• 1
  son dönemde özellikle sosyal medya'da paylaşılan istastiklerde gördüğüm ve bana çok komik gelen değerlendirme ölçütü. herhalde yola avrupa'nın önemli 6. ligi olduğumuz düşüncesiyle çıkılmış; ancak bu doğru olmadığı için açık açık da yazamamışlar "avrupa'nın en iyi 6. ligindeki bilmem ne istatistikleri" falan diye.

  sonuçta bomboş bir ligimiz var. örneğin hırvatistan basınında "en büyük 5 lig ve hırvatistan liginde en çok top kesen oyuncular" sıralaması paylaşılması ne kadar manasız ise, bizde de o kadar manasız. çünkü bu saf istatistik değeri vermek için yapılmıyor. istatistiği bir nevi o liglerdeki ile eş tutuyor. bu da neresinden bakarsan bak komik.
 • 3
  istatiksel kıyaslama yaparken avrupa'nın 5 büyük ligini referans almaktan daha doğal bir şey olamaz. bu, süper lig'in avrupa'daki altıncı büyük lig olduğu anlamına gelmez ancak bahsedilen 5 büyük avrupa liginden sonraki 5 büyük liglerden biriyiz. bangladeş premiere league ile ingiltere premiere league kıyaslaması yapılmıyor neticede.

  veri üzerinden yapılan analizler için 5 büyük avrupa ligi benchmark'tır, faydalı bir endekstir.
 • 4
  süper ligimiz için amanda aman bir istatistik değildir. zaten mevzu ilk beş lig içinde dönüyor.

  ingiltere, almanya, ispanya, italya, fransa. zaten bunların dışında kalanlara baktığımızda isviçre, isveç,norveç, belçika avusturya gibi ligler geriye kalıyor.

  rekabet olarak baktığımızda ne kadar beğenmesek de türkiye ligi ilk beş sıradaki liglerden sonra geriye kalan liglerin çok ötesinde bir lig. gelgelelim çok beğendiğimiz ingiltere liginde bile nisan ayının son haftası nağmağlup bir şampiyon çıkabiliyor. fransa'da psg, son bir sene öncesine kadar munih'in mart sonunda bile şampiyonluğu garantilemişliği var. tabiki de olaya sadece rekabet olarak bakamayız lakin kalburüstü beş ligden sonra rahatlıkla türkiye süper ligini yazabilirim.