• 297
  organizasyona dahil olmayi planlayan ancak sonradan çekilen arsenal, chelsea, liverpool, manchester city, manchester united, tottenham hotspur, ac milan, ınter milan ve atletico madrid uefa tarafindan para cezasina çarptirildi, bu paralar altyapi hizmetlerinde kullanilacak. arsenal, manchester united ve tottenham cezalarin kulüp kasasindan degil sahipler tarafindan ödenecegini açiklamis.

  ayrilmayi reddeden real madrid, barcelona ve juventus hakkindaki disiplin süreci ise devam ediyor, bunlar avrupa kupalarindan men dahil daha ciddi cezalar alabilirler.
 • 299
  bir gün gerçekleşecek olan organizasyondur. b. münih için bundesliga' nin bir albenisi kalmadı bence. real madrid, barcelona ve atletico madrid için laliga' nin. m.united, liverpool, m.city, chelsea için premier lig' in. juventus, ınter, milan icin seri a' nin. psg için lig 1'in. juventus bu yıl şampiyon olamadı, psg olamayacak diyebiliriz belki ama bunu bir kaza olarak görüyorum sadece. bir kaç basit hamleyle bakar tekrar başa gecmeleri. bunu yapacak marka ve kasa büyüklüğüne de sahipler. premier lig dışında kalan ligler saydigim takımları kesmeyecek artık.

  taraftar olarak baktigimda 10 yılda 8-9 kez şampiyon olsam ligin benim için hiç bir albenisi kalmaz. izlemeyi bırakırım hatta. bu şuna benziyor: lise, üniversite çağındaki gencin sokakta top oynayan ilkokul çağındaki çocukların arasına dalması gibi. artık derbi maçlari için bile yüreğimiz eskisi kadar heyecanla carpmiyor. ya da rakip farketmeksizin bir şampiyonlar ligi maçı için çarptığı gibi.

  kapitalizm futbola girdi gireli yerel ligler için işin rengi yavaş yavaş değişti, eski tadı giderek azaldı. futbolun amatör ruhu öldü. herkes büyük balığın küçük balığı yemesini değil, büyük balıkların çarpışmasini izlemek istiyor artık.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!