• 46
  --- alıntı ---

  adamlar her fırsatta galatasaray’a fetöcü damgası vuruyor, galatasaray’ın avrupa maçlarında rakibinin hem bayrağını açıp hem de tribünden destekliyor, hatta bu ülkeye gelen uefa kupasına bile çamur atacak kadar karektersizleşiyor, sonra da çıkıp vatan millet sakarya diyorlar :)

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...092478498971648?s=20
 • 47
  mevzubahis jk olunca benim de yaptığım eylem.

  genelde avrupa'da türk takımlarını desteklerim*. fenerbahçe'ye ise nötr yaklaşırım. ama bana fetöcü diyen bir renksiz adamın nesini destekleyeceğim. sürekli beni aşağı çekmeye çalışan ve her başarımın altında şaibe arayıp saygı duymayan adamın nesini destekleyeceğim. beter olsunlar, cehennemin dibine kadar yolları var. jimnastik kulübünden gelecek ülke puanı hiç gelmesin daha iyi. inşallah bugün* haland içlerinden geçer bu renksizlerin.
 • 50
  desteklemek değil de maçların sonucu beni fazla ilgilendirmiyor. ayrıca avrupa'da türk takımlarını desteklemek de ucuz milliyetçilik numarası olarak geliyor.

  rekabet uluslararasıdır. rakibinin avrupa kupalarında başarılı olması demek ciddi bir gelir elde etmesi anlamına geliyor, bu da yerel rekabeti etkiliyor. katılım geliri 15m € cepte, galibiyete 2.8m € veriliyor, beraberlik 930b €. gruptan çıktığın anda kasaya 9.6m € daha giriyor.

  kaba bir hesapla şampiyonlar liginde gruptan çıkan bir takım tahmini olarak 34m € gelir elde ediyor, 3 galibiyet 1 beraberlik 10 puan üzerinden hesapladım.

  bu geliri elde eden bir takım da buna göre transferler yapıyor, bir sonraki sezonda da yerel rekabeti etkiliyor bu olay. limiti senden kat kat fazla oluyor.

  rekabet uluslararasıdır. dünyanın hiç bir yerinde "uluslararası turnuvalarda rakibini desteklemek" bir şey olduğunu duymadım. ülke puanı mevzusu da fazla umurumda değil açıkçası.

  kısaca desteklemiyorum. en tilt eden kalıp da bu günlerde sosyal medyada sıklıkla gördüğümüz "bir galatasaraylı olarak" kalıbı. bu şekilde başlayan bir cümle gördüğüm anda midem bulanmaya başlıyor.

  kazanırlarsa orası ayrı konu, ülke puanını getirirler, bizim de işimize gelir. ancak kazansınlar temennisinde bulunmam, başarılar dilemem. karşı taraftan da bizim maçlarımızda desteklemelerini beklemiyorum.
 • 51
  milliyetçi duygularım pek gelişmemiş olduğu için belki pek sallamadığım görüş.
  galatasaray rakibi fenerbahçe, avrupada oynadığı takım daha büyük rakibim değilse tabii ki fener'in rakibini tutarım. maçı izlerken oynanan oyuna göre fikrim değişebilir, o da futbol sevgimiz nedeniyle.
  ligin gelişimi açısından hepsinin avrupada puan alması önemli ama maç izlerken bunu düşünmek istemiyorum, yöneticiler düşünsün bunu.

  arada bazı güzel takımlar olabiliyor, rakip bile olsa onları özellikle izlerim o da spor sevgimizden.
 • 52
  1980'lerde şahit olmadığım olaydır.1990'ların ortasına kadar, lig rekabetinde şuursuzca galatasaray kini kusan birçok fenerbahçe ve beşiktaş taraftarı, avrupa maçlarında galatasaray'ı desteklerdi. aynı şekilde ben de onların maçlarında kazanmalarını isterdim. daha sonra ömer çavuşoğlu isimli fenerbahçe klübü yöneticisi, bir galatasaray barselona maçı öncesi '' bana ne galatasaraydan 7 tane yesin ne tutacağım'' şeklinde ifade vermiş hatta galatasaray bayrağına hakaret içeren resimler çektirmişti. benim için desteklememe miladı onun bu çıkışıdır.
 • 54
  avrupa maçlarında türk takımlarını desteklemenin sebebini hiçbir şekilde anlamadım, anlamayacağım. bu konuda boş hamaset dışında kullanılan tek argüman ülke puanı. ancak ülke puanı konusunda unutulan nokta şu, bu durum her sene zar zor 1-2 tur atlayıp ucundan kıyısından sınırda kalarak çözülecek bir iş değil. ülke futbolu olarak köklü sistemsel değişim lazım, zaten kur yüzünden ciddi sıkıntıdayken bir de saçma sapan yönetilen kulüpler ve lig, ülkenin siyasi havasından doğrudan etkilenen federasyon işin içine girince ülke puanı zaten ya bugün ya yarın şampiyonlar ligi'ne doğrudan katılamaz hale gelecek.

  ben genelde rakiplerimizin avrupa maçlarını takip etmiyorum. ancak denk gelirsem de kaybettiklerinde seviniyorum, çünkü neden sevinmeyeyim :). mesela 2013'te cardozo o golleri attığında mutlu olmuştum, çünkü koyu bir galatasaray taraftarı olarak rakibimin başarılı olmasını istemiyorum. bunun tartışılan bir konu olmasını bile anlamıyorum aslında ama neyse.
 • 55
  hiçbir zaman yapmamayı tercih ettiğim eylemdir. millet çamur diye kendimi kirletmek bana göre değil.
  deivid de souza, chelsea fc'ye gol attığında da çok sevinmiştim hatta.

  baktım zamanla etrafımda arkadaş dediğim insanlar bile galatasaray'ın rakiplerini destekliyorlar, ben de artık tarafsız bakıyorum maça, bazen bakmıyorum da.

  benim için futbol galatasaray'la yaşayan bir şey. kanser de etse, ağlatsa da galatasaray oldukça takip edeceğim bir spor.
  geri kalan her takım, her şey figüran.
 • 56
  adına milliyetçilik denen, faşizmin modernite soslu halini yememektir. diğer türk takımlarının başarısızlığı galatasaray'ın avrupa'daki konumunu da etkiliyor, milliyetçilik kaygılarıyla olmasa bile fener ve bjk'yi avrupa'da bu sebeple destekleyenlerimiz illa ki vardır. şahsen kendi bacağımızdan asılalım, kendi göbeğimizi kendimiz keselim, ne puan gerekiyorsa biz toplayalım isterim.

  15 eylül 2021 beşiktaş borussia dortmund maçı'ndan örnek verecek olursak; josef de souza, rosier gibi tipleri destekleyip "zalad gelsin sizi kurtarsın" diye bağıran kitleyle aynı saflarda yer almak mı yoksa haaland, reus gibi keyif veren büyük futbolcuların bu itici takımı rencide etmesini istemek mi? zor bir seçim değil bana kalırsa.
 • 60
  desteklemek veya desteklememenin kimseye katkısı yoktur ancak mentalite olarak başarılı insanlar başarıdan mutlu olup nasıl daha iyisini yapmaya çalışırımı düşünürken başarısız insanlar başkalarının da başarısızlığını ister ve bununla mutlu olurlar. birinde rekabet başarıyı artırırken diğerinde ise ne oluru söylemeye gerek yok hepimiz son yıllarda yaşayarak görüyoruz zaten.

  örneğin geçtiğimiz sene yerel ligde senden öyle ya da böyle daha başarılı olmuş bir yerli takım avrupa'ya gittiğinde yabancı rakipler onunla kedi fare oyunu oynuyor ve sen buna seviniyorsan üzgünüm yarın senin maçında da aynısı sana olacak.
 • 61
  nedense biz ne zaman avrupa'da olmasak veya rakiplerimizden daha düşük bi organizasyonda olsak akıllara gelen, gündem olan düşünce biçimi. yok hepimiz aynı gemideyiz, yok türk futbolu bitti kendi kendimizi yemeyelim falan, bu işler bırakılsın artık. zaten milliyetçilik bana göre saçma bi düşünce şekli de, avrupa'da rakibimin başarılı olup, oradan alacağı paralarla benden daha iyi transferler yapıp, kendi ligimde de benim önüme geçmesini neden isteyeyim ki? bazı şeyleri tartışmak bile mantıksız, şampiyonluk diye bi kavram olmasın o zaman, bütün takımlar sezon sonlarında el ele tutuşsun, dünya barışı sağlansın. geçiniz...

  beşiktaşlı, fenerli taraftarların, bizim avrupadaki rakiplerimizi desteklemekten bi kamyon dolusu atkı koleksiyonu olmuş biz burada hala ülke puanı bilmem ne. o kadar gereksiz bi tartışma ki. ha rakibimin avrupa'da ilerlemesini isterim, tek bi şartla, benim takımıma yarayacaksa. ilerler lige konsantre olamaz, yorulur falan ona tamam. yoksa başka takımın ülke puanına yapacağı katkı falan umurumda değil, benim takımım yükseltsin ülke puanını her sene.
 • 62
  valla beşiktaş takımı 2 averaja cl gelirlerine çöktü zaten, bu kadronun devamını sağlama şansı olacak her puanda. ülke puanı muhabbetine sheriff, slavia örnekleri verir çıkarım. ama kasaya giren para tüm kulüplere dağılmıyor. haliyle yapılması elzem bir olay değil, milli bir görev veya bilinç anlamı da taşımamalı. ülke refahına ciddi bir katkısı yok futbolun. tabii öncelik kendi takımımızın başarısı olmalı, rakiplerin künyesi değil. bu çok karışıyor bizim takım yerinde saydığı sürece.