• 4156
  gitmeden 5-6 ay önce bas bas gitmemeli demiştim. (bkz: #2345120)

  gerçek hayatı football manager sananlara iyi bir ders olmuştur umarım. "yok hocanın sistemine uymuyor, yok 2. devre performansı düştü, yok paragöz" vsr. diye saçma-sapan türlü bahanelerle altın yumurtlayan tavuğu teneke bağlayıp gönderdiler/gönderttiler. kendisi sonrası forvette değerlendirilen; sinan gümüş, eren derdiyok, mbaye diagne ve kostas mitroglou'nun toplamından kendisinden aldığımız katkının %10'unu bile alamadık ve bu duruma zerre şaşırmadım. futbola dair bilgisi birkaç bilgisayar oyunundan öğrendikleri olan bu zihniyete ve bu zihniyeti ciddiye alanlara müstehaktır.

  gomis'i tutup bugün ismi çokça dillendirilen samatta gibi potansiyelli bir oyuncuyu arkasına koysaydık bugün ne falcao için ölüp bitiyorduk ne de forvette sıkıntımız var diyorduk.

  unutmadan; söz konusu zihniyete kalsa gomis, geldiği sezon başında gönderilmeliydi. bahaneleri de şuydu: hazırlık maçlarında gol atamadı. ben demiştim demeyi hiç sevmiyorum ama o zaman da şunları yazmış ve yine yanılmamıştık: (bkz: #2221050)
 • 4157
  geçmiş hatalardan ders çıkarma konusuna tamamım ama şunu kabul edelim geçmiş asla değiştirilemez. geçmişe gidip gomis'i satmayıp hayatımıza devam edemiyoruz. satmasaydık bugün ne durumda olurduk sorusuna cevap vermek imkansız çünkü unreal bir durum. öyle bir şey asla gerçekleşmeyecek ve asla gerçekleşmeyecek şeyler hakkında yorum yapmak çok zor.

  zaman geleceğe doğru akıyor daima. geçmişe akan zamanı olan bir evrende belki tartışma yapılabilir ama bu evrende geleceğe doğru gidebiliyoruz ancak. ve bu nokta da geçmiş, sadece çıkarılabilecek dersler yönünden değerlendirilebilir. bence öğrendiğimiz ders şu gomis konusuna: asla, asla deme. neden? çünkü zam vermem demiş olabilirsin ama bu kararını değiştirebilirsin. özel bir oyuncu ise bunu idare etmelisin. diğer öğrendiğimiz ders ise, "yerine bir oyuncu koymadan elindeki oyuncuyu asla satma" benim ilk aklıma gelen edindiğimiz dersler bunlar.

  artık geleceğe odaklanıp bu hatamızı gelecekte düzeltmeliyiz. geçmişte takılmamalıyız. süper futbolcuydu çok severdim ayıla bayıla izlerdik ama buradaki en büyük hata bence gomis'in gitmesi değil, gomis'in gidişyle oluşan boşluğu doğru ismi ile dolduramamak. hatta ilk etapta hiçkimseyle dolduramamak. çünkü hayatta ayrılıklar var önemli olan nasıl ayrıldığın ve yerine kimi koyduğundur nacizane düşüncem.