar gibi futbol oynarak bize umut vererek kaybetti. yani biz bu oyuncuları sahaya atmadikca bu adamlardan gelişim filan göremeyiz. altyapılar arasında uçurum var yok alt liglerde hali saha futbolu oynaniyor bunlarin hepsi maval okumak. en değerli 5 türk oyuncunun ikisi direkt alt liglerden avrupaya oynamaya gitti.
  barış alper yılmaz sanılanın aksine gayet sert ve zorlu bir ligde 10dan fazla gole doğrudan etki etmis 21 yaşında 1.5 m euroluk bir topçu. sizi tutup onun yerine 33luk elden cikarmak için dualar ettiğiniz babeli oynatirsaniz çocuk tabiki psvdeki yasitindan seviye olarak aşağıda kalir.
 • 162
  21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçında psv takımında oynasaydı gayet verimli bir performans verebilirdi, çünkü belli bir şablonu ve sistemi olan takımda hata bile yapsanız tolere edilebiliyor.

  galatasaray çerçevesinden bakarsak da oynamaması bence daha iyi oldu, çünkü 2020-2021 sezonunda bulduğu 5 dakikalık fırsatlarla kendisini kanıtlayarak milli takım seviyesine yükselmiş kerem aktürkoğlu'nun bile ilk 11 seviyesinde olmadığı ve sürekli yerde kaldığı ile ilgili yorumlar mevcut.

  performansını yeterli bulmadığımız jesse sekidika, luyindama, kerem ve emre kılınç, psv'de oynuyor olsaydı, bize karşı yine etkili bir performans koyardı ama psv'deki birkaç oyuncu dışında kimse bizde fazla fark yaratacak bir performans ortaya koyamazdı. galatasaray'ın fizik, oyun kurulumu ve rakibi karşılama, hatta taç kullanma gibi ilk seviye, basit, temel hataları mevcut. bunlar düzelmeden avrupa'da brugge ve slavia prag seviyesinde bile olmamız imkansız.
 • 164
  oynamadığı her maç beklenti yükselecektir. tıpkı diğer gençlerde olduğu gibi. niye oynamadı, niye oynamıyor, madem oynatmayacaktık niye aldık falan derken iş sonradan girdiği veya onbir başladığı bir maça gelecek.

  işte o maç çok kritik. asist yaparsa 2 paragraf, gol atarsa 4 paragraf övgü döşenecek, neden böyle oyuncuları sürekli almıyoruz denecek, milli takımın da böyle bir profile ihtiyacı vardı denecek. yine o maçta aldığı dakika, rakibin durumu, skor gibi etmenler farketmeksizin pas hatası yaparsa, bir topu farklı şekilde auta atarss, rakibi kovalamazs ptt futbolcusu olduğu, galatasaray seviyesinde olmadığı gibi eleştiriler olacak.

  tıpkı diğer bütün gençlerde olduğu gibi yine yeniden hem burda hem twitterda ufak kalabalıklar barış sesleri yükseltmeye başladı. oyuncu hakkında bir fikrim yok ancak böyle beklenti yükseltmek hem oyuncuya hem takıma zarar olarak dönüyor.

  şimdi galatasarayın yenildiği her maçta, kaybettiği her puanda bu başlığa yazılar dolacak. taylan, kerem örnekleri verilecek. o yüzden bir süre hiç izlemedikleri bir oyuncu hakkında konuşanları görmezden gelmenizi tavsiye ediyorum. barış iyi oynamazsa başka futbolcu bulurlar o neden oynamıyor derler çünkü sorunun sadece sahadaki onbirde olduğu inanış vardır ve çaresi yedekleri oyuna almak onlar da olmazsa transfer yapmaktır.

  galatasarayımızın yeni transferi.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!