• 1
  banvit’in sponsorluktan çekilmesi ve banvitspor isminin tarihe karışmasıyla beraber söz konusu kulübün yeni tam ismi.

  bölgenin ve türkiye’nin köklü süt ürünleri firmalarından teksüt ile yaptıkları sponsorluk anlaşması sonucu 2019-2020 sezonundan itibaren 5 sene boyunca teksüt bandırma bk olarak anılacaktır.

  altyapıya önem veren yapısıyla birçok oyuncuyu üst liglere kazandıran, kaliteli taraftarıyla fair play ödülü alan böyle bir kulübün kapanmayıp yola devam etmesi çok güzel bir haber, emeği geçen herkesin eline sağlık.
 • 3
  türk basketbolunun son yıllarda açık ara en iyi işleyen altyapısına sahipler. sürekli üretiyorlar, sürekli yetiştiriyorlar. son basketbol gençler ligi şampiyonu da kendileri aynı zamanda (finalde efes'in gençlerini baskın bir oyunla yenmişlerdi).

  geçtiğimiz sezona facia bir başlangıç yapmıştı banvit, hatta benim 1 numaralı düşme adayımdı sezon başı itibarıyla. ancak koç hakan demir'in göreve gelmesi ve sezon içerisinde bazı yabancılarına elveda çekip (sadece 3 yabancıyla yürüdüler; alex perez, dj shelton ve jordan morgan) yola altyapı oyuncularıyla devam etmeleri kendileri adına bir dönüm noktası oldu. demir, efes çıkışlı bir koç. basketbolun tüm öğreti temelli dinamiklerine hakim bir spor adamı. zaman zaman şanssızlıklar yaşasa da kariyerinde, banvit süreci demir için büyük bir başarı hikayesiydi. çeyrek final serisinde efes'e elenmelerinin ardından ergin hoca kendisini maç sonu röportajlarında ciddi şekilde onore etmişti.

  ismail cem ulusoy, metehan akyel, ragıp berke atar, rıdvan öncel, şehmuz hazer ve jenerasyonunun en iyilerinden biri olan tolga geçim... bu isimlerden bazıları önümüzdeki sezondan itibaren farklı takımlarda forma giyecek. mesela tolga artık bir euroleague oyuncusu, efes'le imzaladı. aşağıdan gelmeye de devam ediyor yeni isimler. bandırma* ve erdek özelinde balıkesir halkı bu kulübü benimsedi. özellikle bölge gençlerinin basketbola olan yönelimi son derece iyi düzeyde. vaziyet buyken gidişatın daha da olumlu şekilde seyretmemesi için hiçbir neden yok.

  kim ne derse desin, müessese kulüpleri olmasaydı bu ülkede ne basketbol, ne voleybol, ne de türevi branşlar belli bir noktaya ulaşabilirdi.
 • 4
  bütçe ve gelinen nokta ekseninde türkiye erkekler basketbol liginin açık ara en başarılı takımı şu an. oynadıkları 10 maçta 8 galibiyet aldılar ve averajla fb beko'nun bir basamak üstüne, 3. sıraya kuruldular. kazandıkları maçlar içerisinde evde galip geldikleri bir anadolu efes müsabakası vardı ki, silmişlerdi laci beyazlıları parkeden 84-66 ile (bu mağlubiyetten sonra efes müthiş bir grafik yakaladı, hayırlı mağlubiyet dedikleri şey bu olsa gerek). sadece ligin ilk haftasında bandırma'da pınar ksk'ya 57-89'la yenildikleri karşılaşmada berbat bir görüntü çizmişlerdi fakat ilkin günahı olmaz, zaten çarçabuk toparladılar.

  geçtiğimiz sezona 0/5 ile başladıktan sonra takımın başına hakan demir'i getirmişti banvit. bu tercih kulübün çehresini tamamen değiştirdi. bir süre koçluk yapmayan koç demir basketbola o kadar aç, o kadar konsantre döndü ki, bu ruh hali banvit'e de yansıdı. koç demir, efes pilsen altyapısı çıkışlı bir adam, gençlerle senkronize olmayı bilen, onları anlayan ve kendini gençlere anlatabilen bir adam. bandırma'nın sahip olduğu genç nüve koç demir'in tam da istediği ortamdı. bu açıdan koç da kulüp de çok şanslı, buldular birbirlerini.

  yabancı oyuncu seçimlerinde yıllardır iyi isimleri avlayan bandırma bu sezon da aynı şekilde isabetli tercihlerde bulundu. emanuel terry diye bir arkadaş var mesela, müthiş atlet ve patlayıcı bir uzun forvet, sayı ortalamasında takımın 4.'sü 11,5 ile, ribaunt ortalamasında ise takım lideri 7,9 ile. james elliot smith ('89 doğumlu, takımı en ihtiyarı) abimiz ise 15 küsür sayı ortalamasıyla bandırma'yı hücumda sürükleyen adam. ian hummer, omar prewitt ve tyler kalinoski diğer yabancılar, üçünün de sayı ortalamasında 10'un üstünde. yerlilerden alperen şengün, rıdvan öncel ve şehmus hazer* triosu acayip katkı veriyor. özellikle şehmus'un ('99 doğumlu) geldiği ve gideceği nokta enteresan şeyler vadediyor, hem çok enerjik ve savaşçı, hem de sayı potansiyeli yüksek. rıdvan ('97 doğumlu) da takımın ışıldayanlarından. türk guard ve kısa forvet havuzu gayet yeterli milli takım havuzu için.

  fiba şampiyonlar ligi'ndeki grubuna kötü başlamıştı bandırma fakat orada da sonradan açıldı ve 8 takımlı grupta 4.'lüğe yükseldi. gruptan çıkacaklardır, oynanacak maçlar* var daha.

  özellikle bandırma'daki maçlarını izlemenizi öneririm. dolu tribün atmosferiyle birleşen enerji keyifli dakikalar yaşatıyor izleyenlere. benzer hava pınar karşıyaka'da da var ama o başka entarinin konusu.